Cardano

Cardano je revolučná proof-of-stake blockchainová platforma, ktorej kryptomena sa nazýva ADA. Na vývoji Cardana sa podieľajú poprední svetoví akademici a inžinieri, ktorí sa intenzívne zameriavajú na udržateľnosť, škálovateľnosť a transparentnosť. Cardano je považované za kryptomenu tretej generácie. Cardano (ADA) je verejne dostupná. Jej počiatky siahajú do roku 2015. Staking Cardano je proces, ktorý udržiava vašu kryptomenu ADA v krypto peňaženke na podporu decentralizácie a tvorby blokov na sieti blockchain. Držitelia kryptomeny ADA dostávajú každý deň odmeny vo forme ADA za ukladanie a držanie svojich kryptomien v tzv. stake pool podľa svojich preferencií, zvyčajne v závislosti od miery návratnosti a poplatkov. Za vývojom Cardano stoja:

Nezisková organizácia Cardano Foundation: Sídli vo Švajčiarsku a jej úlohou je šíriť myšlienku Cardana, budovať komunitu a sledovať regulácie.

Spoločnosť IOHK (Input Output Hong Kong):  Hongkonská spoločnosť pracuje na R & D (výskum a vývoj) a propagácii projektu, v čele s Charlesom Hoskinsonom.

Spoločnosť Emurgo: Vznikla s cieľom pomáhať organizáciám implementovať Cardano, súčasťou aktivít spoločnosti sú konzultácie, partnerstvo a investície do start-upov, ktoré fungujú na Cardano platforme.

Akademici: Cardano vo výskume podporujú akademici zo svetových univerzít, ako University of Edinburgh, Oxford, Atény či Tokio.

Oficiálny web: https://www.cardano.org/en/home

Mena: 1 ADA (Cardano)