Úvod

QuickSwap https://quickswap.exchange/#/swap , je nový prírastok v prostredí decentralizovaných zmenární (DEX). Aj keď je založený na Ethereu, tak je postavený na infraštruktúre druhej vrstvy Polygónu (predtým Matic Network), ktorá poskytuje množstvo výhod, ktoré sa v DEXoch, ako napríklad Uniswap, nevyskytujú.

Keďže používa na svoje transakcie infraštruktúru druhej vrstvy, tak používatelia systému QuickSwap môžu bleskovou rýchlosťou obchodovať s ktorýmkoľvek z tisícov ERC-20 aktív s takmer nulovými nákladmi na poplatky.

QuickSwap zároveň používa komunitnú štruktúru riadenia a spravodlivé rozdeľovanie tokenov, ktoré neboli založené v žiadnej privátnej ponuke alebo predpredaji.

QuickSwap - silný ekosystém

QuickSwap sa vyznačuje silným ekosystémom poskytovateľov likvidity, ktorý je výsledkom možností „yield farming“ a „likvidity mining“, ktoré stimulujú rast platformy.

Na rozdiel od mnohých búrz, ktoré majú v názve „jedlo“ ako napríklad SushiSwap, PancakeSwap, bol QuickSwap vyvinutý a je podporovaný jednými z najlepších myšlienok platformy Ethereum. Do DEX prináša rozsiahle znalosti a skúsenosti so škálovateľnosťou druhej vrstvy, štandardy kontraktov a tokenov siete Ethereum.

Tím Quick Swap verí, že tento protokol druhej vrstvy predstavuje novú generáciu decentralizovaných búrz a obchodovania a prinesie so sebou ďalšiu vlnu obchodníkov, ktorá vstúpi do oblasti decentralizovaných financií DeFi.

Prečo je potrebná DEX na druhej vrstve?

Systém decentralizovaných financií rastie od roku 2020 tak rýchlo, že do roku 2021 dosiahol ekosystém DeFi kritický bod v dôsledku exponenciálneho rastu výnosov (yield farming, liquidity mining) a obchodovania v decentralizovaných financiách.

Tento rast, zvýšené využitie protokolu DeFi, extrémne zaťažil hlavnú sieť Ethereum, čo spôsobilo, že vykonávacie časy transakcií a poplatky vyleteli exponenciálne, s čím používatelia DeFi neboli samozrejme spokojní.

Problémy decentralizovaných zmenární

V súčasnosti najobľúbenejšie decentralizované zmenárne ako Uniswap a SushiSwap sú pri svojich transakciách absolútne závislé od hlavného reťazca platformy Ethereum. Aj keď nie sú v princípe zodpovední za preťaženie siete Ethereum, tak sú veľkým dielom k tomuto preťaženiu prispievajú. Táto skutočnosť je na druhej strane pre nich škodlivá a stali sa tým tak trochu obeťou ich vlastného úspechu.

Keď Uniswap vydal svoj token UNI 16. septembra 2020, tak transakčné poplatky na sieti Ethereum vzrástli na vysokú hodnotu 800 GWEI (6,31 USD) za transakciu kratšiu ako 30 sekúnd. Tí, ktorí boli ochotní čakať na vykonanie transakcie 11 minút alebo dlhšie, mohli využiť nízke transakčné poplatky vo výške 3,98 USD.

Ak sa posunieme vpred, do mája 2021, tak sa situácia zlepšila len o veľmi malý krok. Zástancovia a používatelia decentralizovaných financií, tak prirodzene hľadajú voči sieti Ethereum alternatívy.

Rovnako tak aj pri použití zmenárne Uniswap alebo iných protokolov DEX sú náklady na poplatky často oveľa vyššie a mnohokrát sú až 10-násobne vyššie. To znamená, že používatelia zaplatia až 40 dolárov a viac na poplatkoch za jednu transakciu, ktorá má byť potvrdená do 30 sekúnd.

Každému je zrejmé, že tieto premrštené a neustále rastúce ceny poplatkov a dlhé časy vykonávania transakcií neprispievajú k tomu, aby prišlo viac nových obchodníkov do oblasti DeFi. Bez rastúcej a prosperujúcej komunity DeFi, tak nebude možné všeobecné prijatie ekosystémov DeFi.

Platformy decentralizovaných financií sú v súčasnosti háklivé na nárast počtu užívateľov, pretože čím viac ľudí sa pripojí, tým k väčšiemu preťaženiu siete dochádza, dochádza k zvyšovaniu poplatkov a tým sa sťažuje aj príchod nových používateľov. Táto skutočnosť aktuálne bráni sektoru decentralizovaných financií v dosiahnutí jeho skutočného potenciálu a kým tento problém nebude vyriešený, tak to bude pokračovať.

To, čo aktuálne DeFi potrebuje, je škálovateľná, vysoko výkonná a nízko-nákladová infraštruktúra, ktorá umožňuje rast ekosystému bez vzniku veľkých transakčných poplatkov a nadmerne dlhých vykonávacích, transakčných časov.

Dobrou správou je, že už existujú riešenia v takzvaných protokoloch druhej vrstvy. QuickSwap je decentralizovaná zmenáreň (DEX), ktorý je jednou z tých, ktoré sú v čele riešení na druhej vrstve. Decentralizovaná zmenáreň QuickSwap je presvedčená, že má riešenie problému, ktoré v súčasnosti tak ovplyvňuje oblasť DeFi.

Čo je QuickSwap?

QuickSwap je novo vyvinutá decentralizovaná zmenáreň, ktorá je založená na Ethereu a je poháňaná infraštruktúrou škálovateľnosti druhej vrstvy, za ktorej vývojom stojí spoločnosť Polygon.

Podobným spôsobom, ako fungujú iné decentralizované zmenárne, je ktokoľvek schopný prísť na platformu QuickSwap a jednoducho obchodovať s akýmkoľvek tokenom ERC-20. Ak je napríklad žiadaným aktívom token ERC-20, ktorý zmenáreň aktuálne nepodporuje, tak používatelia môžu zoznam tokenov rozšíriť jednoduchým poskytnutím likvidity, ktorá umožní okamžité výmeny.

Používateľ poskytujúci likviditu týmto spôsobom potom zarábajú na poplatkoch, ktoré sú generované vždy, keď iný používateľ uskutoční obchod pomocou konkrétneho obchodného páru, čo motivuje používateľov k poskytovaniu likvidity v čo najväčšej miere.

Motivácia poskytovateľom likvidity

Poskytovatelia likvidity sú tiež motivovaní príležitosťou výnosov prostredníctvom „yield farming“. Okrem toho, že poskytovatelia likvidity majú nárok na časť transakčného poplatku vyberaného platformou za každý obchod vo výške 0,3%, tak zároveň za účasť na poskytovaní likvidity dostávajú ako odmenu, aj časť natívneho riadiaceho tokenu QUICK.

Takto poskytovatelia likvidity dostávajú podiel z platformy, pretože protokol je riadený komunitou držiteľov QUICK. Držitelia tokenov QUICK (komunita) sú schopní predkladať návrhy a hlasovať o nich s cieľom upraviť alebo doplniť parametre platformy.

Medzi možné parametre patria napríklad výška transakčných poplatkov, alebo výška poplatkov zdieľaných s poskytovateľmi likvidity. Platforma QuickSwap bola postavená so zameraním na komunitnú správu a plánom vývojárov je, aby celá platforma bola prevádzkovaná komunitou.

Všetko vyššie napísané môže pôsobiť, že platforma QuickSwap môže vyznievať, ako ďalší klon decentralizovanej zmenárne Uniswap, ale skutočnosť, že QuickSwap využíva integráciu druhej vrstvy, ho odlišuje od Uniswap a aj od iných platforiem AMM (angl. Automated Market Maker).

Keďže QuickSwap využíva na svoje transakcie riešenie postavené na druhej vrstve, tak to znamená, že obchodníci si môžu vychutnať takmer nulové poplatky a bleskovú rýchlosť transakcií.

Pre porovnanie, v súčasnosti stojí rýchla transakcia (pod 30 sekúnd) v sieti Ethereum 4,23 USD. Rýchle transakcie na decentralizovanej zmenárni Uniswap stoja až 40,28 USD. Rovnaká transakcia v systéme QuickSwap pomocou siete Polygon stojí zhruba 0,00001 USD a potvrdenia transakcií sú vykonané už za 1 sekundu.

Použitím riešenia druhej vrstvy, QuickSwap odstraňuje obrovské transakčné náklady a pomalosť transakcií v sieti Ethereum, vďaka čomu je oblasť decentralizovaných financií dostupnejšia pre všetkých. Očakáva sa, že táto skutočnosť umožní ďalšej vlne obchodníkov vstúpiť do ekosystému DeFi.

Polygon (predtým MATIC Network)

Polygon je platforma, na ktorej je postavený QuickSwap. Platforma využíva hybridné systémy Proof-of-Stake a Plasma na vytvorenie prostredia, v ktorom sú vývojári schopní ľahko a rýchlo nasadiť decentralizované aplikácie (dApps), ktoré sa môžu ľahko rozširovať a sú kompatibilné s Ethereom.

Vďaka použitiu kontrolných bodov Proof-of-Stake je Polygon schopný dokončiť transakcie pomocou siete Ethereum, čím poskytuje decentralizovaným aplikáciám bezpečnosť Etherea. Zároveň transakcie na platforme Polygon sú oveľa lacnejšie, ako poplatky v sieti Ethereum a tiež sú oveľa rýchlejšie, keďže zvyčajne sú transakcie spracované za menej ako 2 sekundy.

Reťazce platformy Polygon sú schopné používať základnú sieť Ethereum na vykonávanie jednotlivých elementov ich logiky. Robia to pomocou série inteligentných zmlúv (smart contracts).

Polygon tiež umožňuje vývojárom nasadiť prispôsobené blockchainové siete, čo im dáva bezpečnosť a robustnosť siete Ethereum a zároveň škálovateľnosť a flexibilitu, ktorú poskytuje Polygon.

Vďaka tejto kombinácii môžu vývojári mimoriadne ľahko, bezpečne a rýchlo kódovať, testovať a vydávať decentralizované aplikácie (dApps) na trh. Navyše sú tieto aplikácie kompatibilné so všetkými existujúcimi vývojárskymi nástrojmi Ethereum.

Spoločnosť Polygon zaznamenala na svojej sieti spustenie viacerých úspešných projektov, ako napríklad SuperFarm, čo je platforma NFT. Prijatie platformy Polygon dokazuje, že sú potrebné riešenia postavené na druhej vrstvy, a že ich použitie je nevyhnutné pre ďalší rast ekosystému DeFi.

Funkcie QuickSwap

Aj keď je QuickSwap postavený na infraštruktúre druhej vrstvy,  tak je stále schopný obchodníkom ponúknuť všetky populárne funkcie popredných decentralizovaných búrz.

Ktoré funkcie je teda napríklad možné nájsť pri používaní QuickSwap?

  • Pridanie bez povolenia

Používatelia môžu na zozname QuickSwap pridať ktorýkoľvek z tisícov tokenov ERC-20, rovnako ako na ktorejkoľvek z iných popredných DEX platforiem.

Všetko, čo je potrebné na zaradenie tokenu, je zabezpečenie likvidity pre daný obchodný pár. Na rozdiel od tradičných búrz, nie je potrebné vyžadovať povolenie od akejkoľvek osoby alebo subjektu za účelom pridania tokenu do zoznamu.

  • Transakcie druhej vrstvy

Výmena aktív na platforme QuickSwap sa uskutočňuje za menej ako dve sekundy pri veľmi nízkych poplatkoch, voči poplatkom, na ktoré sú používatelia zvyknutí zo siete Ethereum.

Ďalšie funkcie

Transakcie na Polygone si zachovávajú svoju bezpečnosť, pretože transakcie dostávajú konečnú platnosť na sieti Ethereum. To znamená, že obchodníci získavajú výhody vylepšenia výkonu, ktoré prináša riešenie druhej vrstvy, a pritom si naďalej užívajú výhody zabezpečenia blockchainu Ethereum.

  • Anonymné obchodovanie

Na rozdiel od centralizovaných búrz, ako je napríklad Binance, môžu používatelia v QuickSwap obchodovať priamo z vlastnej peňaženky, ako napríklad MetaMask, Coinbase Wallet a rôzne ďalšie, ktoré podporujú aktíva ERC-20.

Znamená to, že obchodníci si zachovávajú úplnú kontrolu nad súkromnými kľúčmi svojich tokenov, pretože nie je potrebné vkladať tokeny na burzové účty, či peňaženky. Je to určite lepšie z hľadiska úschovy a zabezpečenia.

  • Liquidity Mining

Používatelia systému QuickSwap sú schopní poskytnúť likviditu obchodným párom a zato dostanú ako odmenu natívne tokeny QUICK. Tento typ stimulu podporuje rast silnej komunity poskytovateľov likvidity. Okrem toho sa zvyšuje distribuovaný charakter riadenia platformy, pretože používatelia platformy sú zároveň tiež subjekty riadenia. Komunita teda prijíma dôležité rozhodnutia, ktoré môžu mať vplyv na používanie platformy.

Výnosové hospodárstvo - Yield farming

QuickSwap účtuje poplatok 0,3% z každej vykonanej transakcie. Tieto poplatky sa využívajú rôznymi spôsobmi. Jedným zo spôsobov je tá, že časť všetkých vybraných poplatkov sa vypláca poskytovateľom likvidity v pomere k ich podielu (staking) v skupine likvidity (liquidity pool).

Výnosové farmy na QuickSwap fungujú rovnakým spôsobom ako v iných zmenárňach. Samozrejme táto možnosť so sebou prináša aj riziko trvalej straty, ale používatelia (farmári), ktorí pozorne sledujú svoje obchodné pozície, tak by sa týmto stratám mali vedieť vyhnúť.

Komunitné riadenie

Ako bolo už vyššie spomenuté, tak QuickSwap je projekt riadený komunitou. Držitelia tokenov QUICK zabezpečujú pre platformu riadenie potrebných procesov na prípadné vykonávanie úprav protokolu.

Držitelia tokenov QUICK môžu predložiť návrhy na zmeny protokolu a hlasovať o faktoroch, ako napríklad o tom, ktoré pooly (fondy) sú vhodné na ťažbu tokenov QUICK a podobne.

Tím QuickSwap

Na rozdiel od niektorých iných platforiem, či klonov platformy Uniswap, je projekt QuickSwap čo sa týka vývojového tímu, úplne transparentný. Tento tím tvoria mnohí lídri, ktorí predtým pracovali na ekosystéme Ethereum. Zakladatelia a vývojári majú rozsiahle skúsenosti a znalosti, čo sa týka škálovania druhej vrstvy, Ethereum kontraktov a tokenizovaných štandardov.

Napríklad, Nick Mudge, je programátor kontraktov na sieti Ethereum, kontrolór kódov, audítor bezpečnosti, autor štandardov a webový vývojár s viac ako 6 rokmi aktívnych skúseností s programovaním blockchainu. Nick bol súčasťou tímu, ktorý vyvinul Ethereum štandard ERC721 , ERC1538, ERC998 a EIP-2535.

Sameep Singhania je spoluzakladateľ a riaditeľ blockchainovej vývojovej a konzultačnej spoločnosti Ginete Technologies. Je skúseným vývojárom blockchainu, ktorý sa posledné roky venoval pomoci podnikom pri skúmaní synergií s blockchainom a ich integrácii do podnikov.

Medzi poradcov patrí napríklad spoločnosť Lunar Digital Assets, čo je popredná blockchainová marketingová a poradenská firma.

Platforma Polygon buduje rámec pre prepájanie blockchainových sietí kompatibilných s platformou Ethereum a je vytváraný decentralizovaným tímom prispievateľov z celého sveta.

QUICK token

Token QUICK bol vydaný bez pred-ťaženia, bez súkromného alebo verejného predaja. Zakladatelia si myslia, že je to veľmi dôležité pre dlhodobý rast a zdravie protokolu, pretože ide o protokol riadený komunitou.

Celkovo 90% z 1.000.000 QUICK tokenov bolo vyčlenených pre pokladnicu (angl. governance treasury) a riadenie komunity a budú distribuované prostredníctvom ťažby likvidity (angl. liquidity mining). Distribúcia tokenov sa plánuje počas prvých štyroch rokov od spustenia protokolu a v ďalších rokoch sa počet tokenov zníži.

Počas prvého roka bude každý deň distribuovaných 986 QUICK tokenov rozdelených rovnomerne medzi príslušné skupiny. Komunita však môže prostredníctvom komunitnej správy projektu rozhodnúť o hlasovaní, aby určila množstvo tokenov aktuálne držaných v pokladnici na distribúciu.

Distribúcia QUICK tokenov

Okrem toho bolo 3,25% z celkového množstva tokenov zarezervovaných pre zakladateľov a poradcov projektu. 5% bolo distribuovaných držiteľom tokenov UNI (Uniswap), ako odmena Uniswapu za poskytnutie významnej podpory QuickSwap. 1% sa rozdistribuuje držiteľom MATIC a zvyšných 0,75% je vyčlenených na marketingové kampane na podporu spustenia projektu QuickSwap. Tento model distribúcie tokenov bol starostlivo vytvorený s cieľom podporiť rýchly rast platformy a vytvoriť aktívnu komunitu používateľov.

Začiatkom roku 2021 sa začalo na burzách obchodovať s tokenom QUICK a cena sa počas prvých týždňov pohybovala zhruba od 350 do 580 dolárov. Na začiatku marca sa cena ustálila na rozmedzí 150 až 200 dolárov a v súčasnosti sa cena tokenu QUICK hýbe okolo ceny 760 dolárov.

QUICK tokeny sú primárne dostupné prostredníctvom zabezpečenia likvidity na QuickSwap, ale je možné ich kúpiť aj na burzách Uniswap, Bilaxy a 1inch.

dQUICK

Na platforme QuickSwap sa používa tiež ďalší token, a to token dQUICK alebo Dragon’s Quick. Distribuuje sa všetkým, ktorí vložia svoje QUICK tokeny do poolu (fondu) „Dragon’s Lair“ na platforme Quickswap.

Tento token sa používa sa na stimulovanie pôžičiek na platforme. Čím dlhšie je token QUICK stakovaný (vložený a uzamknutý) v poole Dragon’s Lair, tým viac tokenov QUICK používatelia dostanú, keď svoje uzamknuté QUICK tokeny odomknú a vyberú.

Záver

QuickSwap posúva decentralizované obchodovanie do nových dimenzií, pretože odstraňuje problémy so škálovaním a rýchlosťou, s ktorými sa používatelia v súčasnosti stretávajú na sieti Ethereum. Platforma umožňuje komukoľvek jednoducho obchodovať s tokenmi ERC-20 so zanedbateľnými poplatkami a rýchlosťou transakcií pod 2 sekundy.  Protokol zároveň využíva bezpečnosť a spoľahlivosť hlavného reťazca Ethereum.

Nie je preto prekvapením, že QuickSwap prilákal obrovské množstvo likvidity od svojho uvedenia na trh vo februári 2021. Rôzni používatelia migrujú na platformu QuickSwap, aby využili takmer bezpečné a rýchle transakcie s minimálnymi poplatkami. Za menej ako tri mesiace sa QuickSwap stal jedným z najpopulárnejších AMM dostupných pre priaznivcov decentralizovaných financií (DeFi).

Pre používateľov, ktorí hľadajú nový a lepší spôsob, ako profitovať v oblasti DeFi, bude pravdepodobne QuickSwap veľmi zaujímavou alternatívou.