Krypto peňaženky

Ak je pre Vás svet kryptomien nový, nasledujúce informácie budú pre Vás užitočné. Je jasné, že ak nevlastníte iné kryptomeny, svoje prvé budete nakupovať za fiat meny (EUR, USD, KČ...).

Samotný nákup kryptomien prebieha napríklad na platformách zmenární alebo búrz. Keď máte Bitcoin, či inú kryptomenu zakúpené, vzniká otázka, „kde si ich uložím?“ Nie je totiž najrozumnejšie nechávať si zakúpené kryptomeny na burze. Potrebujete si vybrať peňaženku.

Na uchovávanie Bitcoinu slúži Bitcoinová peňaženka (Bitcoin wallet). Existujú tri druhy bitcoinových peňaženiek. Vo všeobecnosti sa delia na peňaženky na softvérové a hardvérové. Pochopiteľne dopyt na trhu priniesol rôzne peňaženky od rôznych výrobcov. Rozumným riešením je kombinácia tipov peňaženiek.

Softwarové peňaženky sú aplikácie, webové alebo mobilné, pomocou  ktorých máte prehľad o vašich kryptomenách vo vašom zariadení, mobile, alebo počítači. Jej ovládanie je jednoduché, rýchle.

Webovú peňaženku si viete vytvoriť online. Najznámejšia je coinbase.com, alebo peňaženka na blockchain.com. Toto sú ale peňaženky, zriadené na burzách, čo sú tretie strany a kryptomeny nepatria Vám. Z histórie búrz je známe, že nie je nemožné vykradnúť ich. Stalo sa tak v roku 2018 Bancor, 2019 Binance, 2020 Kucoin.

Mobilná bitcoinová peňaženka – je vo forme aplikácie a užívateľ ju má nainštalovanú v mobilnom zariadení, telefóne na  OS Android alebo iOS. Je tiež vytvorená tretími stranami.

Tieto peňaženky sa štandardne používajú na menšie čiastky, používané napríklad pri online nákupe, platbe v obchode a podobne.

Zo softvérových môžeme spomenúť Electrum, Coinomi, Blockchain Wallet, MyCelium. Nie len Bitcoin, ale aj iné kryptomeny majú svoje softvérové peňaženky. Blockchain Wallet je aplikácia je určená pre menšie sumy v Bitcoinoch, ale nepodporuje iné meny. Je najrozšírenejšia online Bitcoin peňaženka vôbec.

Hardwarové peňaženky (offline peňaženky) - sú bezpečnejšie, je to najbezpečnejší spôsob uchovávania kryptomien vôbec. Ak chcete uchovávať väčší objem kryptomien, je rozumné okrem softvérových peňaženiek zvážiť aj hardvérovú peňaženku.

Výhodou hardwarovej peňaženky je, že je ju takmer nemožné hacknúť, ak teda nedržíte svoje „seed“ v počítači, alebo ich niekomu nedáte, či neopatrne nezverejníte. Manipulácia s touto peňaženkou je náročnejšia. Pripomína USB kľúč alebo podobne veľký prenosný harddisk. Peňaženka slúži na prijímanie a odosielanie kryptomeny. Ak stratíte zariadenie, je možné použitím seedov znovu získať prístup k vašim kryptomenám a preto si ich bezpečne uschovajte.

Peňaženky sú prístupné prostredníctvom webovej aplikácie, v ktorej si zariadenie spravujete a  všetky transakcie potvrdzujete aj v samotnom zariadení. Nikto okrem vlastníka zariadenia však nemá prístup k vašim kryptomenám.

Hardvérové peňaženky sú si podobné, majú pomerne vysokú úroveň zabezpečenia.

Čím sa peňaženky líšia je počet podporovaných kryptomien. Bitcoinové peňaženky okrem Bitcoinu zvyknú podporovať aj iné kryptomeny. Je dobré overiť si, ktorá peňaženka podporuje, ktorú kryptomenu. Urobte si prieskum.

S kryptopeňaženkou potrebujete myslieť na úroveň zabezpečenia.

Je potrebné si v oboch prípadoch dávať pozor na svoj privátny kľúč a seedy, pretože ktor ich pozná má kľúč a prístup k vašim kryptomenám.

Necháme na vás aké peňaženky zvolíte, nedáme vám tipy na peňaženky, dáme vám radu – preverte si skúsenosti iných užívateľov.

Z hardvérových peňaženiek sa stretnete s Ledger, Trezor, KeepKey. Trezor a Ladger majú dve fyzická tlačidlá a displej, ktorý zobrazuje heslá offline, a preto nehrozí žiadne bezpečnostné riziko.

Dôležité je uviesť, že posielanie kryptomien nie je zadarmo. Poplatok za transakciu (Transaction Fee) prerátajú peňaženky automaticky, obvykle máte možnosť ovplyvniť výšku poplatku, závisí to od toho ako rýchlo má byť vaša transakcia zapísaná do blockchainu.