Krypto peňaženky - „Custodial Wallet“ alebo „Non-Custodial Wallet“?

„Non-custodial wallet“ - voľne preložené, ako nedepozitná peňaženka, alebo tiež peňaženka, na ktorú nemá dosah tretia osoba, ktorej správu nad svojimi aktívami zveríme, ako napríklad burza, zmenáreň a pod. „Non-custodial wallet“ je najbežnejší typ krypto peňaženky v oblasti decentralizovaných financií (DeFi), pretože tento typ peňaženky je zvyčajne nevyhnutný na interakciu s decentralizovanými aplikáciami (dApps).

Naopak „Custodial Wallet“ je depozitný typ peňaženky, ktorá má tendenciu byť spojená s centralizovanou burzou, ktorá sa stará o vaše digitálne aktíva. Okrem toho si „Custodial Wallet“ vyžaduje určitú osobnú zodpovednosť a dôveru v správcu, čiže napríklad burzu. V oblasti kryptomien platí fráza: „Ak nemáte kľúče ku svojej krypto peňaženke, tak mince uložené na nej, nie sú vaše“. V princípe to znamená, že nemáte nad svojimi mincami a aktívami dostatočnú kontrolu. Navyše táto fráza naznačuje, že peňaženka typu „Custodial Wallet“ nestačí na bezpečné uloženie majetku, keďže aktíva sú v správe inej osoby, a to podobne ako napríklad, keď má človek uložené svoje aktíva v banke, kde mu ich môže banka kedykoľvek zmraziť.

Porovnajme si teda kľúčové rozdiely medzi depozitnými a nedepozitnými peňaženkami, čiže medzi „Custodial Wallet“ a „Non-Custodial Wallet“. Na začiatok je potrebné povedať, že pri nákupe kryptomien budete vždy potrebovať nejakú krypto peňaženku, aby ste svoje aktíva mohli niekde uschovať, alebo tiež pre interakciu s rôznymi blockchainovými sieťami, či na zadávanie rôznych platobných, alebo prevodných príkazov. Krypto peňaženky poskytujú používateľom jedinečnú adresu. Táto adresa peňaženky je identifikátor, ktorý nasmeruje finančné prostriedky tak, aby vždy odišli zo správneho miesta a vždy prišli na správne miesto, keď  interagujete s niektorou blockchainovou sieťou. Táto peňaženka tiež pomáha investorom zistiť a identifikovať, že kde majú svoje finančné prostriedky, alebo aktíva uložené.

Krypto peňaženky používajú kryptografiu so súkromným kľúčom. Súkromný kľúč funguje ako heslo na zabezpečenie finančných prostriedkov a podpisovanie transakcií. Každá krypto peňaženka však zároveň zodpovedá verejnému kľúču, čiže adrese, ktorú môžete zdieľať s kýmkoľvek, aby mohol ktokoľvek poslať kryptomeny do vašej peňaženky. Hoci niektoré softvérové ​​peňaženky ponúkajú používateľom ochranu heslom na získanie prístupu k aplikácii, tak súkromný kľúč (alebo počiatočná, obnovovacia  fráza – „Seed“) umožňuje používateľom obnoviť svoju peňaženku z akéhokoľvek, iného zariadenia. Zabezpečenie tohto súkromného kľúča môže znamenať rozdiel medzi „odcudzením vašich prostriedkov“ a tým, že svoje finančné prostriedky budete uchovávať v bezpečí. V súlade s tým niektoré krypto peňaženky vyžadujú, aby ste si ako používatelia sami uchovávali svoje vlastné, súkromné ​​kľúče v bezpečí, zatiaľ čo niektoré krypto peňaženky odstraňujú tieto technické riziká tým, že spoja úschovu kľúčov u nich. Pred samotným rozhodnutím je preto vždy dobré zvážiť, že ktorý typ krypto peňaženky je pre vaše potreby tou správnou voľbou.

„Custodial Wallet“ - väčšina takýchto depozitných krypto peňaženiek sú webové peňaženky, ktoré slúžia zvyčajne na výmenu aktív medzi sebou, alebo na rýchle prevody. Krypto burzy a krypto zmenárne v takomto prípade preberajú správu digitálnych aktív z dôvodu, aby používateľom poskytli pohodlné riešenie ukladania kryptomien. Vo všeobecnosti centralizované burzy, ako napríklad Coinbase a Binance, uchovávajú súkromné ​​kľúče používateľov kvôli bezpečnosti a dostupnosti. To umožňuje investorom získať rýchly a efektívny prístup ku svojim finančným prostriedkom prostredníctvom niekoľkých kliknutí. „Custodial Wallet“ majú tendenciu ponúkať pohodlné riešenia pre tých, ktorí nepoznajú technické aspekty spojené s vlastnou úschovou. Pri používaní depozitnej peňaženky zvyčajne nie je problémom strata súkromných kľúčov, ktorá by mala za následok stratu finančných prostriedkov. Aj keď zabudnete heslo, stratíte telefón, alebo sa vám pokazí počítač, tak zvyčajne môžete kontaktovať niekoho na príslušnej burze, aby vám obnovil účet.

Jednou z hlavných výhod používania depozitnej peňaženky je, že môže predstavovať efektívny spôsob, ako sa vyhnúť vysokým transakčným poplatkom. Napríklad interakcia s decentralizovanými aplikáciami (dApps), ktoré sú založené na sieti Ethereum v čase vysokého preťaženia siete môže byť dosť drahá. V súlade s tým sa transakcie s vyššími poplatkami spracovávajú rýchlejšie. Mnohé depozitné peňaženky preto často ponúkajú paušálny poplatok za transakcie, alebo dokonca v niektorých prípadoch nepožadujú žiadny poplatok.

Okrem toho môžu správcovia „Custodial Wallet“ implementovať dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA) a limity výberu, aby sa minimalizovali útoky potenciálnych zlodejov, alebo hackerov. Navyše, renomovaní správcovia majú tendenciu uchovávať prostriedky používateľov v offline hardvérovej peňaženke. To v kombinácii so skutočnosťou, že centralizované burzy (CEX) často poisťujú straty do určitej výšky, odstraňuje veľkú mieru osobnej zodpovednosti z investovania do kryptomien. Navyše, pre začiatočníkov a menej technicky zdatných používateľov, depozitné peňaženky ponúkajú priame riešenie ukladania kryptomien bez technických rizík, ktoré bývajú spojené s vlastnou úschovou.

Depozitné peňaženky (Custodial Wallet), ktoré sú zvyčajne spojené s centralizovanou burzou sú vystavené takzvanému riziku zlyhania jediného bodu. Ak sa nečestný majiteľ, generálny riaditeľ alebo manažér rozhodne utiecť s vašimi financiami, alebo zrušiť firmu, tak vaše prostriedky môžu byť ohrozené. Ak teda niekto utečie s vašimi aktívami, tak môže byť dosť náročné získať vaše prostriedky naspäť. Rovnako tak, ak je burza zatvorená, alebo nútená z akýchkoľvek príčin ukončiť svoju činnosť, tak môžete stratiť prístup k vašim finančným prostriedkom.

„Non-Custodial Wallet“ si vyžadujú, aby používatelia prevzali vlastnú, osobnú zodpovednosť za bezpečnosť svojich digitálnych aktív. Na rozdiel od depozitných peňaženiek poskytujú „Non-Custodial Wallet“ používateľom úplnú kontrolu nad ich súkromnými kľúčmi. V kryptografii je súkromný kľúč tajné číslo, ktoré zodpovedá adrese verejnej peňaženky. Poskytuje tak používateľom bezpečný spôsob uchovávania a vykonávania všetkých transakcií z adries ich peňaženky. Ktokoľvek môže posielať kryptomeny na verejnú adresu tejto peňaženky, ale na prácu s aktívami v tejto nedepozitnej peňaženke je nevyhnutný súkromný kľúč. Používatelia si tiež musia zapísať „mnemotechnickú“, čiže obnovovaciu frázu, aby v prípade potreby (napríklad ak sa ich HW zariadenie pokazí, stratia telefón a pod.) mohli kedykoľvek sami obnoviť svoje peňaženky a získať tak prístup ku svojim finančným prostriedkom.

Existujú dva hlavné typy nedepozitných peňaženiek. Ako prvé sú to Web3 peňaženky, ktoré sú založené na prehliadači, ako napríklad peňaženka MetaMask, ktorá je softvérovým rozšírením prehliadača Google Chrome. Toto sú peňaženky, ktoré väčšina ľudí používa na interakciu s protokolmi decentralizovaných financií (DeFi) „bez povolenia“ – tj. bez nutnosti sprostredkovateľa.

Peňaženky rôznych aplikácií, ktoré sú založené na prehliadači a rovnako tak aj mobilné peňaženky zvyčajne patria do kategórie „Hot Wallet“. „Hot Wallet“ sú peňaženky, ktoré sú neustále pripojené k internetu. Aj keď takýto typ peňaženiek má tendenciu ponúkať používateľom vlastnú správu, tak v porovnaní s hardvérovými peňaženkami sú zraniteľnejšie. Preto ako druhý hlavný typ nedepozitnej peňaženky je hardvérová ​​​​peňaženka s fyzickým úložiskom (cold storage). Jedná sa o fyzické zariadenia, ktoré sú zvyčajne off-line, čiže odpojené od siete. Tieto peňaženky často vyzerajú, ako USB flash disk s malou obrazovkou a niekoľkými tlačidlami. Pri práci s takouto peňaženkou sa navyše vyžaduje, aby vlastník podpísal transakciu pomocou svojich súkromných kľúčov. Peňaženka sa zvyčajne pripojí k sieti len v čase používania a inak je od siete odpojená, čiže je bezpečná.

Zatiaľ čo depozitné peňaženky (Custodial Wallet) si vyžadujú, aby používatelia dokončili rôzne bezpečnostné a identifikačné procesy a postupy, tak nedepozitné peňaženky (Non-Custodial Wallet) možno vytvárať s minimálnymi krokmi. U „Non-Custodial Wallet“ si môžete vytvoriť viacero účtov a zároveň neporušíte pravidlá boja proti praniu špinavých peňazí (AML) a požiadavky KYC (Know Your Client) – čiže poznaj svojho zákazníka. Okrem toho nikomu neposkytujete žiadne osobné údaje na to, aby ste si mohli vytvoriť svoju krypto peňaženku a žiadna centrálna autorita, alebo nečestný majiteľ, či manažér nemôže utiecť s vašimi prostriedkami. Nedepozitné peňaženky sú navyše nevyhnutné na interakciu s väčšinou decentralizovaných aplikácií (dApps) a finančnými protokolmi „bez povolenia“ – tj. bez nutnosti sprostredkovateľa. Navyše, podpisovanie transakcií s nedepozitnými hardvérovými peňaženkami prebieha off-line v rámci samotného zariadenia. To znamená, že napriek tomu, ak by bol napríklad váš počítač infikovaný škodlivým softvérom, tak votrelec, alebo hacker bez vášho vedomia a vášho fyzického podpisu prostredníctvom vašej hardvérovej „Non-Custodial Wallet“ nemôže transakciu vo vašom mene podpísať. Keďže hardvérové peňaženky nie sú on-line pripojené k internetu, tak sú ideálne ako bezpečné úložisko investícií. Takéto peňaženky však vyžadujú, aby ich používatelia vykonávali pravidelné aktualizácie softvérov.  

Zatiaľ čo „Non-Custodial Wallet“ ponúkajú najbezpečnejšie riešenie pre ukladanie kryptomien, tak niektorým investorom nevyhovuje prevziať plnú zodpovednosť za svoje aktíva. Dôvodom je, že ak náhodou stratíte svoje súkromné ​​kľúče a neurobíte potrebné opatrenia na zabezpečenie obnovovacích „mnemonických“ fráz na obnovenie svojej peňaženky, tak môžete navždy stratiť prístup ku svojim kryptomenám, čiže finančným prostriedkom. Okrem toho, ak niekto získa prístup ku vašim súkromným kľúčom, tak nemôžete zavolať na zákaznícky servis a požiadať o zmenu hesla, ako tomu je u depozitných peňaženiek (Custodial Wallet).

Takže, ktorá z možností je pre vás tá najlepšia? Odpoveď na túto otázku sa líši v závislosti od toho, ako zamýšľate svoju krypto peňaženku používať. Je dôležité zvážiť, aký typ peňaženky bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám a na aké konkrétne účely chcete krypto peňaženku používať.  Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete, tak sa uistite, že ste urobili všetky možné opatrenia pre zabezpečenie svojich prostriedkov a pred investovaním do kryptomien a do akéhokoľvek typu krypto peňaženky si urobte vždy vlastnú analýzu.