Joystream

Joystream je platforma pre streamovanie videa. Jedná sa o protokol, ktorý je založený na „Substrate“, ktorého cieľom je zaistiť decentralizované prostredie pre zdieľanie video obsahu. V porovnaní s existujúcimi aplikáciami sa však bude jednať o DAO (decentralizovaná autonómna organizácia), čo znamená, že Joystream bude prevádzkovaný a riadený svojimi užívateľmi. Do novo budovaného prostredia Web 3.0 samozrejme patrí aj hudba, filmy, poézia, články alebo hry. Užívateia tak budú mať plnú kontrolu nad svojimi dátami a budú môcť preukazovať ich vlastníctvo. Tvorcovia nahrávajajú svoje videá alebo streamujú online prostredníctvom centralizovaných služieb typu YouTube, Facebook, alebo TikTok. Za nich však nezískavajú žiadnu odmenu a svoju užívateľskú základňu si nemôžu preniesť inam. Tú spravuje a má na ňu plný dosah len majiteľ danej služby – teda YouTube, Facebook, TikTok a podobne. Svojim spôsobom všetci používatelia takto pomáhajú k rastu danej platformy a zato dostávajú zanedbateľný podiel na zisku aj to len vďaka marketingu a reklamám, na ktorých majú tieto platformy postavený svoj biznis model. Používatelia Joystream budú po nahrávaní svojich videí odmeňovaní prostredníctvom JOY tokenov. Hlavným cieľom Joystream je teda sústrediť sa na samotných tvorcov obsahu, kretívnych ľudí alebo umelcov a samozrejme aj na samotných používateľov. Platforma bude spravodlivejšia v spôsobe distribúcie odmien, odolnosťou voči cenzúre a intervenciám globálnych subjektov. Hlavným tokenom platformy je tzv. JOY token (Joystream Network Token), ktorý bude natívnym tokenom platformy. Okrem funkcie platby bude mať aj niekoľko ďalších využití. JOY tokeny sa budú využívať nielen k platbám na platforme Joystream, ale aj mimo nej. JOY tokeny bude zároveň možné „stakovať“ a tým užívatelia budú dostávať odmeny vo forme ďalších tokenov. O ďalšom smerovaní platformy bude rozhodované hlasovaním držiteľov tokenov v DAO (decentralizovaná autonómna organizácia). Vďaka Joystreamu budú mať užívatelia spravodlivú šancu na speňaženie svojho videoobsahu a zároveň môžu využívať výhody stakingu JOY tokenov.

Moonbeam

Moonbeam je „Substrát“ implementovaný na Ethereum. Platforma Moonbeam v skutočnosti zrkadlí Web3 RPC, účty, kľúče, predplatné, protokoly atď. Okrem toho má platforma Moonbeam niekoľko ďalších funkcií, ako je napríklad on-chain governance, staking a integráciu cross-chain.

Ethereum je bezpochyby najvyzretejší a najväčší blockchainový ekosystém zameraný na inteligentné zmluvy. Aj keď Ethereum má v súčasnosti stále najviac decentralizovaných aplikácií a vývojárov, ktorí ich vytvárajú, trpí aktuálne veľkými problémami so škálovateľnosťou, ktorej vyriešenie zaberie ešte dosť času. Okrem škálovateľnosti sú vysoké poplatky v sieti „bolestivým bodom“ nielen pre používateľov, ale aj pre vývojárov.

Toto sú dôvody, prečo projekty ako Polkadot, či Cardano vytvárajú úplne nový ekosystém pre používateľov a vývojárov. Tieto ekosystémy sú rýchle, užívateľsky prívetivé a majú nízke poplatky.

Moonbeam je implementácia EVM (virtuálny stroj Ethereum), ktorej cieľom je stať sa parachainom siete Polkadot a prepojiť sa s ďalšími projektmi v sieti Polkadot. Vývojárom a používateľom vytvorené mosty umožnia jednoducho migrovať na blockchain Polkadot  a zároveň môžu byť stále pripojený aj na blockchain Ethereum. Všetko je interoperabilné na platforme Polkadot a zároveň to umožňuje prenos hodnôt a informácií naprieč celou sieťou Polkadot.

Moonbeam má dva rôzne tokeny. Glimmer pre Moonbeam a River pre Moonriver. Glimmer (GLMR) je úžitkový token siete Moonbeam. Je ústredným bodom celej siete Moonbeam, ktorá bez tohto tokenu nemôže fungovať. Držanie obslužných tokenov GLMR bude slúžiť ako brána pre účastníkov siete k prístupu k príslušným sieťovým funkciám.

Hlavnými nástrojmi Glimmer (a podobne ako River na Moonriver) budú:

  • platenie transakčných poplatkov za prevádzku siete,
  • stimulovanie udržiavania parachainov na blockchaine Polkadot
  • podpora  „merania poplatkov“ pri vykonávaní inteligentných zmlúv
  • umožnenie on-chain mechanizmov riadenia - navrhovanie referenda, hlasovanie, voľba členov rady a pod.

Glimmer aj River ešte nefungujú- Ich spustenie môžeme očakávať v 2. štvrťroku 2021.

Moonbeam umožní vývojárom, ktorí používajú známe vývojové nástroje blockchainu Ethereum, vytvárať nové inteligentné kontrakty a decentralizované aplikácie v rámci ekosystému Polkadot.

Cieľom Moonbeam je tiež minimalizovať prekážky vstupu pre úspešné Ethereum decentralizované aplikácie, aby sa dostali na efektívnejšiu a menej nákladnú platformu v porovnaní s dnešnými predraženými poplatkami siete Ethereumm.

Moonbeam, ako parachain blockchainu Polkadot, bude prepojený aj s inými aplikáciami a službami ekosystému Polkadot, ako sú napríklad Oracles (databázy informácií reálneho sveta), DEXes (decentralizované burzy) a mosty.

StaFi (Staking Finance)

StaFi (Staking Finance) je protokol decentralizovaných financií (DeFi), ktorý využíva „liquid staking“ pre odomknutie likvidity vložených aktív. StaFi využíva svoj „rToken“ pre zaistenie proti volatilite trhu a zároveň užívatelia ho získavajú ako odmenu zo stakingu v sieťach, ktoré StaFi podporuje (napríklad Ethereum 2.0). K dispozícii je tiež FIS token, ktorý bude slúžiť k plateniu transakčných poplatkov, hlasovaniu a ktorý poskytne hodnotu pre likviditu „rTokenu“. StaFi využíva „Frontier“, čo je riešenie decentralizovaných financií integrujúce dohromady rôzne peňaženky, čo zároveň môže pomôcť s adopciou protokolu StaFi. Tým sa zvýši likvidita „wrapovaných tokenov“, ako je napríklad wETH (wrap Ethereum), wALGO (wrap Algorand), čo bude mať za následok väčšie využitie StaFi protokolu v decentralizovaných aplikáciách.

V Proof of Stake (PoS) blockchainoch môžete svoje tokeny uzamknúť, aby ste zabezpečili sieť, za čo dostávate odmenu (z ang. staking reward). Tomu sa vraví staking, ktorý má však niekoľko úskalí, pretože u väčšiny kryptomien existuje obdobie, kedy so svojimi tokenmi ešte nemôžete disponovať a zároveň už nedostávate odmeny od siete – hovorí sa tomu angl. „unbonding period“. Napríklad na sieti KUSAMA je toto obdobie nastavené na 7 dní a na sieti Polkadot dokonca 28 dní. Nevýhodou v takomto prípade je to, že pokiaľ sú vaše tokeny uzamknuté v protokole PoS, tak s nimi nemôžete žiadnym spôsobom nakladať – to znamená, že napríklad nemôžete požičiavať v decentralizovaných financiách (DeFi) alebo poskytovať likviditu pre decentralizované burzy.

Naproti tomu liquid staking umožňuje dostávať odmeny a zároveň využívať všetky možnosti DeFi ekosystému. V tomto prípade sa už nemusíte rozhodovať, či získať % odmenu za staking, alebo inú % odmenu za možnosti v DeFi. Môžete dostávať obe odmeny naraz. Najlepšou vlastnosťou liquid stakingu je, že oproti klasickému požičiavaniu (angl. lending), alebo poskytovaniu likvidity neohrozujete bezpečnosť daného protokolu, pretože vaše tokeny sú stakované. Táto situácia je prospešná pre všetkých účastníkov. StaFi je prvý protokol, ktorý umožňuje stakovať ich tokeny prostredníctvom „StaFi Staking Contracts“, za čo používatelia na oplátku dostanú tzv. „rTokeny“ (reward tokeny). Takže za svoj vložený podkladový token získate odmenu za stakingu a „rTokeny“ môžete použiť k obchodovaniu na rôznych centralizovaných a decentralizovaných burzách. Tak napríklad, predstavte si, že budete mať tokeny ADA (Cardano), alebo XTZ (Tezos). Na StaFi za nich získate tokeny „rADA“ a „rXTZ“ v pomere 1:1. Za tieto potom dostanete odmenu rovnako ako keby ste dostávali u podkladových mincí ADA a XTZ, avšak naviac máte možnosť tieto tokeny obratom použiť na niektorej s DeFi platforiem a získať dodatočný úrok.

Príklady použitia „rTokenu“ sú nasledovné:

  • Držitelia „rTokenov“ dostávajú odmeny za staking 1:1 podľa podkladového tokenu.
  • S „rTokenmi“ možno obchodovať priamo na StaFi a v budúcnosti sa s nimi bude dať tradovať aj na centralizovaných a decentralizovaných burzách.
  • „rTokeny“ bude možné uzamknúť na požičiavacích (lending) platformách a za ich hodnotu si požičať napríklad ETH alebo USDT.
  • StaFi sa pokúsi umožniť používanie „rTokenov“ na derivátových protokoloch ako Opyn alebo Hegic, ktoré by mohli slúžiť ako možnosť k zaisteniu proti kolísaniu cien na sekundárnom trhu.
  • Skúmanie poskytovania poisťovacích služieb pre pôvodných validátorov „rTokenov“, ktoré by mohli poistiť stratu vzniknutú tzv. „slashingom“.
  • Len držitelia „rTokenov“ môžu odomknúť pôvodný podkladový token.

StaFi zároveň využíva aj tzv „rBridge“, ktoré slúži na premostenie medzi dvoma blockchainami ako je napríklad Ethereum, Cosmos alebo Tezos vrátane tokenobv podľa ich štandardov (napr. ERC20 v sieti Ethereum).

Token FIS je natívnym tokenom StaFi protokolu, ktorý sa využíva pre nasledovné účely:

  • Staking – tokeny FIS zaisťujú zabezpečenie siete vďaka stakovaniu v NPoS sieti (Nominated Proof-of-stake)
  • FIS sa používa pre platenie transakčných poplatkov v StaFi blockchainu
  • Držitelia FIS tokenov sa môžu podieľať na budúcom smere vývoja StaFi - tzv. on chain governance
  • FIS sa používa k vytváraniu a páleniu „rTokenov“. Počiatočná emisia je 100 miliónov FIS tokenov s následnou infláciou.

StaFi má zároveň vlastnú „Treasury“ (záložný fond), ktorý slúži k ďalšiemu rozvoju protokolu. Vďaka StaFi „rETH“ je možné sa podieľať sa stakingu Ethereum 2.0, avšak bez obmedzení vlastnenia 32 ETH. U rETH potrebujete len 0,01 ETH, aby ste mohli začať stakovať a teda zabezpečovať Ethereum 2.0. Okrem toho nemusíte spúšťať validátorské nody Ethereum 2.0, čím sa zvyšuje potenciálny možný počet účastníkov ETH stakingu.

Liquid staking protokolu StaFi prináša zabezpečenie a cenové výhody pre používateľov a aj pre základný protokol. Odpadá tým otázka, či chcete získavať odmenu pri uzamknutí tokenov za staking alebo odmeny za využitie DeFi. Pomocou StaFi „rTokenov“ môžete využívať obe výhody.

Darwinia

Darwinia - decentralizovaný Golden Gate Brigde na Polkadote

Počiatočným problémom súčasných platforiem inteligentných zmlúv je ich izolácia. Každý blockchain má svoje vlastné využitie obmedzené svojimi vlastnými hranicami. Uvedená skutočnosť bráni použitiu NTF produktov, protokolov decentralizovaných financií a decentralizovaných búrz na rôznych blockchainoch. Z uvedeného dôvodu sú dôležité krížové mosty, ako napríklad Darwinia.

Napríklad, ak chcete použiť bitcoin v nejakom DeFi produkte na blockchaine Ethereum, tak je potrebné premostenie rôznych blockchainov – blockchainu Ethereum a blockchainu Bitcoin. Darwinia je decentralizovaná „cross-chain bridge“ sieť založená na Substrate. Poskytuje bezpečné non-custodial riešenie, ktoré spája blockchain Polkadot s inými blockchainami, ako sú napríklad Ethereum, Tron a ďalšie.  Použitím Darwinie možno aktíva použiť pri produktoch DeFi, NFT projektoch, hrách a podobne.

Riešenie Darwinia integruje rôzne technológie vrátane superľahkého klienta a overovacích mechanizmov. Vďaka tomuto bezpečnému heterogénnemu riešeniu krížového reťazca bez sprostredkovateľov, robí Darwiniu bezpečnou, efektívnou, s nízkymi nákladmi a vysokou úrovňou decentralizácie.

Jedinečnou funkčnosťou Darwinie je tiež jeden identifikačný kód (Darwinia ID), ktorý dokáže označiť a identifikovať rovnaké aktíva na viacerých blockchainoch. Táto funkcia uľahčuje označovanie a vývoj štandardizovanej databázy.

Sieť Darwinia Network bola na trh uvedená v roku 2019 spoločnosťou Itering zo Singapuru, ktorá sa zameriava na rozvoj blockchainovej infraštruktúry so schopnosťami viacerých reťazcov. Itering už dostal granty od Web3 Foundation a Polkadot a vyhrali tiež program Substrate Builders Program.

Darwinia využíva dva rôzne tokeny a to RING a KTON.

RING token je hlavný obslužný token siete Darwinia Network. Jedná sa o inflačný token a okrem mainnetu Darwinia beží na sieti Ethereum ako token ERC-20 a na sieti Tron ako token TRC-20.

Používa sa najmä na nasledovné účely:

  • Transakčné poplatky
  • Vykonávanie zmlúv
  • Šírka pásma siete
  • Skladovanie
  • Staking

Token KTON je derivát RING tokenov. Ak je RING token stakovaný napríklad na dobu 3–36 mesiacov, tak sa vygenerujú tokeny KTON, ktoré slúžia ako odmeny a tiež ako kompenzácia za stratu likvidity, ktorá sa viaže k dlhodobým obdobiam stakovania a uzamknutiu tokenov počas celej tejto doby.  Token KTON v budúcnosti bude možné použiť aj ako token na registráciu decentralizovaných aplikácií (DApps) v sieti Darwinia.

Darwinia poskytuje najbezpečnejšie a najdôveryhodnejšie heterogénne riešenie krížového reťazca. Darwinia bude premosťovať ekosystém Polkadot s inými blockchainmi, ako sú napríklad Ethereum a jeho tokenmi založenými na štandarde ERC, blockchainom Tron, EOS a mnohými ďalšími, čo zároveň zvýši úroveň interoperability celého ekosystému Polkadot. Uvedená skutočnosť prinesie väčší obeh aktív v sieti a likviditu na decentralizované burzy.

Darwinia slúži ako hlavný most v ekosystéme Polkadot na zvýšenie jeho interoperability.

Acala Network

Acala Network je DeFi hub s vlastným decentralizovaným stablecoinom „aUSD“, ktorý používateľom umožní prevádzať hodnotu 1:1 na USD naprieč akýmkoľvek blockchainom v ekosystéme Polkadot. V skutočnosti má Acala dva rôzne protokoly, ktoré sa volajú Honzon a Homa. Tieto protokoly sú základom pre ďalšie aplikácie v rámci decentralizovaných financií a zaisťovanie likvidity. Acala je postavená na Substrate a prináša na sieť Polkadot stabilitu prostredníctvom stablecoinu „aUSD“, ktorý budú môcť používať všetky projekty z ekosystému Polkadot. Protokol Honzon, umožňuje vytvoriť stabilnú mincu „aUSD“, ktorá je viazaná 1:1 k USD a uľahčuje prenos hodnoty pre všetky reťazce v sieti. Vzhľadom ku svojej stabilnej povahe slúži tiež ako základný kameň pre finančné služby v sieti Polkadot a umožňuje požičiavanie (lending) s predvídateľným rizikom. Stablecoin „aUSD“ môže byť zaistený rôznymi kolaterálmi ako napríklad DOT (Polkadot), BTC (Bitcoin), ETH (EThereum). Honzon protokol je zároveň súborom mechanizmov slúžiacich k udržaniu stability a riadeniu rizík z dôvodu fluktuácie cien podkladových aktív. Stablecoin „aUSD“ bude generovaný prostredníctvom rôznych kolaterálov z ekosystému Polkadot, teda nie len DOT (Polkadot) a KSM (Kusama) ale tiež z BTC (Bitcoin), ETH (Ethereum) a ERC-20 tokenov (štandard Ethereum).

Vlastnosti Acala dolár (aUSD):

  • stabilná minca - multi-kolaterizovaný stablecoin naviazaný na americký dolár 1:1
  • podpora viacerých kolaterálov – aUSD bude zaistený napríklad cez DOT (Polkadot), KSM (Kusama), BTC (Bitcoin), ETH (Ethereum)
  • vo svete DeFi umožní získať úroky zapožičaním „aUSD“ rôznym protokolom DeFi naprieč celým ekosystémom Polkadot
  • obchodovanie prostredníctvom rôznych DEX (decentralizované burzy)
  • zabezpečenie siete Polkadot.

Homa je druhý protokol siete Acala a zameriava sa na Liquidity staking. Homa protokol umožňuje používateľovi tokenizovať už stakovanú kryptomenu, za ktorej vklad vydáva L-tokeny, ktoré môžu byť následne ďalej použité k poskytovaniu likvidity v protokoloch decentralizovaných financií v sieti Polkadot. L_tokeny môžu byť vytvorené z polkadotových kryptomien v kurze 1:1, zatiaľ čo stakovaný DOT (Polkadot) stále zabezpečuje bezpečnosť siete. Pre DOT existuje likvidný L-DOT token a pre KSM existuje likvidný token L-KSM. Rovnakým spôsobom, ako sú vytvárané L-tokeny môžu tieto tiež následne zanikať. Pri ich zániku sa zároveň odomkne nami stakovaný DOT.

L-tokeny budú slúžiť ku:

  • Rozdelenie odmien zo stakingu, čo znamená, že držitelia L-tokenov získajú odmeny v pomere 1:1 k podkladovému tokenu (DOT, KSM)
  • L-tokeny budú slúžiť k obchodovaniu, kde ich bude možné meniť na iných reťazcoch v sieti Polkadot
  • S L-tokenmi môžu používatelia poskytovať likviditu alebo ich požičiavať na platformách decentralizovaných financií v rámci siete Polkadot
  • L-tokeny bude možné použiť ako deriváty na futures trhu namiesto podkladového tokenu (DOT, KSM)

Acala je jedným z najzaujímavejších projektov v kyptosvete v súčasnosti. Jeho cieľom je dosiahnuť kolaterálny stablecoin „aUSD“ s pevne stanovenou hodnotou voči americkému doláru a zároveň spustiť Acala DEX (decentralizovaná burza), ktorá bude používať „aUSD“ k obchodovaniu rôznych tokenov podobne ako na burze Uniswap pomocou stablecoinu DAI.

HydraDX

HydraDX je revolučný cross-chain protokol likvidity, ktorý sa môže stať ďalším veľkým projektom ako sa stal Uniswap minulý rok. Prvé Dex burzy boli založené na rovnakom princípe ako fungujú centralizované burzy, pričom základom je „order book“ – tj. akási kniha pre spárovanie objednávok predajcov a nakupujúcich. Predajcovia a nakupujúci vytvoria objednávky a burzová kniha ich navzájom porovná a následne spáruje. To znamená, že môžete obchodovať s akýmkoľvek aktívom, pokiaľ existuje dopyt a ponuka. Na centralizovaných burzách to funguje veľmi dobre, ale ukázalo sa, že pre decentralizované burzy to až tak užitočné nie je. Systémy založené na knihe objednávok sú zvyčajne pomalé, pretože objednávka musí byť zaznamenaná v blockchaine a aktualizovaná s každým novým dopytom alebo ponukou. Je vhodná pre veľké burzy s obrovskou likviditou, ale mnoho ďalších obchodných párov na menších burzách sú najskôr nelikvidné. Aby sa vyriešili všetky tieto problémy a umožnilo sa ľuďom voľne obchodovať decentralizovaným spôsobom, zrodila sa metóda automatizovaného tvorcu trhu AMM (angl. Automated Market Maker). AMM si môžeme predstaviť ako obchodného robota, ktorý vám na požiadanie vždy povie cenu pre daný obchodný pár. Neexistuje koncept knihy objednávok a vždy obchodujete proti fondu likvidity (teda samotnej burze) s cenou určenou algoritmom, a nie voči dopytom (angl. ask) a ponukám (angl. bid) od skutočných ľudí. Pokiaľ ide o obchodovanie, tak likvidita je najdôležitejšou vecou, ktorá prichádza vo forme fondu (angl. pool), ktorý sa skladá s tokenového páru (napr. ETH/DAI). Preto rôzne decentralizované burzy založené na AMM využívajú takzvaných poskytovateľov likvidity (angl. liquidity providers), teda subjekty, ktoré vkladajú svoje tokeny do fondov a ako odmenu dostávajú poplatky z tradingu. Byť poskytovateľom likvidity môže beť veľmi ziskové, ale má to aj svoje nevýhody. Z uvedeného vyplýva, že burzy založené na AMM dosahujú často vysokú likviditu aj s mnohým „divnými obchodnými pármi“. Ľudia len poskytnú svoje aktíva burze, resp. ich vložia do „poolu“ a začnú zarábať na poplatkoch, ziatiaľ čo ostatní môžu voči tomuto „poolu“ obchodovať. Nevýhodami takýchto búrz ako napríklad Uniswap (ktorá v objemoch už prekonala aj centralizovanú burzu Coinbase) sú napríklad:

  • Slippage. Veľké objednávky môžu silne ovplyvniť cenu kupovaného aktíva. Predstavte si, že chcete kúpiť 100 ETH za 100,000 DAI. Zatiaľ čo sa objednávka vykonáva, tak cena ETH sa zvyšuje a zvyšuje a na konci môžete za svojich 100,000 DAI obdržať len 80 ETH (alebo aj menej). Takto funguje AMM algoritmus a môže ľahko spôsobiť skĺznutie (angl. slippage) aj pri malých objednávkach pokiaľ je likvidita nízka.
  • Impermanent loss. Ako tým trpia poskytovatelia likvidity? Pokiaľ poskytovatelia likvidity vložia svoje tokeny do „poolu“ povedzme v pomere 1:100 ETH/DAI a cena ETH sa na vonkajších trhoch náhle zmení na 110 DAI, dôjde následne k tzv. arbitráži (spôsob, ktorým sa zrovná cena aktíva medzi rôznymi trhmi). Táto arbitráž zapríčiní nákup lacného ETH z daného „decentralizovaného poolu“, kde je cena stále 100 DAI. To by pre poskytovateľa likvidity znamenalo stratu a zarobili by viac ak by držali ETH len vo svojej peňaženke, anmiesto aby ho vložili do „poolu“.
  • Front-running. Ako sú transakcie zasielané do siete? Každá transakcia je ťažiarom zobraná, vložená do transakčného poolu a po uplynutí času bloku (keď je blok vytvorený) je vyslaná do siete. Front-running znamená, že pokiaľ ťažiar uvidí veľkú objednávku napríklad na Uniswap, môže v skutočnosti vytvoriť vlastnú nákupnú objednávku a umiestniť ju pred tú vašu do poolu, pretože vie, že vaša objednávka zvýši cenu daného tokenu a on potom bude opäť môcť token predať a takto jednoducho zarobiť.

HydraDX sa snaží vyriešiť všetky vyššie uvedené problémy inovatívnym spôsobom. Miesto toho, aby bolo zastúpených viacero duálnych „poolov“ ako je to napríklad u Uniswap, alebo viac tokenov v jednom „poole“ ako má napríklad Balancer, tak Hydra vytvorí jeden pool pre všetky aktíva – takzvaný „Omnipool“. Omnipool HydraDX má dve základné vlastnosti. Tými sú protokol a poskytovanie likvidity. Hlavnou myšlienkou je mať základné aktívum (HDX), ktoré je vytvárané a držané protokolom. Toto aktívum bude predstavovať 50% počiatočnej hodnoty fondu likvidity. Ďalších 50% počiatočnej hodnoty poskytujú poskytovatelia likvidity v rôznych aktívach. Pomer 1:1 je udržiavaný algoritmicky. Pridávaním alebo odoberaním aktív sa natívne tokeny zodpovedajúcim spôsobom naďalej vytvárajú alebo naopak spália. HDX tokeny zostávajú v „poole“ do vtedy, pokiaľ nie su kúpené obchodníkmi. HDX možno vymeniť za iné tokeny vo vnútri „poolu“ a možno s nimi voľne obchodovať mimo protokol. V omnipoole môžu byť rôzne aktíva oceňované navzájom, pretože sú oceňované voči obchodovateľnému základnému aktívu (HDX). To umožňuje HDX pôsobiť ako cenový „oracle“ , čo výrazne znižuje rozptyl likvidity. Tento prístup automaticky rieši problém „slippage“. Okrem omnipoolu pridáva HydraDX mnoho ďalších funkcií, ktoré prinášajú výrazné vylepšenia oproto stávajúcim protokolom. Vylepšeniami sú napríklad:

  • Hydra bude mať „order book“ (knihu objednávok) prripojenú k „AMM poolu“ prostredníctvom oracle, a to ako pre „market order“, tak aj pre „limit orders“ a rovnako tak aj prechádzanie celého „order booku“ pre lepšie obchodné rozhodnutie.
  • Transakčné poplatky bude možné platiť v akejkoľvek mene, nie len HDX.
  • Dolar Cost Averaging (DCA) je technika, ktorá sa obzvlášť doporučuje začínajúcim investorom. Neskúšajte chytiť dno, ale previdelne dokupujte svoj obľúbený token nezávisle na tom aká je jeho aktuálna cena. HydraDX tento proces azutomatizuje, takže bude stačiť držať stablecoin a Hydra sa o DCA postará za vás.

V súčasnej dobe sú testované rôzne funkcie, ktoré je potrebné ešte zvážiť pre budúci vývoj platformy. Tými funkciami sú:

  • zkRollups pre zlepšenie škálovania transakcií
  • Testovanie rôznych distribučných modelov tokenov na sieti Kusama
  • Odolnosť voči front-runningu
  • Ďalšie finančné nástroje, ako napríklad deriváty

Likvidita je kľúčovou vecou pri obchodovaní kryptomien. Ale likvidita sa bohužiaľ sama magicky nevytvára a musí ju bezpečne a dôkladne vytvárať a zavádzať komunita. Tím HydraDX vybral k tomu LBP model (Liquidity bootstrapping pool), ktorý pochádza z Balanceru. LBP má niekoľko výhod:

  • Nie je potrebné udržiavať pomer 50:50 tokenov v poolu ako napríklad u Uniswap
  • Umožňuje ďalšiu programovateľnosť
  • Využíva nepretržitý predajný tlak k zabráneniu front-running a pump&dump taktík

Účelom je teda nájsť správnu cenu za HDX token a tiež distribuovať 5% z celkovej ponuky tohto tokenu komunite. Nie je mienené ako „public sale“, ale skôr ako hľadanie ceny tokenu spolu s vytvorením likvidity pre burzu.

Ako prebieha token-ekonomika?

  • 5% LBP na Balancéri
  • 5% odmien Stakenet & Incentivized Testnet
  • 15% zakladajúci tím a investori (uzamknutie, staking, 18 mesiacov - vesting period)
  • 75% poskytovanie likvidity a odmieny za staking

Decentralizované burzy a "likvidity pooly" sú jedným zo základných kameňov kryptomenových ekosystémov. Zatiaľ všetky burzy založené na AMM mali svoje nedostatky, ale HydraDX je nastavená nato, aby túto situáciu zmenila. Tento projekt má potenciál stať sa jedným z najviac revolučných v rámci decentralizovaného finančného priestoru.

Phala Network

Phala Network je Proof of Stake blockchain, ktorý má za cieľ vyriešiť problém so súkromím inteligentných zmlúv bežiacich na otvorenom blockchaine. Phala Network sa plánuje stať Polkadot parachainom a získať tým bezpečnosť siete Polkadot a na oplátku sieti poskytovať možnosť behu privátnych inteligentných zmlúv aj pre ostatné parachainy. Ako teda vnímať privátne inteligentné zmluvy? Zoberme ako príklad najpopulárnejší smart contract blockchain Ethereum. Ethereum je otvorený blockchainový protokol, čo znamená, že nie len všetky transakcie sú zapísané do verejného blockchainu (rovnako ako u bitcoinu), ale dokonca aj všetky dáta inteligentných zmlúv a interakcie užívateľov s nimi. To samo o sebe otvára širokú škálu možných aplikácií, no zároveň existuje mnoho projektov, ktoré naopak vyžadujú súkromie a existenciu kontraktov, ktoré é svojich dátach nič nezverejňujú. Existuje mnoho takých aplikácií, kde tieto požiadavky je možné nájsť. Napríklad:

  • Vlastný „privacy coin“ pre anonymné transakcie
  • Referendum a voľby všeobecne (ktoré z princípu musia byť anonymné)
  • Predaj lístkov a vstupeniek
  • Výmena súkromných správ

Zároveň je dobré doplniť, že väčšina „veľkých hráčov na trhu“ má nároky na diskrétnosť svojich údajov. Napríklad „baseline“ nadstavba Ethereum budovaná pre korporátne použitie, má zabezpečiť citlivé dáta na blockchaine.

U zabezpečených inteligentných zmlúv je dôležité rozlišovať súkromie (angl. privacy) a dôvernosť (angl. confidentiality).

Ochrana súkromia znamená právo jednotlivca uchovávať svoje údaje bez toho, aby boli tieto údaje spracovávané alebo zaznamenávané bez jeho vedomia. V súvislosti s kryptomenami ide hlavne o anonymitu (skrytie vašej skutočnej identity), neukladanie citlivých informácií do blockchainu alebo šifrovanie dát napríklad pomocou zkSnarks.

Dôveryhodnosť údajov na druhej strane znamená schopnosť sprístupniť vaše citlivé údaje tretím stranám. A práve kombinácia týchto dvoch funkcií dnešným platformám inteligentných zmlúv chýba, a preto Phala Network prináša alternatívu v podobe dôverných inteligentných zmlúv.

Phala Network je teda dôveryhodná výpočtová blockchainová platforma, ktorá umožňuje masívne cloudové spracovanie bez toho, aby bola „obetovaná“ dôveryhodnosť a ochrana údajov. Distribuovaný, výpočtový cloud spoločnosti Phala Network je postavený na technológii ochrany osobných údajov založenej na TEE *, ktorá je už zabudovaná do moderných procesorov a je univerzálna a dôveryhodná. Oddelením mechanizmu zhody od výpočtu, Phala Network zaisťuje, že výpočtový výkon je vysoko škálovateľný. Spoločne to vytvára infraštruktúru pre výkonný, bezpečný, škálovateľný a dôveryhodný počítačový cloud. Ako súčasť ekosystému Polkadot bude Phala Network schopná poskytnúť výpočtový výkon iným blockchainovým aplikáciám a zároveň chrániť dátovú vrstvu, čo umožní chrániť súkromie údajov, ako sú napríklad obchodné pozície DeFi, históriu transakcií, vývoj krížových reťazcov a podobne. Vysoko výkonné inteligentné zmluvy (smart contracts) od spoločnosti Phala Network umožňujú súbežnú, vysoko hromadnú analýzu údajov s ochranou súkromia jednotlivcov, čím sa stávajú alternatívou k službe Google Analytics.

Celková zásoba Phala Network tokenov bude 1 miliarda s tým, že budú disribuované podľa nasleovnej schémy:

  • 70% pripadne ťažiarom
  • 9% určených pre stakedrop (ktorý už prebehol) a parachain aukciu
  • 15% bolo už predané v private sales
  • 5% podpora vývojárov a komunity
  • očakáva sa, že 40% tokenov bude zamknutých pre staking a zostávajúcich 60% bude k dispozícii na voľnom trhu pre platby za využívanie zdrojov v sieti Phala Network (ako je napr. beh kontraktov)
  • návratnosť stakingu je 12.5% (pokiaľ bude uložených presne 40% tokenov) a validátori budú odmeňovaní na základe inflácie tokenov v sieti.
  • Phala mince budú zároveň slúžiť pre hlasovanie v referendách, vďaka ktorým tak budú používatelia siete rozhodovať o jej ďalšom vývoji.
  • projekt už má ERC-20 token, ktorý je zalistovaný na niekoľkých burzách (Huobi, Gate.io, Hotbit, Binance a ďalšie) a bude migrovať na vlastný token vo chvíli, keď sa spustia parachainy.
  • očakáva sa spustenie tretieho testnetu, kde už bude možné tažiť (čiže vykonávať inteligentné zmluvy) a dostávať za túto prácu odmeny vo forme PHA tokenov.

Súkromie je veľmi dôležité pre náš osobný aj pracovný život a uvedená skutočnosť na blockchaine nesmie chýbať. Preto je riešenie pre túto oblasť nevyhnutné. Phala Network toto riešenie prináša.

 

*TEE (Trusted Execution Enviroment) – Ochrana používaných údajov zabezpečená vykonávaním výpočtov na úrovni hardware. TEE je prostredie, ktoré si vynucuje vykonávanie iba autorizovaného kódu. Žiadne dáta v TEE nemôžu byť čítané alebo manipulované žiadnym kódom mimo tohto prostredia.

ASTAR (Plasm Network)

ASTAR (Plasm Network) je škálovateľná platforma pre inteligentné zmluvy (angl. smart contracts), na sieti Polkadot, ktorá podporuje riešenie na tzv. druhých vrstvách.  Digitálnym aktívam a technológii blockchainu sa v poslednej dobe venuje veľká pozornosť médií. Toto nové odvetvie však stále bojuje so širším prijatím verejnosti. Aj keď existuje v tejto oblasti ešte viacero otvorených otázok, ktoré je potrebné vyriešiť, ako napríklad jednoduchšie použitie, dostupnosť, tak otázka škálovateľnosti zostáva jednou z hlavných otázok, ktorú je potrebné vyriešiť pre širšie prijatie verejnosťou.

Odborníci opakovane porovnávajú transakčné kapacity (množstvo vykonaných transakcií za sekundu) u blockchainov ako Bitcoin a Ethereum s tradičnými platobnými riešeniami ako PayPal a Visa. Pre názornosť napríklad Visa, tvrdí, že je schopná zvládnuť viac ako 65.000 transakcií za sekundu, zatiaľ čo najväčšia kryptomena Bitcoin vykoná v priemere 7 transakcií za sekundu. Ak teda postavíme tieto riešenia vedľa seba tak je zrejmé, že ak majú byť kryptomeny prijaté širšou verejnosťou do používania, tak je nevyhnutné škálovateľnosť vyriešiť. Táto otázka vedie rôzne projekty k zlepšeniam a vytváraniu nových konceptov ako je napríklad Proof-of-Stake, masternodes, sharding a novšie takzvané bočné blockchainy. Jednou zo spoločností, ktorá sa snaží túto problematiku vyriešiť je Plasm Network, ktorá patrí medzi významných a perspektívnych hráčov v tejto oblasti na trhu. Zakladateľom Plasm Network je Sota Watanabe, japonský programátor, ktorý kariéru začal v Chronicled, blockchainovom startupe so sídlom v San Franciscu. Po návrate do Japonska sa stal blockchainovým developerom na Tokijskej univerzite a založil spoločnosť Stake Technologies.

Cieľom Plasm Network, je vybudovať „škálovateľnú infraštruktúru pre realizáciu web 3.0“.

Vývojom svojho riešenia Plasm Network dúfa, že vyplní medzeru v rámci riešenia platformy a škálovateľnosti decentralizovaných aplikácií s podporou inteligentných zmlúv. Ako uviedol zakladateľ Plasm Network, Sota Watanabe, tak Plasm Network  poskytuje platformu, ktorá umožňuje vývojárom budovať akékoľvek aplikácie na Plasm Network bez toho, aby sa museli zaoberať jej škálovateľnosťou.

Všetky dáta, u tradičných blockchainových sietí sú uložené v hlavnom blockchaine. Pribúdaním ďalších a ďalších údajov sa sieť zaplňuje a spomaľuje. Na vyriešenie tohto problému spoločnosť Plasm Network navrhuje, aby blockchainy vrstvy 1 (tie ako ich poznáme teraz napr. v sieti Bitcoin, či Ethereum) fungovali ako dôveryhodné vrstvy – to znamená, že budú zabezpečovať dôveryhodnosť overenia transakcie, zatiaľ čo transakcie (dáta) ako také budú spracovávané na novej vrstve 2. Výsledkom bude, že transakcie sa spracujú na vrstve 2 a do vrstvy 1 sa uloží iba konečný stav, ktorý z transakcie vyplynie. Plasm Network bude teda podporovať komunikáciu s ďalšími protokolmi, ktoré budú bežať na vrstve 2, ako je napríklad Plasm v Ethereum sieti, alebo Lightning Network u Bitcoinu.

Nie je nezvyčajné, že blockchainové projekty motivujú validátorov k zabezpečeniu siete. Spoločnosť Plasm Network ide o krok dopredu tým, že chce motivovať aj vývojárov vo svojej sieti tým, že im budú vyplácané odmeny vo forme PLM tokenov za vytváranie DApps (decentralizovaných aplikácií) v sieti. Zároveň účastníci budú môcť svoje tokeny uzamknúť (Multi-Lockdrop) do inteligentných zmlúv, ktorý bude držať ich tokeny určitý stanovený čas. Na oplátku dostanú ako odmenu tokeny, ktorých množstvo odpovedá pomeru veľkosti ich uzamknutej sumy a času, na ktorý sa tokeny rozhodli uzamknúť (to znamená, že čím je dlhšia doba uzamknutia, tým viac tokenov dostanú). Samotný Multi-Lockdrop v reále bude znamenať sériu Lockdropov, ktoré sa budú líšiť len svojimi podmienkami. Samozrejme validátori budú dostávať odmeny za validáciu blokov vo forme tokenov PLM.  
Plasm Network doporučujeme sledovať, má totiž veľmi sľubný potenciál.

Curst Network

Curst Network je protokol stimulačnej vrstvy pre decentralizované ukladanie dát v rámci ekosystému Web3. Jeho viacvrstvová architektúra môže podporovať decentralizované výpočtové vrstvy a tiež budovať decentralizovanú cloudovú technológiu blockchain, ktorá si váži súkromie a vlastníctvo údajov. Crust Network decentralizuje ukladanie dát ich distribúciou do rôznych uzlov v sieti. Cieľom Crust Network je vyriešiť dva hlavné ciele - Crust Cloud a úložisko pre decentralizované aplikácie (DApps).

Crust Cloud je jednoducho povedané decentralizovaným miestom pre vaše dáta. Používatelia môžu ľahko sťahovať a nahrávať súbory rovnakým spôsobom, ako to teraz môžu robiť na Google Drive, Dropbox, alebo iCloud, ale decentralizovaným spôsobom. Znamená to, že neustále sú vlastníkmi svojich údajov.

Crust Cloud je založený na decentralizovanom protokole úložiska Crust a poskytuje šifrované peňaženky, staking a cloudové úložiská.

Ukladanie súborov pre decentralizované aplikácie (DApps)

Každý deň vznikajú nové DApps a väčšina z nich má veľké požiadavky na dáta. Vývojári a jednotlivé podniky musia ukladať údaje bezpečne a rýchlo a zároveň ich mať vždy po ruke. Crust poskytuje rýchle a lacné úložisko, najmä v porovnaní so súčasnými poskytovateľmi cloudových služieb.

Crust využíva konsenzuálny model GPoS (angl. Guaranteed Proof of Stake - zaručený dôkaz o podiele) a tiež MPoW (angl. Meaningful Proof of Work - zmysluplný dôkaz o práci).

GPoS používa ako záruku úložné zdroje. Každý uzol je povinný poskytnúť úložný priestor na umožnenie procesu vkladania.

MPoW nie je konsenzus, je to správa o pracovnej záťaži mimo reťazca založená na Trusted Execution Environment (TEE). Trusted Execution Environment je ochrana používaných údajov zabezpečená vykonávaním výpočtov na úrovni hardware. TEE je prostredie, ktoré si vynucuje vykonávanie iba autorizovaného kódu. Žiadne dáta v TEE nemôžu byť čítané alebo manipulované žiadnym kódom mimo tohto prostredia.

Natívnym tokenom Crust Network je Crust Token (CRU), ktorých inicializačne bolo vydaných 20 miliónov. CRU má niekoľko rôznych prípadov použitia ako napríklad:

  • Platba za úložiskové služby
  • Obchodovanie s dátovými úložiskami
  • Staking
  • Platba poplatkov
  • Hlasovanie
  • Governance a hlasovanie

Okrem tokenu CRU má Crust Network aj tokeny CSM (Crust Storage Market) a Candy, ktoré sa môžu použiť pri aktivitách a marketingovej propagácii.

Crust Network je interoperabilný so všetkými projektmi ekosystému Polkadot. Bude poskytovať decentralizované cloudové úložisko pre celý ekosystém, nielen pre Plasm Network, s ktorým Crust Network už uzavrel partnerstvo.

Zdroj: Polkadotters