Yield Farming ako pasívny príjem

Aplikácie decentralizovaných financií (DeFi) sú v proces vývoja a preto potrebujú najmä vo svojich začiatkoch používateľov k svojmu rastu a zlepšovaniu. Za týmto účelom sa sa DeFi projekty sústredia na tzv. koncept „Yield Farming“ (farmárčenie). Je to nový spôsob, ako je možné zarábať a dostávať odmeny za kryptomeny, ktoré držíte a to pomocou protokolov likvidity bez povolení. Umožňuje to komukoľvek získať pasívny príjem. Tento proces zahrňuje protokoly, ktoré rozdeľujú tzv. „riadiace tokeny“ (mince daného konkrétneho protokolu) svojim používateľom, pre zabezpečenie aktivity a stimuláciu kľúčových investorov. Zjednodušene povedané to znamená „uzamknutie kryptomien a za uzamknutie získanie odmeny“. Svojim spôsobom je to veľmi podobné ako staking. Častokrát tento proces funguje s používateľmi, ktorí sa nazývajú ako „poskytovatelia likvidity (LP)“ a ktorí pridávajú prostriedky do skupín likvidity. Skupina likvidity je v podstate „smart contract“, ktorý obsahuje finančné prostriedky. Výmenou za poskytnutie likvidity danému „združeniu“ dostanú poskytovatelia likvidity odmenu. Táto odmena zvyčajne pochádza z poplatkov, ktoré generuje daná konkrétna platforma. V súčasnej dobe Yield Farming je vykonávaný prostredníctvom ERC20 tokenov na Ethereum sieti a odmeny sú zvyčajne vyplácané tiež v ERC20 tokenoch. Podobný spôsob pripravuje aj platforma Cardano prechodom na fázu Goguen (čo umožní smart contract-y). Yield Farming začal ako prvý ekosystém Compound so svojim riadiacim tokenom COMP. Riadiace tokeny udeľujú práva na správu svojim držiteľom. Štandardným začiatkom, ktorý priťahuje poskytovateľov likvidity je distribúcia „takýchto tokenov riadenia“ s likvidnými stimulmi. To znamená, že poskytovateľ likvidity daného protokoly „farmárčí“ jeho nový token.

Spôsob na zistenie, či je Yield Farming zdravý

Spôsob na zistenie, či je Yield Farming zdravý, je meranie, že koľko kryptomien je uzamknutých v pôžičkách decentralizovaných financií a iných peňažných trhoch. Označuje sa ako TVL. Top projekty s uzavretou hodnotou kryptomien je možné nájsť napríklad na webových stránkách https://defipulse.com/ a https://www.coingecko.com/en/yield-farming Na týchto stránkach je možné overiť, ktoré platformy majú aké najvyššie množstvo kryptomien uzamknutých v DeFi. Uvedené informácie poskytnú predstavu o aktuálnych výnosoch.

Ako Yield Farming funguje?

Poskytovatelia likvidity vložia svoje financie do skupiny likvidity, ktorá slúži tam, kde používatelia môžu požičiavať alebo vymieňať tokeny. Tieto platformy samozrejme za svoje využívanie vyberajú poplatky, ktoré následne slúžia na výplatu odmien poskytovateľom likvidity alikvotne podľa ich podielu v danej skupine likvidity. Okrem odmien získaných z poplatkov, môže byť ďalším spôsobom odmeny a a pridania likvidity napríklad distribúcia nového tokenu. Prípadný spôsob distribúcie závisí od konkrétneho „protokolu“. V princípe teda poskytovatelia likvidity dostane odmenu na základ množstva likvidity, ktorú poskytol. Uloženými prostriedkami sú zvyčajne stablecoiny ako napríklad DAI, USDC, USDT a pod.

Aké typy Yield Farming poznáme

Liquidity Mining.

Názov je odvodený od skutočnosti, že používatelia môžu použiť svoje vlastné kryptomeny na zabezpečenie likvidity pre decentralizované burzy pre ostatných obchodníkov na účely rýchlej výmeny tokenov.

Ak chce napríklad obchodník previesť svoje ETH tokeny na tokeny MATIC na centralizovanej burze, tak ponuky predajcov a nákupcov porovnávané. Avšak pri decentralizovaných burzách, aby protokoly ponúkali okamžité swapy (výmeny) s najvyššou možnou hodnotou, tak protokoly umožňujú používateľom ako sme napríklad my poskytovať naše tokeny ako likviditu na týchto protokoloch.

Keď sa používateľ, ktorý sa pokúsi vymeniť ETH za MATIC na DEX zmenárni ako napríklad Uniswap SushiSwap, tak jednoducho vloží ETH a vyberie MATIC, na základe obrovskej likvidity, ktorú získal od poskytovateľov likvidity. Títo poskytovatelia likvidity získavajú poplatky za obchodovanie zaplatené obchodníkmi, ktorý ich zaplatia za výmenu tokenov. Niektoré príklady platforiem ponúkajúcich Liquidity Mining sú napríklad Curve Finance a Balancer.

 

Token Farming.

Zatiaľ čo niektoré protokoly stimulujú poskytovateľov likvidity poplatkami, niektorí pridávajú nové tokeny. Používatelia tak môžu získavať natívne tokeny z „protokolov“ ako napríklad yEarn alebo Compound po poskytnutí likvidity „jednotlivým poolm“. Ak má „pool“ menšie množstvo, tak má tendenciu mať vyššie odmeny, a tak prilákať čoraz viac „farmárov“.

Protokoly ako Ampleforth a BNS Finance využívajú na distribúciu odmien „likvidity pooly“ z iných platforiem, ako napríklad Uniswap. Používatelia sú povinní v takom prípade pridať tokeny do „poolov“ na Uniswap a potom tokeny Uniswap vložiť na platformu, aby mohli začať farmáriť s tokenmi vybraného protokolu.

Každý protokol používa inú stratégiu na odmeňovanie svojich používateľov. Mnohé majú rôzne prípady použitia tokenov aj pre svoje platformy.

Čo budete potrebovať na začiatok

  • Ethereum adresu (najlepšie cez overenú peňaženku, alebo HW peňaženku)
  • Ethereum tokeny (ETH) na vykonávanie transakcií v DeFi

Akonáhle máte pripravenú ETH a peňaženku, tak môžete začať. Predtým je však veľmi dôležité si vykonať analýzu projektov (protokolov), ktoré sú k dispozícii na Yield Farming a podľa toho sa rozhodnúť, že ktorý je vhodný práve pre vás na základe osobných analýz a preferencií.

Ako a kde nájsť príležitosť na Yield Farming

Príležitosti sa objavujú každý deň a vznikajú rôzne kampane pre farmárčenie. Správna analýza a výber je veľmi dôležitý. Na základe toho sa každý zvyčajne sám rozhodne, že u ktorého projektu sa Yield Farmingu zúčastní.

V súčasnosti je už k dispozícii mnoho zdrojov, kde sa potrebné informácie dajú nájsť. Ktoré to napríklad môžu byť?

  • Stránka Yield Farm https://etherscan.io/yieldfarms, ktorá sa nachádza na Etherscan. Táto stránka ponúka zoznam všetkých projektov, na ktorých aktuálne prebiehajú kampane na Yield Farming. Projekty na tejto stránke nie sú nijak filtrované.
  • Stránka https://yieldfarming.info/ ponúka upravený zoznam príležitostí k farmáreniu, vrátane výnosov, ale aj podrobných štatistík ako napríklad váš odhadovaný percentuálny ročný výnos a pod.
  • Stránka https://defipulse.com/ vám pomôže overiť, ktoré platformy majú aké najvyššie množstvo kryptomien uzamknutých v DeFi.
  • Stránka https://www.coingecko.com/en/yield-farming zobrazuje najlepšie príležitosti na Yield Farming a poskytuje napríklad rôzne kalkulačky a pod.

Rady

  • Nemali by ste sa Yield Farmingu daného protokolu zúčastniť bez toho, aby ste mali všeobecnú predstavu o tom, aký ročný výnos APY môžete očakávať.
  • Je nevyhnutné si pri analýze dať pozor na podvodné projekty (viď. náš článok „Ako sa vyhnúť investícii do podvodných DeFi projektov“ – článok nájdete na https://kryptokava.sk/ v sekcii pre začiatočníkov).
  • Yield Farming projekty často zobrazujú na svojich webových stránkach APY štatistiky pre svoje spoločné fondy. Tieto však môžu byť klamlivé, preto si ich overte!
  • Spoločné fondy s vysokým APY sú zvyčajne veľmi rizikové, ale na druhej strane s možnou vysokou odmenou. Buďte preto opatrní.
  • Keďže kampane Yield Farming majú rôzne fázy, kedy distribuujú tokeny ako aj svoje vývojové fázy, tak sa APY v priebehu času podľa toho posúvajú a preto je veľmi dôležité tento fakt sledovať. Napríklad odmeny v tokenoch sa zvyknú znižovať v rôznom časovom období, napríklad v období 1 mesiaca, či prípadne v niekoľkých presne stanovených týždňoch.
  • Dôležitým je samozrejme poplatok „Gas“, ktorý používatelia Ethereum siete musia zaplatiť, aby ich transakcie boli spracované. Na základe dopytu po projektoch v Ethereum sieti rastie aj výška poplatkov. To znamená, že može byť v súčasnosti dosť nákladné vstupovať a vystupovať s Yield Farming pozícií a preto je potrebné toto do svojej kalkulácie zahrnúť. 
  • Yield farming sa sústreďuje zvyčajne okolo „poolov“ čiže likvidných fondov, alebo združení. Ak vložíte do týchto „poolov“ svoje kryptomeny tak obdržíte zvyčajne LP tokeny a tým získate možnú výhodu zľavy z transakčných poplatkov. Dnes sa dá poskytnúť likvidita rôznym poolom pre farmárčenie pomocou DeFi platforiem a dashbordov ako napríklad https://zapper.fi/ alebo https://app.zerion.io/connect-wallet. Tieto platformy a ich služby vám umožnia pridať svoje krypto aktíva kedykoľvek chcete a veľmi jednoducho.

Pozrime sa nato, ako to beží na Uniswap

Uniswap je jednou z popredných DeFi platforiem (protokolov) v krypto sfére. Zaznamenala obrovský nárast užívateľskej základne, pričom len v roku 2020 vzrástla takmer štvornásobne. Uniswap má v súčasnosti druhý najväčší počet používateľov. Uniswap umožňuje komukoľvek vydať akýkoľvek token ERC-20, pokiaľ má peňaženku web3 a dokáže zabezpečiť likviditu tokenu. S vydaním Uniswap V2 boli funkcie a možnosti Uniswap inovované a obsahujú nové funkcie, ako napríklad flash swapy, páry ERC-20 / ERC-20, cenové oracles atď.

Uniswap je open-source protokol určený na výmenu tokenov ERC-20 a beží v sieti Ethereum. Skladá sa zo série inteligentných zmlúv (smart contrac), ktoré umožňujú komukoľvek priamo obchodovať s ostatnými používateľmi v blockchaine Ethereum. Z tohto hľadiska je Uniswap technicky decentralizovaná burza (DEX).

Rovnako ako všetky platformy DEX, platforma nevyžaduje žiadnu registráciu ani žiadne postupy dodržiavania predpisov KYC a AML. Všetko, čo potrebujete, je peňaženka web3, ako je napríklad MetaMask.

To, čo Uniswap odlišuje od ostatných DEX búrz, je použitie cenového mechanizmu nazývaného „Constant Product Market Maker Model“.

Namiesto určovania ceny, za ktorú sa má nakupovať a predávať, musia používatelia zvoliť vstupný a výstupný token, pretože burza poskytuje trhový kurz. Burza preto môže kedykoľvek poskytnúť likviditu.

Uniswap je nastavený tak, aby umožňoval, čo najviac párov.

Ak dva tokeny ERC-20 napríklad nemajú priamy pár, tak tieto zmluvy je možné pomocou tzv. „smerovačov“ (router) vymeniť, pokiaľ medzi nimi existuje cesta prostredníctvom viacstupňových swapov (výmien).

Uniswap Exchange

Uniswap DEX je prístupný na https://app.uniswap.org a pripojením peňaženky web3 (napr. MetaMask). Výhodou DEX je, že nevyžaduje, aby ste na obchodovanie na platforme priamo vkladali depozit, pretože to môžete urobiť priamo pripojením peňaženky.

Rozhranie je jednoduché a intuitívne. Máte tri hlavné príkazy: Swap (zmeniť), Send (poslať) a Pool (skupina / zdrženie).

Možnosť „Swap“

Možnosť „Swap“ je určená na obchodnú výmenu (zmenu jednej kryptomeny na druhú). Napríklad, ak chcete vymeniť svoje FUN tokeny za SNX (Synthetix tokeny), musíte zvoliť FUN z horného rozbaľovacieho menu a zadať sumu. Potom v ďalšom rozbaľovacom menu v dolnej časti vyberiete SNX. Zobrazí sa vám, že aktuálne dostanete 1.082 SNX, ak dáte 787 FUN tokenov. V spodnej časti, je vidieť „dopad na cenu“ a poplatok za poskytovanie likvidity (Liquidity Provider Fee).

Cenový dopad je rozdiel medzi trhovou cenou a cenou, ktorá vám bola poskytnutá na základe veľkosti vášho obchodu. Pretože v tomto prípade (viď. obrázok) je obchodná suma je iba 3 doláre, tak to nemá veľký vplyv na cenu.

Ak sa pozriete ďalej, môžete vidieť celú obchodnú cestu, ktorá začína z FUN pokračuje do DAI následne zmenou na USDC a nakoniec na SNX. Celý proces je automatizovaný mechanizmus, ktorý určuje najoptimálnejšiu cestu smerovania tokenov, ktorá je určená najlepšou cenu pre váš obchod (zmenu tokenov).



Možnosť "Send"

Možnosť „Send“ je v zásade identická ako výber prostriedkov. Umožňuje vám poslať ľubovoľný z tokenov pripojených k vašej peňaženke web3 (MetaMask) na ľubovoľnú kompatibilnú adresu s danou kryptomenou.

Platforma Uniswap má možnosť pridať pri odosielaní token na výmenu. Napríklad, ak máte iba FUN tokeny a chceli by ste poslať nejaké Enjin tokeny svojmu priateľovi, tak môžete to urobiť automaticky so zmenou. Stačí kliknúť na tlačidlo „Pridať výmenu“ a zvoliť požadovaný výstupný token. V takomto prípade by ste si vybrali ENJ. Pri výmene FUN na ENJ je cenový dopad iba 0,03%. Poplatok za likviditu alebo poplatok za výmenu sú však rovnaké bez ohľadu na ich výšku.

Možnosť "Pool"

Možnosť „Pool“ umožňuje používateľom stať sa poskytovateľom likvidity.

Uniswap neobsahuje knihy objednávok ako väčšina DEX búrz. Likvidita sa udržiava prostredníctvom spoločného fondu likvidity. Ktokoľvek sa môže stať poskytovateľom likvidity pre tokenový pár jednoduchým vložením množstva vybraného tokenu, ktorý množstvom zodpovedá tokenu, na ktorý ho meníte. Napríklad, ak chcete vložiť páry FUN a DAI, tak v tomto prípade sa 1DAI momentálne rovná, čiže je ekvivalentom 268,68 FUN tokenov. Takže ak chcete vložiť 3 DAI, musíte vložiť aj 806 FUN tokenov, aby sa suma rovnala.

Najprv kliknete na tlačidlo „Select a pool“ (pripojiť sa k skupine) a vyberiete „pool“ alebo zadáte token do vyhľadávacieho panela, aby ste našli vybraný pár. V tomto prípade napríklad hľadáme FUN / DAI.

Po výbere predmetného „poolu“ zadáte sumu, ktorú chcete vložiť, a kliknutím na tlačidlo „JOIN“ pridáte likviditu. To spustí potvrdenie cez vašu peňaženku MetaMask, takže to samozrejme potvrdíte.

 

Po úspešnom pridaní do „poolu“ získate pomerné množstvo tokenov daného poolu (LP tokeny). Tieto tokeny budú trekovať (čiže sledovať) vaše pomerné podiely na celkových „devízových rezervách“, ktoré kedykoľvek môžete použiť na vyplatenie vašich depozitov (vkladov).

Uniswap V1

Uniswap V1 bola stará verzia protokolu Uniswap, ktorá bola na trh uvedená v novembri 2018. Je stále v prevádzke a zostane tak dlho, kým bude existovať Ethereum.

Nevýhodou verzie V1 je, že vyžaduje, aby poskytovatelia likvidity vložili ekvivalentnú hodnotu do ETH za každý token, ktorý pridajú do poolu. V dôsledku toho sú často vystavení volatilite Etherea nad rámec svojich uložených tokenov.

Uniswap V2

Potom, čo si tím Uniswap uvedomil, že potenciál združenej automatizovanej likviditnej technológie je väčší, ako si pôvodne predstavovali, tak urobili update Uniswap a posunuli ho na ďalšiu úroveň.

Uniswap V2 je vylepšená verzia Uniswap, ktorá ponúka rôzne nové funkcie a vylepšenia. A najpozoruhodnejšia z nich je implementácia likviditných vkladov tokenov ERC-20 / ERC-20. To znamená, že Uniswap umožňuje, aby sa akýkoľvek token ERC-20 menil priamo s ostatnými tokenmi ERC-20.

Poplatky

Burza má obchodný poplatok 0,30% za každú výmenu tokenov. Poplatky sú následne premieňané ako odmena poskytovateľom likvidity za poskytnutie likvidity. Zároveň však používateľ musí platiť poplatok (Gas) sieti Ethereum, pretože protokol Uniswap beží na blockchaine Ethereum.

Ako zarobiť farmárčením „Yield Farming“ na Uniswap?

Aby ste mohli zarobiť peniaze z Uniswapu, musíte sa stať poskytovateľom likvidity. Kroky, ako sa stať jedným z nich, sme už podrobne opísali vyššie, takže poďme na to, ako a koľko by ste mohli zarobiť.

Poplatok 0,30% je rozdelený medzi všetkých poskytovateľov likvidity konkrétneho „poolu“. Napríklad ak poskytnete 25% likvidity pre FUN / DAI pooly, získate 25% z vyzbieraných poplatkov. A tieto poplatky sa pripočítajú späť do „likvidity poolu“.

Ako trekovať (sledovať) vybrané poplatky

Po pridaní likvidity budete chcieť sledovať, koľko zarobíte. Ak to chcete urobiť, musíte navštíviť https://www.liquidityfolio.com/# a vytvoriť si účet. Po dokončení zadajte na domovskej stránke adresu, ktorú ste použili na vloženie likvidity do poolu.


Potom kliknite na položku „Analyze ROY“. Systém spracuje vašu likvidnú pozíciu a zobrazí ich v súhrnnej tabuľke


ROI a KPI

Kliknutím na adresu v tabuľke prejdete na stránku, ktorá analyzuje ROI vašej adresy a ďalšie KPI ukazovatele.

Kontrola

Túto stránku môžete pravidelne kontrolovať, aby ste zistili, koľko zarábate na vybraných poplatkoch. A je to! Môžete sledovať rast vašich peňazí.

 

Sledovať podobné údaje môžete aj prostredníctvom stránky:

Výber - výplata

V čase, keď si už myslíte, že ste zarobili dosť alebo chcete jednoducho vybrať zisky, môžete svoje likvidné vklady a zisky z poplatkov vybrať na stránke https://app.uniswap.org/#/pool

Pripojte svoju peňaženku MetaMask, ktorú ste predtým používali na vklad likvidity a systém automaticky rozpozná váš „pool“.

Odobranie likvidity z "poolu"


Kliknutím na šípku nadol získate prístup k podrobnostiam a informáciám. Takto získate možnosť pridať alebo odobrať likviditu. Stačí kliknúť na „Remove“ (odstrániť) a po zobrazení výzvy to potvrdiť vo svojej peňaženke MetaMask.

Flash Swaps

Ďalšou aktualizáciou Uniswap V2 sú tzv. „flash swaps“, ktoré umožňujú používateľom vyberať z burzy koľko len chcú bez akýchkoľvek počiatočných nákladov. Uniswap však vyžaduje, aby ste však splnili niektorú z nasledovných:

  • Všetky vybraté tokeny ERC-20 budú vyplatené.
  • Percento ERC-20 tokenov bude vyplatené, zatiaľ čo zvyšok bude vrátený do poolu.
  • Všetky vybraté tokeny ERC-20 budú vrátené.

Jedinou nevýhodou je, že pri flash swapoch sa účtuje poplatok 0,3%, aj keď sa vrátia vstupné tokeny ERC-20.

„Flash swaps“ eliminujú počiatočné kapitálové požiadavky a ďalšie obmedzenia pri uskutočňovaní viacstupňových transakcií v protokole.


Arbitráž

Jedným z prípadov použitia flash swapov je, že poskytuje príležitosť na pákový efekt s počiatočným kapitálom. Povedzme napríklad, že chcete vymeniť 200 DAI za 1 ETH na Uniswap a potom predať 1 ETH na Oasis za 220 DAI. Chcete dosiahnuť zisk 20 DAI, ale problém je v tom, že v peňaženke nemáte žiadny DAI, aby ste mohli začať túto operáciu. Flash swapy vám našťastie umožňujú súčasne vybrať 1 ETH z Uniswapu, vymeniť ho za 220 DAI v Oasis a zaplatiť za ETH v Uniswap pomocou vášho novo zakúpeného DAI. Teraz máte arbitrážny zisk 20 DAI.

Price Oracle

V rámci implementácie Uniswap V2 bola pridaná ďalšia nová funkcionalita „Price Oracle“. To zosilňuje informačné kanály spoločnosti Uniswap, čím sa stáva decentralizovanejšou a odolnejšou voči manipulácii. „Price Oracle“ kontrolujú a takzvane merajú ceny a hromadia historické údaje. Vďaka tomu sú externé inteligentné zmluvy schopné vytvárať časovo vážené priemery cien Uniswapu.  Každý pár kalibruje trhovú cenu na začiatku každého bloku v blockchaine Ethereum, takže je ťažké s ním manipulovať.

Výhody a nevýhody Uniswap

Pretože regulácia „výmien“ a požiadavky KYC sú príliš prísne, rastie dopyt po DEX burzách, ako je napríklad Uniswap, kde môže ktokoľvek priamo obchodovať s tokenmi iba pomocou peňaženky web3 (MetaMask) a to bez nutnosti vytvárať si účet. To všetko vďaka poskytovateľom likvidity, ktorí uzamykajú svoje aktíva v „pooloch“, aby ich ostatní mohli používať na obchodovanie.

Pokiaľ sú poskytovatelia likvidity motivovaní poskytovať likviditu na Uniswap.

Uniswap má však jednu hlavnú nevýhodu,  a tou je skutočnosť, že sú podporované iba tokeny ERC-20, ktoré fungujú na sieti Ethereum. Ak chcete obchodovať s BTC, musia byť zablokované v zmluvách o Ethereum a najskôr musia byť takzvane zabalené BTC (tj. WBTC).

Celkovo sa však Uniswap osvedčil ako veľmi dobrá a zaujímavá DeFi platforma. Má výborné výsledky a rastúcu užívateľskú základňu.

Platformy, ktoré sa v rámci Yield Farming ešte oplatí sledovať

  • Maker DAO – je decentralizovaná platforma, ktorá podporuje vytváranie stablecoinu DAI, ktorý je viazaný na amarický dolár. Po uzamknutí „kolaterálu“, napr. ETH alebo WBTC, môžete dostať poplatok za stabilitu.
  • Aave – decentralizovaný protokol o požičiavaní. Veritelia dostávajú za svoje uzamknuté vklady tzv. „aTokens“, ktoré po vložení začnú zarábať na úrokoch napr. na bleskových pôžičkách.
  • Year.finance – poskytuje pôžičky podobným spôsobom ako Aave. „Pooly“ sa prevádzajú na „yTokens“. Tento protokol je vhodný napríklad pre tých, ktorí chcú, aby protokol za nich spravil najlepšiu voľbu – stratégiu.
  • Syntetix – protokol syntetického majetku, ktorý umožňuje zamknúť svoj vklad vo forme tokenu SNX, alebo ETH ako kolaterál a oproti nemu dosatať syntetické aktíva.

Na záver

Yield Farming je však spojený aj s rizikami. Tých rizík je veľa. Od správnej analýzy, podvodných projektov, správnosť použitia aplikácie a podobne. Napriek zaujímavým ziskom doporučujeme si najprv poriadne danú problematiku preštudovať a nepúšťať sa bezhlavo do projektov v snahe nájsť „zlatý grál“. Tento návod nie je finančnou radou, ale pomôckou ako prípadne s „Yield Farming“ začať. Vždy majte svoju investíciu pod kontrolou tak, aby vás prípadná strata „nebolela“.