Akonáhle sa rozhodnete podporiť kryptoprojekt, bude to znamenať, že kúpené, alebo získané tokeny daného projektu budete jednoducho držať na svojej krypto peňaženke, alebo krypto burze pričom ostanú nečinné. Ak sa však rozhodnete vložiť svoje tokeny do blockchainovej siete, tak pomôžete zabezpečiť sieť a podporiť ekosystém a tiež pomôžete tomu, aby bol blockchain odolnejší voči útokom a posilnil svoju schopnosť spracovávať transakcie. Ako už bolo spomenuté, tak za tento vklad budete mať možnosť získať odmeny (staking reward). Odmeny sa líšia v závislosti od príslušného tokenu a provízie overovateľa (validátora) siete. Svoje odmeny si môžete nárokovať denne alebo aj niekoľkokrát denne. To vám dáva jednoduchý spôsob pre zabezpečenie a pripísanie vašich tokenov na vašu krypto peňaženku. Na rozdiel od uchovávania svojich tokenov na centralizovanej burze, kde nemáte žiadnu kontrolu nad svojimi súkromnými kľúčmi, tak prostredníctvom vašej krypto peňaženky máte nad svojimi tokenmi kontrolu vždy a v skutočnosti tokeny nikdy neopustia vašu peňaženku.
Vaše vložené tokeny sú v rámci blockchainu Cosmos na určitý čas zablokované, čím sa vyhnete riziku panického predaja za nepriaznivých trhových podmienok. Panický výpredaj by mohol mať tiež negatívny dopad aj na zabezpečenie siete. Niektoré blockchainy, ako napríklad Cardano blokáciu tokenov nemajú a zabezpečenie siete sa vykonáva iným spôsobom. Vkladom vašich tokenov (stakingom) môžete mať tiež nárok na získanie nových tokenov z rôznych airdropov (počiatočnej ponuky rôznych tokenov, rôznych blockchainov), ako dodatočnú odmenu za pomoc pri zabezpečení blockchainu Cosmos.
Staking nie je úplne bez rizika, takže je dôležité pochopiť, o aké riziká ide a ako ich najlepšie minimalizovať. Krypto aktíva sú nestále a jedným z hlavných faktorov, ktoré treba mať na pamäti, je trhové riziko a volatilita. Ak cena tokenu klesne, budete musieť absorbovať časovú stratu hodnoty, a to napriek množstvu získaných odmien. Tiež nebudete môcť okamžite predať vložené tokeny, kvôli časovému zablokovaniu. Toto časové zablokovanie môže byť brané ako pozitívne, alebo negatívne, pričom plne záleží od vašej tolerancie nestálosti a výkyvu trhov.
Ďalším rizikom spojeným so stakingom je validátor, ktorého si vyberiete. Ak sa váš validátor správa nekorektne, tak časť vášho vkladu môže byť znížená až o 5 % (vo väčšine sietí). Existuje tiež riziko vonkajších hrozieb, ako je napríklad bezpečnostný 51%-ný útok. 51%-ný útok je nezvyčajný a nepravdepodobný v zavedených a mohutných blockchainových sieťach, ako je Cosmos. Tieto siete sú zvyčajne zabezpečené digitálnymi aktívami v hodnote miliárd dolárov, vďaka čomu sú náklady na útok príliš vysoké nato, aby sa to oplatilo. Výber blockchainovej siete s konsenzom Proof-of-Stake (PoS) je preto dobré skontrolovať a overiť si cez hodnotu trhovej kapitalizácie napríklad na oficiálnej webovej stránke Coingecko, alebo CoinMarketCap. Vznikajúce blockchainy v štádiu spúšťania a uvádzania na trh sú z tohto dôvodu zraniteľnejšie. Spravidla platí, že čím vyššie sú odmeny za staking, tým vyššie je potenciálne riziko. Preto je veľmi dôležité zvážiť pomer odmien k riziku.
Keď vkladáte svoje tokeny, tak si musíte vybrať validátora, prostredníctvom ktorého svoje tokeny vložíte do blockchainovej siete. Tento spôsob sa nazýva delegovanie vašich tokenov. V tomto prípade sa teda stanete delegátom. Validátori v blockchainových sieťach PoS overujú transakcie, aby sa uistili, že všetky transakcie sú presné a platné. Po tomto overení ich validátori pridávajú do reťazca siete.
Pred výberom validátora by ste mali zvážiť niekoľko faktorov, napríklad ako dlho už validátor funguje, akú výšku provízie si validátor berie z vašich odmien, aký je čas uvoľnenia vašich odmien, aká je jeho reputácia a pod. Dôležité je overiť si najmä históriu validátora, aby ste sa uistili, že nemá povesť nekorektného validátora. Ak validátor koná nekorektne, tak bude sieťou potrestaný napríklad tak, že časť jeho tokenov bude za trest „spálená“, čo má za následok stratu finančných prostriedkov a zmeškaných odmien ako pre delegátorov, tak aj pre validátora. V prípade reťazca Cosmos sa tieto sankcie pohybujú od 0,01 % až po 5 % podľa typu nekorektného správania sa.
Preto je veľmi dôležité vybrať validátora s dobrými referenciami, ktorý sa aktívne podieľa na rozširovaní siete, a ktorý má záujem o spoločný úspech siete. Informácie o validátoroch môžete overiť prostredníctvom viacerých zdrojov. Napríklad kontrola v sieti Cosmos prostredníctvom webovej stránky https://hub.mintscan.io/ibc-network je na začiatok dobrou voľbou. Mintscan.io vám pomôže zistiť, ako aktívne sa validátori zúčastňujú na overovaní, aké sú ich provízie, aký je ich „uptime“ atď. Mnohé platformy, ktoré ponúkajú staking tiež ponúkajú aj prehľad validátorov vrátane ich popisu a potrebných informácií pre výber. Dobré je tiež vklad diverzifikovať a delegovať napríklad svoje tokeny prostredníctvom viacerých validátorov. Rovnako tak je dobré zvážiť vkladať tokeny do siete aj mimo validátorov z prvej desiatky, čím sa zníži šanca, že niektorý z validátorov, by mohol mať pod kontrolou z pohľadu validácie viac, ako 50%-ný podielu na trhu. Lákavé môže byť tiež napríklad si vybrať možnosť stakingu cez centralizovanú burzu, avšak tento spôsob z pohľadu bezpečnosti a decentralizácie nie je pre samotnú sieť tým najlepším riešením. Centralizované burzy často ignorujú hlasovanie o dôležitých vylepšeniach siete, čo sťažuje rôznym návrhom dosiahnuť kvórum pre ďalší rozvoj siete. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité posúdenie stakingu prostredníctvom centralizovaných búrz. Centralizované burzy, nemajú veľký záujem o decentralizácie. Lákavý môže byť tiež výber validátora s 0%-nou províziou, aby ste dosiahli svoje maximálne výnosy. Je dôležité však vedieť, že nato, aby sa niekto stal validátorom stojí veľa času, energie a nákladov. Validátor chce teda vložené prostriedky naspäť a provízia je príspevkom pre validátora, aby udržiaval v chode zariadenia pre validáciu siete. Výber nulovej provízie je teda minimálne podozrivý. Pochopenie rozdielov medzi validátormi môže zabrať určitý čas, ale stojí za to dať si prácu a urobiť prieskum, aby ste sa uistili, že vaše delegované tokeny skutočne prispievajú k udržiavaniu celého ekosystému a zároveň, že vaše odmeny vždy prídu včas.
Ak máte záujem podporiť rast blockchainového ekosystému a chcete získať odmeny, tak v sieti Cosmos existuje niekoľko riešení, ktoré vám umožňujú vložiť vaše tokeny do „stakingu“. Existuje mnoho rôznych typov krypto peňaženiek od mobilných aplikácií a webových peňaženiek až po hardvérové peňaženky, ktoré staking umožňujú.
Softvérové peňaženky sú jedinečné pre blockchainové DeFi ekosystémy. Hlavnými typmi peňaženiek sú webové peňaženky, ako je Keplr alebo MetaMask, ktoré fungujú ako rozšírenie prehliadača. Ďalej sú to desktopové peňaženky, ako napríklad Atomic Wallet alebo Cosmostation, ktoré sa používajú na vašom počítači a pripájajú sa k hardvérovej peňaženke ako napríklad Ledger, a samozrejme mobilné peňaženky na vašich mobilných zariadeniach. Popis rozdielov medzi základnými typmi krypto peňaženiek môžete nájsť na:
https://kryptokava.sk/pre-za%C4%8Diato%C4%8Dn%C3%ADkov/kryptope%C5%88a%C5%BEenky
Ako nainštalovať a používať krypto peňaženku Keplr nájdete na oficiálnej stránke Cosmos alebo napríklad aj na:
https://kryptokava.sk/n%C3%A1vody/osmosis-amm-a-dex-n%C3%A1vod
Ako stakovať napríklad prostredníctvom mobilnej peňaženky TrustWallet nájdete na:
https://kryptokava.sk/n%C3%A1vody/staking-cosmos-atom
Na záver je potrebné poznamenať, že riešenia stakingu sa neustále vyvíjajú, takže prichádzajú nové možnosti a funkcie, ktoré ovládanie a správu tokenov uľahčujú. K dispozícii je viac ako 30 rôznych krypto peňaženiek, prostredníctvom ktorých môžete svoje tokeny vkladať a získavať tak odmeny. Vďaka viacerým dostupným riešeniam, v závislosti od vašich osobných preferencií, je staking v sieti Cosmos jednoduchý a dostupný pre všetkých. Pred každým rozhodnutím si však podrobne preštudujte návody a spravte vlastnú analýzu.
Nákup kryptomien je spojený, ako aj u iných investícií, s rizikom. Vždy je potrebné zvážiť, akú sumu chcete investovať a je to vždy na individuálnom rozhodnutí.