Čo sú stablecoiny?

Stablecoin je token založený na blockchaine, ktorý je navrhnutý tak, aby zachovával rovnakú hodnotu (paritu), zvyčajne voči konkrétnej fiat mene. Najpoužívanejšie stablecoiny sú viazané na cenu amerického dolára, avšak v obehu sa nachádzajú aj rôzne iné stablecoiny, ktoré sú viazané napríklad na euro, libru šterlingov a pod.

Stablecoiny sa stali kľúčovou súčasťou ekosystémov kryptomien, pretože umožňujú investorom využívať cenovú stabilitu, ktorú ponúkajú fiat meny. Táto skutočnosť je obzvlášť dôležitá pre blockchainy s podporou inteligentných zmlúv, ako je napríklad Ethereum, Cardano, Solana a iné, aby investori nemuseli posielať prostriedky mimo blockchain a prevádzať ich naspäť na požadovanú fiat menu. Bez problémov tak môžu obchodovať a vymieňať svoje volatilné kryptomeny za aktíva viazané napríklad na dolár pomocou rôznych decentralizovaných búrz. Hoci aktíva viazané na dolár poznáme už od roku 2014 (napríklad BitUSD a NuBits), tak stablecoiny zaznamenali svoj boom až s príchodom DeFi (decentralizovaných financií). Protokoly tak umožnili používateľom zarábať na stablecoinoch a aj iných kryptomenách. Dopyt po stablecoinoch v DeFi spôsobil prudký nárast ich trhovej kapitalizácie. Stablecoiny možno rozdeliť do troch základných, ale odlišných tried. Sú to stablecoiny, ktoré sú kryté rezervami, potom prekolateralizované stablecoiny (angl. overcollateralized) a algoritmické stablecoiny. Každý typ stablecoinu má svoje výhody aj riziká.

Stablecoiny kryté fiat menami

Stablecoiny kryté fiat menami si udržiavajú svoje fixné hodnoty prísľubom, že každý token môže byť vymenený za konkrétnu jednotku fiat meny. Zvyčajne ich vydáva centralizovaný poskytovateľ, ktorý drží fiat peniaze alebo ekvivalentné fiat aktíva, ako sú cenné papiere alebo štátne dlhopisy s hodnotou rovnou alebo vyššou ako je počet vydaných stablecoinov.

Najbežnejšie sú stablecoiny naviazané na americký dolár, ale v posledných rokoch sa udomácnili aj ďalšie stablecoiny, ktoré sú viazané na euro, čínsky jüan, anglickú libru, či mexické peso. Medzi najznámejšie stablecoiny, ktoré sú kryté fiat menami patria:

USD Tether (USDT) je viazaný na americký dolár a je najväčším stablecoinom v obehu. Vydáva ho Tether Limited Inc. USDT je ​​oficiálne podporovaný v 12 rôznych blockchainoch: Ethereum, Avalanche, Polygon, OMG Network, TRON, EOS, Liquid, Algorand, Bitcoin Cash, Solana, Kusama a Omni Protocol cez bitcoinový blockchain. V USA je Tether regulovaný, ako podnikanie v oblasti peňažných služieb. Spoločnosť vydáva stanoviská a uistenia každý štvrťrok, aby preukázala, že má dostatok hotovosti a peňažných ekvivalentov na krytie všetkých tokenov USDT v obehu.

USD Coin (USDC) je ďalší stablecoin viazaný na dolár a v súčasnosti je druhým najväčším stablecoinom v obehu. USDC spravuje konzorcium spoločností  Circle, kryptomenovej burzy Coinbase a bitcoinovej ťažobnej spoločnosti Bitmain. USDC je podporovaný v deviatich rôznych blockchainoch: Algorand, Solana, Stellar, TRON, Hedera, Flow, Ethereum, Avalanche a Polygon. Hoci USDC nie je také veľké ako USDT, tak spoločnosť Circle si zabezpečila licencie na prevádzku v niekoľkých krajinách. V USA je spoločnosť Circle licencovaným poskytovateľom peňažných aktív a je držiteľom štátnych licencií. Circle aktuálne žiada o autorizáciu, ako poskytovateľ platobných služieb, v Európskej únii. USDC sa často považuje za zlatý štandard pre stablecoiny, ktoré sú kryté dolármi kvôli vnímanej dôveryhodnosti spoločnosti Circle, dodržiavaniu predpisov a transparentnosti jej podporných aktív.

Binance USD (BUSD) je tretím najväčším stablecoinom v obehu a tiež je naviazaný na americký dolár. Vydáva ho kryptoburza Binance v spolupráci s Paxos Trust Company. Zatiaľ čo USDT a USDC pokrývajú niekoľko blockchainov, BUSD je v súčasnosti k dispozícii iba v dvoch sieťach: Ethereum a BNB (Binance). BUSD je primárnym stablecoinom používaným na burze Binance. Podobne ako USDC, aj BUSD je regulovaná Ministerstvom financií štátu New York. Nie je však jasné, či je stablecoin regulovaný aj v iných jurisdikciách. Binance a Paxos tvrdia, že držia rezervy v hotovosti a v peňažných ekvivalentoch, čím zaisťujú, že investori môžu kedykoľvek vymeniť svoje tokeny BUSD za doláre. Na potvrdenie uvedeného tvrdenia vydáva Binance mesačné správy s podrobnými informáciami o rezervách aktív.

Prekolateralizované stablecoiny

Prekolateralizované stablecoiny nie sú priamo kryté peňažnými ekvivalentmi, ale košom rôznych aktív, ktoré musia vždy udržiavať vyššiu trhovú hodnotu, ako je celková obehová hodnota daného stablecoinu. Najbežnejším spôsobom ako toto dosahujú je pomocou protokolov inteligentných zmlúv zaznamenaných v blockchainovej sieti. Uvedený mechanizmus umožňuje používateľom vložiť do protokolu rôzne aktíva ako záruku. Používatelia si potom môžu vyberať množstvo natívnych stablecoinov protokolu až do určitého percenta z hodnoty ich vložených aktív. Týmto spôsobom sú všetky stablecoiny v obehu prekolateralizované. Po prijatí pôžičky z prekolateralizovaného stablecoinu sa používateľom účtuje malý úrokový poplatok. Aby sa zabezpečilo, že všetky stablecoiny sú dostatočne zabezpečené, tak protokoly využívajú tzv. mechanizmus likvidácie. Ak hodnota kolaterálu používateľa klesne pod určitú hranicu, jeho pozícia sa automaticky zlikviduje, čo znamená, že protokol odpredá ich uložené aktíva za iné stablecoiny alebo hotovosť, čím sa zabezpečí solventnosť stablecoinu daného protokolu. Natívny stablecoin je teda vždy krytý aktívami vyššej hodnoty ako je samotná obehová hodnota stablecoinov.

Väčšina prekolateralizovaných stablecoinov je naviazaná na americký dolár. Ich zásoba je však obmedzená, pretože množstvo v obehu závisí od používateľov, ktorí vkladajú svoje aktíva do protokolu. Ako také sú prekolateralizované stablecoiny menej efektívne a menej likvidné ako stablecoiny viazané na fiat meny, avšak sú oveľa viac decentralizované. Medzi najznámejšie prekolateralizované stablecoiny patria:

DAI je na dolár naviazaný, prekolateralizovaný stablecoin vydaný protokolom Maker v sieti Ethereum. V súčasnosti je to najväčší prekolateralizovaný stablecoin v obehu. Maker umožňuje používateľom vkladať rôzne aktíva do trezorov a požičať si voči nim stablecoiny DAI. Protokol v súčasnosti umožňuje vklady volatilných aktív, ako sú ETH, BTC, LINK, UNI, YFI, MANA a MATIC.

Minimálny koeficient zabezpečenia sa pre každé aktívum líši, rovnako ako aj úrok účtovaný za ich použitie. Napríklad pri kolateralizačnom pomere 170 % si používateľ môže požičať približne 100 DAI po vložení ETH v hodnote 170 USD. Keď používateľ splatí pôžičku DAI a jej naakumulovaný úrok, vrátené stablecoiny sa automaticky spália a vložený kolaterál je k dispozícii na výber a vráti sa používateľovi..

GHO je prekolateralizovaný stablecoin, ktorý má byť spustený v najbližších mesiacoch. Bude ho spravovať tím, ktorý stojí za decentralizovaným požičiavacím protokolom Aave a je jedným z novej vlny stablecoinov. Podobne ako Maker, aj Aave sa riadi štruktúrou DAO (decentralizovanej autonómnej organizácie), kde držitelia tokenu môžu hlasovať o návrhoch komunity. Návrh na stablecoin GHO bol prvýkrát predstavený začiatkom júla 2022 a koncom mesiaca úspešne prešiel hlasovaním o správe vecí verejných. Token GHO od spoločnosti Aave bude mať mnoho podobností s DAI od spoločnosti Maker. GHO však vylepšuje DAI zavedením niekoľkých nových funkcií. Namiesto toho, aby bolo potrebné uzamknúť konkrétne aktívum v trezore, ako to vyžaduje Maker, GHO bude možné zabezpečiť pomocou viacerých rôznych aktív naraz, pokiaľ pre nich existuje trh s pôžičkami na platforme Aave.

Decentralizovaný USD (USDD) je hybridný prekolateralizovaný a algoritmický stablecoin vydaný spoločnosťou TRON Foundation. USDD pochádza zo siete TRON a je k dispozícii aj na reťazci BNB, Ethereum a niekoľkých centralizovaných burzách, ako sú Poloniex, Huobi a MEXC Global. USDD je podobný DAI od spoločnosti Maker v tom, že je prekolateralizovaný. Hlavným spôsobom, akým si USDD udržiava svoje naviazanie na dolár, je však algoritmický vzťah s natívnym tokenom TRX siete TRON.  Stojí za zmienku, že mechanizmus viazania USDD sa veľmi podobá dnes už neexistujúcemu UST algoritmickému stablecoinu. Aj keď USDD tvrdí, že je vo svojom názve decentralizovaný, nezdieľa rovnakú úroveň decentralizácie, ako iné prekolateralizované stablecoiny. Blockchain TRON a jeho produkty spadajú pod priamu kontrolu nadácie TRON, neziskovej organizácie založenej v Singapure. Subjekty, ktoré tvoria rezervu TRON DAO, sú fondy rizikového kapitálu, tvorcovia trhu a centralizované burzy ako Poloniex s predchádzajúcimi pripojeniami na sieť TRON.

Algoritmické stablecoiny

Podľa jednoduchej interpretácie sú algoritmické stablecoiny viazané na fiat menu a spoliehajú sa na algoritmus, ktorý im pomáha udržať ich fixáciu na fiat menu. Presnejšie povedané, väčšina pokusov o algoritmické stablecoiny je nedostatočne zabezpečená, čo znamená, že subjekt, ktorý ich vydáva, nedrží v rezerve dostatok aktív, aby ich držitelia mohli vykúpiť za skutočné doláre v prípade potreby.

Najbežnejším spôsobom, ako sa algoritmické stablecoiny snažia udržať paritu s fiat menami je prostredníctvom výmenného mechanizmu s volatilným tokenom. Niekoľko projektov zaviedlo napríklad možnosť vydávať stableciony viazané na dolár výmenou za iný token v hodnote jedného dolára od toho istého emitenta. Tento vzťah funguje aj opačne, čo umožňuje každému, kto drží jeden z týchto algoritmických stablecoinov, vymeniť ho za volatilný token v hodnote jedného dolára. Algoritmické stablecoiny sa v súčasnosti považujú za vysoko experimentálne a predchádzajúce skúsenosti ukazujú, že s týmito stablecoinami sú negatívne skúsenosti, najmä čo sa týka ich straty fixácie na dolár počas obdobia vysokej volatility na trhu. Napriek tomu nie všetky algoritmické stablecoiny sú nevyhnutne odsúdené na neúspech. Niektorým sa podarilo udržať si pevnú pozíciu aj počas dlhých dlhého časového obdobia a to tým, že našli spôsob čiastočnej kolateralizácie tohto stablecoinu. Takéto frakčné algoritmické stablecoiny obsahujú zdravé množstvo kolaterálu na zabezpečenie najmä v období vysokej volatility trhu.

Medzi najznámejšie algoritmické stablecoiny patria:

TerraUSD (UST) je dnes už zaniknutý algoritmický stablecoin vyvinutý spoločnosťou Terraform Labs. Uvedený algoritmický stablecoin bežal na blockchaine Terra a udržiaval si svoju paritu prostredníctvom algoritmického vzťahu s natívnym tokenom Terra LUNA.

Algoritmus fungoval tak, že umožnil používateľom Terra vydávať jeden stablecoin UST spálením jedného tokenu LUNA v hodnote jedného dolára. Opačne mohli tiež držitelia stablecoinu UST tento algoritmický stablecoin tiež spáliť, aby na oplátku dostali naspäť token LUNA v hodnote jedného dolára. Tento mechanizmus využíval trhové sily tak, aby sa udržal stablecoin UST ako pevný a stabilný.  Ak sa dopyt po UST zvýšil a jeho hodnota stúpla nad jeden dolár, tak arbitri mohli vymeniť token LUNA v hodnote jedného dolára za stablecoin UST a potom ho predať na trhu s malým ziskom. Na druhej strane, ak UST klesol pod hodnotu fixácie dolára, tak sa mohol kúpiť a vymeniť za token LUNA v hodnote dolára, čo by tiež znamenalo zisk.

V praxi sa však tento spôsob ukázal ako fatálny. Algoritmický stablecoin UST neslávne skolaboval v máji 2022 po tom, čo volatilita trhu spôsobila jeho odpojenie sa od dolára, čo znamená, že si UST nedokázal udržať svoju viazanosť na dolár. Nerovnováha medzi UST a inými stablecoinmi spôsobila, že UST začal strácať svoju fixáciu. V reakcii na to arbitri začali nakupovať stablecoin UST za menej ako dolár, aby ho vymenili za token LUNA. Uvedená skutočnosť vyvolala obrovský predajný tlak, čo spôsobilo pokles hodnoty tokenu LUNA. Hodnota tokenu LUNA počas tohto obdobia prudko klesala a obchodníci, ktorí sa pokúšali podporiť fixáciu UST, neboli schopní ju predať so ziskom. Tým sa  vytvorila negatívna spätná väzba, ktorá spôsobila, že dôvera vo fixáciu UST na dolár prudko klesla. Do jedného týždňa po tom, čo sa algoritmický stablecoin UST prvýkrát odklonil od parity s dolárom, tak sa obchodoval za menej ako 0,10 dolára. Hodnota tokenu LUNA v tom čase klesla z približne 80 dolárov na hodnotu zlomku centov. Ani algoritmický stablecoin UST a ani token LUNA sa už nezotavili a považujú sa za mŕtve tokeny. Špirála smrti UST a LUNA vymazala z trhu kryptomien hodnotu viac ako 40 miliárd dolárov. Hlavným dôvodom brutálneho kolapsu bola požiadavka na stablecoin UST vytvorená protokolom Anchor spoločnosti Terraform Labs. Držitelia UST mohli vložiť svoje UST do protokolu Anchor a zarobiť na svojich stablecoinoch nadmerné úroky vo výške medzi 15% a 20%. Tento výnos a rast však boli nereálne a boli samozrejme neudržateľné. Väčšina úrokov, ktoré vkladatelia zarábali, bola dotovaná spoločnosťou Terraform Labs namiesto toho, aby ich generovali dlžníci. Keď začal kryptotrh v prvej polovici roku 2022 klesať, tak sa dopyt po garantovaných výnosoch z úrokov v protokole Anchor prudko zvýšil, čo spôsobilo, že ponuka stablecoinov UST narástla na hodnotu viac ako 10 miliárd. Keďže sa trhová kapitalizácia algoritmického stablecoinu UST priblížila k tokenu LUNA, bolo len otázkou času, kedy dôjde ku fatálnej katastrofe. Uvedený príklad svedčí o nesprávnom nastavení algoritmického stablecoinu.

IRON je algoritmický stablecoin vydaný protokolom Iron Finance. Iron Finance, bol pôvodne spustený v blockchainovom reťazci BNB a mal za cieľ vytvoriť stabilný, čiastočne kolateralizovaný algoritmický stablecoin. Okolo tohto stablecoinu sa mal vybudovať celý ekosystém. Spočiatku sa zdalo, že IRON bude fungovať podľa plánu, aj keď už počas prvých mesiacov došlo k odkloneniu od parity s dolárom, tak vždy sa tomuto algoritmickému stablecoinu podarilo úspešne získať svoju fixáciu na dolár naspäť. Po preukázaní, že koncept funguje, bol nasadený na blockchainový protokol Polygon v máji 2021. Prílev likvidity od spustenia v protokole Polygon vyhnal výnosy obchodných párov IRON do závratných výšok. V jednom čase mohli obchodníci v „yield farming“ zarábať až s ročnými úrokmi 500% APR alebo dokonca až 1700% APR na volatilnejších pároch. Dopyt po tomto algoritmickom stablecoine prudko vzrástol, pretože používatelia DeFi (decentralizovaných financií) mohli získať obrovské úroky držaním stabilného aktíva.

IRON získal publicitu, keď známy miliardár Mark Cuban v blogovom príspevku prezradil, že bol jedným z poskytovateľov likvidity na decentralizovanej burze QuickSwap. Týždeň po Cubanovom príspevku však prišiel zlom, keď pri obchodovaní s tokenom TITAN, ktorý bol vysoko nadhodnotený, sa mnohí obchodníci rozhodli vybrať svoje zisky. Niekoľko veľrýb začalo odstraňovať poskytnutú likviditu v páre IRON/USDC. Obrovský predajný tlak spôsobil, že hodnota IRON klesla pod jeho fixáciu dolára. Akonáhle sa zlomila parita medzi IRON a dolárom, tak došlo k spochybneniu hodnoty tokenu TITAN, ktorý tvoril 25% hodnoty každého algoritmického tokenu IRON. Nasledoval pád. Investori predali tokeny TITAN a IRON za bezpečnejšie aktíva. Arbitri na tento stav zasiahli spôsobom, že začali skupovať stablecoin IRON pod jeho fixáciou a vykupovali ho za 0,75 USD v stablecoine USDC a odpredávali TITAN s malým ziskom. Táto situácia vytvorila špirálu smrti, ktorá spôsobila, že hodnota tokenu TITAN prudko klesla.

Fiasko Iron Finance znamenalo jeden z prvých veľkých prepadov. Na svojom vrchole mal protokol zamknutú celkovú hodnotu viac ako 2 miliardy dolárov, z ktorých veľká časť bola vymazaná počas spomínanej špirály smrti. Okrem nespoľahlivého návrhu algoritmického stablecoinu tento prípad poukazuje tiež na to, že slepé nasledovanie celebrít a ich investovania je neuveriteľne riskantné.

Záver

Stablecoiny kryté fiat menami sa často považujú za najbezpečnejšie kvôli ich vysokej likvidite. Sú kryté dostatočnými aktívami s osvedčeným mechanizmom spätného odkúpenia. Prekolateralizované stablecoiny ponúkajú decentralizovanú alternatívu ku fiat viazaným stalbecoinom. Vďaka svojim vlastnostiam u týchto stablecoinov neexistuje riziko zmrazenia finančných prostriedkov.

Po viacerých neúspešných pokusoch o vytvorenie čisto algoritmického stablecoinu sa zdá, že takéto pokusy budú vždy neúspešné. Bez ohľadu na to, ako dobre algoritmus vypadá, tak realita zatiaľ ukazuje, že destabilizácia na trhu môže nastať veľmi rýchlo a stačí, že sa veľkí držitelia daného stablecoinu rozhodnú opustiť svoje pozície. U algoritmických stablecoinov neexistuje zatiaľ žiadna záruka, že môžu byť vykúpené jedna k jednej voči stabilnej fiat mene a zároveň, že budú schopné odolať silným pohybom na trhu.

Stablecoiny v budúcnosti budú samozrejme prichádzať aj v iných formách. Čas ukáže, že ktorý typ stablecoinu vyjde, ako ten najvhodnejší. Bez ohľadu nato je však dôležité poznamenať, že stablecoiny tu už ostanú a sú neoddeliteľnou súčasťou decentralizovaných financií.