Používajte len dobre overené burzy a kryptopeňaženky

Vždy si vyberajte burzy, online peňaženky, HW peňaženky, kryptomenové stránky a služby veľmi dôkladne a spravte si súkromnú analýzu. Stránky, ktoré máte vybraté si uložte u seba v prehliadači. Nikdy sa neprihlasujte prostredníctvom odkazov, ktoré dostanete mailom, či cez sociálnu sieť. Vždy si skontrolujte adresu a „https:// ...“ Ak by sa vám čokoľvek nezdalo, tak sa neprihlasujte prostredníctvom svojich prihlasovacích údajov a overte si, či sa nejedná náhodou o nejakú podvodnú stránku. Medzi overené burzy patria napríklad:

https://www.binance.com/en

https://www.coinbase.com/

https://www.kraken.com/

https://www.kucoin.com/

 Overené HW peňaženky si môžete zakúpiť napr. na:

https://shop.ledger.com/products/ledger-nano-x

https://shop.trezor.io/?h=676f6f676c652e636f6d

 Online peňaženky si môžete stiahnuť napríklad na:

https://www.blockchain.com/wallet

https://metamask.io/

https://electrum.org/#home

 Online peňaženiek je mnoho. Overené online peňaženky si môžete stiahnuť podľa typu kryptomien ktoré chcete kúpiť a bezpečne uložiť a podľa toho si vybrať vhodnú peňaženku.

Kryptomeny môžete kúpiť aj prostredníctvom „bitcoinmatov“. Zoznam a umiestnenie „bitcoinmatov“ nájdete na stránke https://coinatmradar.com/country/193/bitcoin-atm-slovakia/

Používajte silné hesla a dvojfaktorové overenie 2FA

Pre každú stránku, prihlásenie do mailov, sociálnych sietí a všade tam, kde je potrebné, si vždy vytvorte bezpečné a jedinečné heslo, kde budete kombinovať veľké, malé písmená, čísla a prípadne aj špeciálne znaky. Ak stránka ponúka dvojfaktorové overenie, vždy používajte authenticator a prípadne ďalší spôsob dvojfaktorového overenia. Vhodné je raz za určitú dobu zmeniť prihlasovacie heslo. Heslá, zálohy (backup), privátne kľúče, kódy, obnovovacie (recovery) seedy si vždy ukladajte mimo počítača. Napíšte si ich niekde na papier a bezpečne ho uschovajte. Pre prihlasovanie do na kryptostránky je vhodné mať vytvorený napríklad aj samostatný bezpečný mail. Bezpečnú mailovú schránku si viete vytvoriť napríklad na stránke https://protonmail.com/about

Seed od vašich peňaženiek si vždy napíšte čitateľne. Prípadné väčšie množstvá kryptomien si vždy uschovajte na HW peňaženkách. Pre úschovu (zálohovanie) seedov môžete použiť napríklad https://www.bunkeroid.com/ alebo https://cryptotag.io/products/ , kde svoje seedy budete mať uložené na kovových platničkách a nie na papieri. Papier časom môže byť znehodnotený a písmo môže vyblednúť. Nikdy nikomu svoje heslá, seedy a privátne kľúče nedávajte, neukazujte, ale bezpečne si ich uschovajte. Najdôležitejšie sú pri kryptopeňaženkách „privátne kľúče a seed“, ktoré v prípade straty kryptopeňaženky alebo hesla slúžia k jej obnove. V každom prípade však dajte vedieť niekomu z rodiny alebo komu veľmi dôverujete, že kde máte privátne kľúče a seedy uložené pre prípad, že by sa vám niečo stalo.

Ak ste kryptomeny kúpili na burze, tak ich tam nikdy nenechávajte. Vždy si ich uložte na svoje súkromné peňaženky. Ak by náhodou nejaký „hacker“ burzu hackol, čo sa občas stáva, tak o peniaze môžete prísť.

Upozornenie: Nikdy, nikto, nebude požadovať vaše privátne kľúče a seedy okrem prípadu, keď obnovujete svoju kryptopeňaženku.

Dávajte pozor, že kam kryptomeny posielate

Neverte žiadnym ponukám typu, „pošli mi 1BTC a ja ti pošlem dvojnásobok“ alebo podobne.

Dávajte pozor pri aj pri výbere adresy napríklad, ak chcete poslať a kúpiť tokeny ICO projektov, kde sa na začiatku jedná o prvotnú ponuku kryptomien. Veľmi často sa jedná o podvody.

Nezabudnite, že kryptomeny možete poslať len na (verejné) adresy spojené s týmto typom kryptomeny. Napríklad bitcoin (BTC) možete poslať len na bitcoinovú adresu. Ethereum (ETH), len na ETH adresu a podobne. Nemôžete poslať napríklad BTC na adresu ETH. Ak zadáte nesprávnu adresu a svoje tokeny (mince) pošlete niekam nesprávne, tak ich už nikdy neuvidíte – nikto vám ich nevráti. Kryptomeny fungujú v decentralizovanom priestore bez centrálnych autorít, to znamená, že sa nemáte na koho obrátiť a žiadať o vrátenie. Na druhej strane však ste sami sebe vlastnou bankou. Neplatíte nikomu poplatky a držíte svoje kryptoaktíva (peniaze) vo vlastných rukách.

Používajte VPN pripojenie na internet

Či už sa pohybujete v kryptosvete alebo v bežnom digitálnom (internetovom) svete tak pri surfovaní internetom je potrebné sa chrániť. Chránite tým všetky vaše citlivé údaje, identitu a aj kryptomeny.

Kto všetko k má alebo môže mať prístup k vašim údajom, ak nepoužívate VPN (Virtual Private Network)? Kto zbiera vaše dáta?

Služby a sociálne siete – Facebook, Spotify, e-shopy a všetci ostatní majú prístup k vašej IP adrese, teda k vašej polohe a identifikátoru. Podľa vašej IP adresy sa dá vyhľadať napríklad čo ste kedy kupovali, z internetu sťahovali a podobne.

Poskytovatelia internetu – každý, u koho máte internet (aj ten mobilný), či už je to T-Mobile, O2, UPC alebo lokálny dodávateľ, má prístup k tomu, čo na sieti robíte. Zbierajú o vás rôzne údaje, ktoré sa týkajú najmä vášho súkromia. Môžu ich ponúkniť tretím stranám, alebo vládam? Odpoveď znie – áno.

Hackeri – tí majú zväčša majú záujem o vaše údaje a peniaze. Používajú nato rôzne praktiky.  

Vlády – zbierajú dáta o každom a všetky. Ďalej to nemá zmysle podrobne rozoberať. Na základe týchto údajov, vedia z ľuďmi a ich správaním akokoľvek manipulovať.  Informácie znamenajú moc.

Je vhodné preto svoj prístup do digitálneho sveta zabezpečiť pomocou VPN.

Pozor na verejné pripojenia na internet

Kaviarne, autobusové stanice, nákupné centrá ponúkajú pripojenie na verejné wifi. Ak sa v dnešnej dobe pripojíte na akúkoľvek wifi, kde nie ste sami, tak to môže byť problémom. Verejne dostupné wifi pripojenia sú pre hackerov najlepším a najvhodnejším priestorom, kde vám možno ukradnúť vaš dáta. Hackeri sa pripoja na tento verejný router a vy tiež. V takomto priestore nie ste nijak chránení. Preto ak máte správne nastavený a zabezpečený router doma, tak radšej surfujte na internete doma.

Kryptomeny sú volatilné aktíva

Kryptomeny sú mladé aktívum a ako také je veľmi volatilné. Znamená to, že napríklad po rýchlom raste dochádza k takzvanej korekcii, ktorá znamená pokles ceny. U Bitcoinu z minulosti bežne dochádzalo a dochádza ku korekcii niekedy až 60%. Nikto vám však dopredu nepovie, že kedy ku korekcii dôjde a ako hlboký pokles bude. Nikto vám nepovie, že ako vysoko a kedy kryptomeny stúpnu. Ak to niekto tvrdí, tak nehovorí pravdu. Každý človek nech kúpu zváži sám podľa svojich možností. Nie je nevyhnutné kupovať napríklad „celý bitcoin“. Je možné kúpiť aj jeho menšie časti „satoshi“ a postupne dokupovať. Nikdy si na nákup kryptomien a ani iných aktív obchodovateľných na finančných trhoch neberte pôžičky a nezadlžujte sa. Začnite kľudne malými čiastkami, takými ktoré si môžete dovoliť.

Nepodliehajte FOMO

Pri nákupe a predaji kryptomien nepodliehajte tzv. FOMO (emócii strachu z premeškanej príležitosti). Je často príčinou nákupu meny na jej vrchole alebo predaja v strate.

Kryptomeny ako úspory a poistenie

Kryptomeny (pozor nie všetky), najmä Bitcoin berte do budúcna ako úspory alebo ako poistenie pred nezmyselnými rozhodnutiami bánk, vlád, inflácii, nekonečným tlačením peňazí. Vždy uvažujte v dlhšom časovom horizonte, tj. napríklad 3,5,10 rokov.

Záver

Vždy dbajte na bezpečnosť pri každom prihlásení, manipuláciami s peniazmi a kryptomenami. Nesprávnymi činnosťami a nedodržaním bezpečnosti každý rok mnohí o svoje kryptomeny prídu, alebo množstvo kryptomien zanikne.