Ako odbúrať emócie a stres pri investovaní

Emócie a stres

Pri akomkoľvek spôsobe investovania, vždy do rozhodnutí človek vnáša emócie, ako strach, radosť, obavu a podobne. Z uvedeného dôvodu môže byť preto každá investícia svojim spôsobom stresujúca. Ako sa teda vyhnúť prípadnému strachu a udržať emócie na uzde a neurobiť chybné kroky v rozhodovaní? V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že to čo platí pre jedného, tak nemusí platiť pre druhého. Každý sa z rôznymi situáciami vysporiada po svojom a inak. Z pohľadu investície, či "trejdingu" niekto môže svoje portfólio kontrolovať raz za deň, iný ho bude kontrolovať každú hodinu a u niekoho nie je problémom svoje portfólio skontrolovať raz týždenne. Preto odporúčame každú situáciu vopred zvážiť, svoje rozhodnutie správne premyslieť a nekonať unáhlene. Unáhlené rozhodnutia často vedú k chybám a následne aj finančným stratám. Akékoľvek odporúčania od známych, kamarátov, či „špecialistov“ na internete si zvážte, preverte a skontrolujte a až tak urobte svoje vlastné rozhodnutia, či dané odporúčanie a typ funguje alebo nie.

Neinvestujte peniaze, ktoré si nemôžete dovoliť stratiť

Nikdy neinvestujte peniaze, ktoré si nemôžete dovoliť stratiť, alebo by mali spôsobiť vaše existenčné problémy. Investovanie peňazí, prípadné straty, existenčné obavy vytvárajú veľmi stresové situácie. Ak teda môže vaše starosti znásobiť akýkoľvek menší cenový pokles vášho aktíva na trhu, alebo korekcia ceny a uvedené skutočnosti by mohli spôsobiť vaše existenčné problémy, tak sa investovaniu vyhnite. Nikdy si na investovanie neberte pôžičky, nezakladajte domy, autá, celoživotné úspory. Investujte len peniaze, ktoré vám „teoreticky nebudú chýbať“ a môžete bez problémov bez nich existovať a investovať ich v strednodobom a dlhodobom časovom horizonte, za predpokladu, že nie ste trejder, ktorý obchoduje na denných, či nižších časových rámcoch. Nikde nie je totiž napísané, že akékoľvek finančné aktívum vrátane kryptomien, nemôže kedykoľvek stihnúť cenový prepad aj o 80%.

Pravidelne dokupujte.

Stratégia pravidelného dokupovania (Dolar Cost Averaging) a priemerovanie vstupnej ceny je taký malý „investorský zázrak“. Ide o jednoduchú medtódu, ktorá je navyše aj účinná, kedy v pravidelných intervaloch prikupujete určité aktívum. V takto prípade odpadá strach a zbavíte sa stresu z možného prepadu či poklesu ceny. Výsledkom je, že aj keď dôjde k poklesu, tak vy prikupujete za nižšiu cenu. Najhoršou možnou variantou je, keď naskočíte na cenový vlak, keď dané aktívum má svoju momentálne najvyššiu cenovú hodnotu „ATH“. A potom to trvá napríklad aj 3 roky, kým po poklese, kým sa cena vráti k tejto úrovni. V prípade priemerovania ceny sa takýto stav neudeje a navyše vás to naučí správne sporiť, pretože bude investovať do kryptomien pravidelne, napríklad každý mesiac, určité percento svojho príjmu.

Uloženie kryptomien

Svoje nakúpené krypto aktíva nikdy nedržte na burzách, ale zabezpečte si HW peňaženku napr. Trezor, alebo Ledger Nano X, naučte sa ich používať a preštudujte si zásady bezpečnosti ich používania vrátane ukladania privátnych kľúčov a zálohovacích „seed-ov“.

Diverzifikácia

Svoje krypto aktíva diverzifikujte. Okrem bitcoinu sa napríklad zamerajte ešte na 3 – 4 altcoiny, samozrejme v rozumnej miere. Príliš veľa kryptomien prípadné riziko nezníži, pretože altcoiny sú rizikovejšie ako Bitcoin. Zároveň bude musieť sledovať ďaleko viac kryptomien, projektov, ich vývoj ak svoje portfólio veľmi rozdrobíte. Niektoré z projektov môžu samozrejme zlyhať. Takže veľké rozdrobenie vášho portfólia môže vyvolať zbytočný stres. Rozumná diverzifikácia portfólia je namieste. Tak isto aj z pohľadu úschovy, najmä ak máte väčší obnos financií v kryptomenách, tak si ich rozložte na viacero HW peňaženiek a adries. Rozumné je napríklad investičný majetok rozdeliť a diverzifikovať do zlata, kryptomien a nehnuteľností, či kvalitných akcií.