IOTA

Názov je odvodený od IOT = Internet of Things, čo je tzv. "koncept internetu vecí". IOTA si kladie za cieľ pripraviť technológie potrebné pre nadchádzajúcu éru, v ktorej sa k internetu pripoja (okrem niekoľkých miliárd ľudí)  aj miliardy"vecí" (zariadení). Vznikla v roku 2016

IOTA funguje na báze vlastnej siete podobnej blockchaine, nazvanej "Tangle". Spôsob fungovania Tangle sa líši od blochckchainu hlavne tým, že tu neexistujú transakčné poplatky a celá sieť je navrhnutá s ohľadom na čo najväčšiu priepustnosť a rýchlosť. Neexistujú tu "ťažiari", transakcie potvrdí samotné zariadenie pripojené k sieti. Každý, kto chce odoslať transakciu, musí potvrdiť dve ďalšie transakcie. Preto čím viac zariadení/užívateľov sa k sieti pripojí a čím viac transakcií sa bude posielať, tým jej rýchlosť neklesá, ale naopak, rastie. Tento koncept je skutočne prelomový a žiadna iná kryptomena sa zrejme v rýchlosti a škálovateľnosti s IOTou nemôže porovnávať.

Počet existujúcich tokenov (mincí) kryptomeny IOTA je od začiatku daný a nijako sa nemení a meniť nebude. Projekt spravuje nadáciu (neziskovú organizáciu) so sídlom v Nemecku.

Projekt sa pýši niekoľkými desiatkami špičkových partnerstiev so spoločnosťami ako Microsoft, Cisco, Volkswagen, Bosch, Huawei, Samsung a ďalšími. K zaujímavému praktickému využitiu siete IOTA patria snahy o tzv. "Smart Cities" (inteligentné mestá), napríklad mestá Haarlem (Holandsko) alebo TaiPei (Taiwan), ktoré chcú vydávať digitálne občianske preukazy na báze IOTA/Tangle. Zatiaľ však IOTA ešte neprešla na úplnú decentralizáciu, na ktorej vývoji pracuje.

Oficiálny web: https://www.iota.org

Mena: 1 MIOTA (IOTA)