Polkadot (DOT) - staking návod

Ako „stakovať“ a získavať odmeny na sieti Polkadot vkladom (stakovaním) natívnych tokenov DOT?  Táto príručka vás prevedie tým, ako vložiť svoje tokeny DOT pomocou rôznych metód.

Polkadot DOT (platforma pre Web3).  Polkadot prináša zaujímavú stratégiu a to tým, že blockchainy prepája, čo bude a je ďalším krokom života a vývoja kryptomien. Vývojári tak budú môcť jednotlivé blockchainy prepojiť. Tým sa líši od všetkých verejných blockchainov a plní tak funkciu Web3. Polkadot podľa vyjadrení plánuje prepájať viacúčelové orákulá, identity, IoT, DeFi atď, jednoducho povedané všetky blockchainy, ktoré medzi sebou súperia. Interoperabilita medzi rôznymi blockchainovými ekosystémamy je lákadlom, ktoré Polkadot ponúka. Je to jednen z dôvodov, prečo mnoho investorov Polkadotu verí. Polkadot navrhol a vytvoril Gavin Wood v snahe navrhnúť rozvinutejšiu verziu Etherea. Základom Polkadotu je Relay chain, ktorý je navrhnutý ako chrbtica k podpore viacerých reťazcov v jednej sieti. Validátori v tomto hlavnom reťazci prijímajú bloky zo všetkých reťazcov a zabezpečujú tým chod celej siete. Parachainy (voľným prekladom „padáky“) fungujú ako nezávislé blockchainy, ktorých úlohou je poskytovať rôzne sieťové funkcie . Každý parachain má svoj špecifický účel, tj. napr. DeFi, inteligentné zmluvy, stablecoin a pod. Špeciálnym parachainom je „bridge“ (most). Mosty prepájajú a umožňujú prevody a medzi sieťou Polkadot a inými vonkajšími sieťami. Polkadot v roku 2020 získal viacero grantových programov, prostredníctvom ktorých sa financovalo viac než dvesto developerských projektov vrátane rôznych návrhov na vylepšenie ekosystému Polkadot. Hlavným cieľom je dosiahnuť pokrok v oblasti interoperability, ktorá sa bude týkať nielen prepojení medzi Polkadot a ekosystémami, ktoré sú na ňom postavené (parachainami), ale najmä s inými blockchainami, ako napríklad Ethereum.

Oficiálny web: https://polkadot.network/

Mena: 1 DOT (Polkadot)

Staking je možné vykonať spôsobom „non-custodial“, čiže nedepozitný – tj. bez účasti tretej, zvyčajne centralizovanej strany alebo „custodial“, tj. depozitný s účasťou centralizovanej tretej strany.

Non-Custodial staking Polkadot (DOT)

Vkladanie tokenov DOT prostredníctvom vášho „non-custodial“ účtu je decentralizovaná metóda, pri ktorej máte na svojom účte úplnú kontrolu nad svojimi tokenmi DOT. To vám umožňuje nominovať rôznych validátorov, ktorí ponúkajú rôzne percentuálne výnosy, pričom však každý validátor má určitý rizikový profil.

Ak si správne vyberiete validátora (validátorov), tak je veľmi nepravdepodobné, že nastane riziko, kedy môžete nekalou činnosťou validátora prísť o svoje tokeny DOT. Ako presne spraviť analýzu a výber validátora je možné postupom, ktorý je zverejnený na oficiálnej webovej stránke Polkadot.

https://support.polkadot.network/support/solutions/articles/65000168057-how-do-i-stake-nominate-on-polkadot-

Ako vložiť tokeny Polkadot (DOT) do stakingu pri non-custodial metóde

Stakovať je možné napríklad prostredníctvom používateľského rozhrania Polkadot-JS .

https://polkadot.js.org/apps/#/explorer

Vytvorenie účtu

Vytvorte si účet Polkadot, ak ho ešte nemáte. Upozorňujeme, že sa odporúča vytvoriť si dva účty. Jeden na používanie ako kontrolný účet a jeden na používanie, ako váš skrytý účet. Podrobnejšie informácie o nastavení účtov nájdete na oficiálnej stránke Polkadot.

https://wiki.polkadot.network/docs/learn-staking

Uistite sa, že ste na svojom skrytom účte máte malé množstvo tokenov DOT a že váš riadiaci účet obsahuje viac ako 1 token DOT. Je to z dôvodu toho, aby ste mali dostatok likvidných prostriedkov na úhradu transakčných poplatkov pri vkladaní a vyberaní prostriedkov.

Prejdite na hlavnú stránku používateľského rozhrania Polkadot-JS.

https://polkadot.js.org/apps/#/explorer

Ako nominovať svoje tokeny

Kliknite na odkaz Staking, ktorý nájdete pod záložkou Network v hornej časti obrazovky.
Následne kliknite na „Accounts“ (v hornej časti). Načítanie môže chvíľu trvať. Potom začnite s výberom nominátora a kliknite na tlačidlo „+ Nominator“ (vpravo hore).

"Stash účet & Controller účet"

Vyberte svoje účty Stash (úložný účet) a Controller (riadiaci účet). Potom vyberte sumu, ktorú chcete vložiť do „stakingu“ – čiže „bond“, a cieľ odmien (angl. rewards destination) a kliknite na tlačidlo „Ďalej“ (angl. Next).

(Stash – tzv. úložný účet, je miesto, kde si uchovávate všetky prostriedky, ktoré chcete vložiť. Controller (riadiaci účet) sa používa na kontrolu akcií súvisiacich s vašími vkladmi do stakingu.  Stash účet sa použije na viazanie a zrušenie viazanosti vašich prostriedkov v stakingu a na výber adresy, ktorá bude riadiacim účtom (čiže Controller účet). Controller účet sa používa na vykonávanie akcií v mene viazaných prostriedkov, ale Controller účet nemôže presúvať viazané prostriedky zo Stash účtu, ktorý slúži na vklady do stakingu.)

Bližší popis Stash a Controller účtu viď.:

https://www.holdpolkadot.com/post/stash-account-controller-account-on-polkadot-and-kusama


Výber miesta platby (angl. payment destination)

Pokiaľ ide o miesto určenia platby (v spodnej časti obrazovky), tak táto časť môže byť mätúca, ale existujú 4 možnosti.

  • Úložný účet (angl. Stash account - increase the amount at stake = skladanie sumy v stakingu) - to znamená zložené úročenie. Takže všetky vaše odmeny zo stakingu sa vrátia späť k sume, ktorú ste pôvodne vložili a úročí sa spolu s odmenami.
  • Úložný účet (angl. Stash account - do not increase the amount at stake = neskladá sumy v stakingu) – to znamená, že svoje odmeny si môžete vložiť na svoj účet, nemusíte ich viazať na časové obdobie 28 dní a môžete ich použiť.  
  • Riadiaci účet (angl. Controller account) – odmeny si pošlete na svoj riadiaci (Controller) účet a nemusíte tieto tokeny vkladať do stakingu
  • Zadaný platobný účet (angl. Specified payment account): možno máte iný účet, na ktorý chcete poslať odmeny a môžete si vybrať práve túto možnosť.


Výber validátorov

Na ďalšej obrazovke si vyberte vami zvolených validátorov. Môžete si vybrať až 16 validátorov a začnete tak získavať odmeny. Prvé odmeny sa vám pripíšu až po ukončení nasledujúcej éry, teda nie po ukončení éry v ktorej ste svoj vklad do stakingu vykonali. (nie okamžite). Jedna éra v sieti Polkadot trvá 24 hodín. Je dobré zvoliť si validátorov, ktorým môžete dôverovať, a nie len validátorom, ktorí, majú aktuálne najvyššie výnosy a návratnosti.  

Ako zvoliť a vybrať si správneho validátora? Bližší popis viď. oficiálny web siete Polkadot.

https://support.polkadot.network/support/solutions/articles/65000150130-how-do-i-know-which-%20validators-to-choose-

alebo link na video: https://www.youtube.com/watch?v=FCXC0CDhyS4

Užitočné informácie o validátoroch môžete nájsť aj na úvodnej obrazovke.

Vklad a potvrdenie výberu validátora

Ak ste si teda nastavili účty Stash a Controller, vybrali sumu, ktorú chcete vložiť do „stakingu“ a cieľovú adresu na príjem odmien, a klikli ste na tlačidlo „Ďalej“ (angl. Next), tak sa dostanete na ďalšiu stránku, kde si vyberiete svojich validátorov.

Uistite sa, že ste si prečítali článok o tom, ako správne vybrať validátorov. Po dokončení kliknite na „Vložiť a Nominovať“ (angl. Bond & Nominate). Následne vaša krypto peňaženka bude požadovať, aby ste transakciu podpísali, takže zadáte svoje heslo peňaženky pre váš daný účet a tým a kliknite na „Podpísať a odoslať“ (angl. Sign & submit).

Minimálna suma na vklad do stakingu je 10 DOT. ), a to vám efektívne umožňuje svoje vklady rozložiť medzi viacerých validátorov.

Prehľad stakingu

Vaše odmeny zo stakingu môžete po pripojení vašej peňaženky nájsť na stránke

https://staking.polkadot.network/#/overview

Nájdete tu informácie, ako napríklad celkové rozdelenie odmien za súčasnú éru, časovú os vašej histórie vyplácania odmien, zoznam vašich posledných platieb, odmien a pod.

Ako zrušiť staking (unbond vkladu)

  • Krok 1: Prejdite na svoje nominácie na karte Vklad (angl. Stake) a kliknite na tlačidlo „Zastaviť“ (angl. Stop). Podpíšte a odošlite transakciu (angl. Sign & submit).

POZNÁMKA: Ak nevidíte tlačidlo Stop, tak to znamená, že momentálne nenominujete žiadnych validátorov.

POZNÁMKA: Ak rušíte len niektoré zo svojich vkladaných tokenov a máte v úmysle pokračovať v stakingu, nie je potrebné prestať nominovať. V tomto prípade preskočte na krok 2. Len sa uistite, že vaše viazané prostriedky sú stále vyššie, ako minimálna požiadavka na vklad do stakingu, ktorá je potrebná na nomináciu validátorov. Inak sa zobrazí chyba InsufficientBond.

  • Krok 2: Ďalej kliknite na ikonu „-„.
  • Krok 3:  Vyberte, či chcete zrušiť viazanie všetkých alebo len niektorých DOT tokenov.
  • Krok 4:  Podpíšte a odošlite transakciu.
  • Krok 5:  Po skončení obdobia zrušenia väzby vyberte ikonu odomknutia, aby ste úplne stiahli nezviazané tokeny.
  • Krok 6: Podpíšte a odošlite.

Tokeny by sa potom mali následne zobraziť vo vašom prenosnom zostatku.

Podrobné informácie nájdete na oficiálnej web stránke Polkadot:

https://support.polkadot.network/support/solutions

Výhody Non-Custodial staking Polkadot

  • Relatívne ľahko sledovateľné rozhranie, aj keď užívateľsky nie veľmi prívetivé
  • Na staking potrebujete iba 10 DOT. Aktuálna cena Dáva vám možnosť vybrať si validátory, ktorým DOT = 6,21 USD. Aktuálnu cenu si vždy overte napríklad na CoinMarketCap.
  • Aktuálne odmeny zo stakingu podľa https://www.stakingrewards.com/ sú 13,98% APR.
  • Zvyšuje bezpečnosť tým, že vám poskytuje jeden účet na úschovu vašich tokenov (Stash účet a Controller účet) a jeden účet na uskutočňovanie transakcií (Controller účet)
  • Tokeny DOT nestakujete cez centralizované burzy, čím zabezpečujete decentralizáciu siete.
  • Možnosť hlasovania a rozhodovania o vývoji a smerovaní siete Polkadot

Nevýhody Non-Custodial staking Polkadot

  • Výber validátora môže byť mätúci a ťažký
  • Používateľské rozhranie nie je vôbec jednoduché, v porovnaní s konkurenciou, či inými centralizovanými možnosťami
  • Ak používate rovnaký Stash účet a Controller účet, tak zabezpečenie je len také, aké je vaše heslo na vašom rozšírení Polkadot JS
  • Ak chcete získať väčšiu bezpečnosť, je potrebné vykonať niekoľko ďalších krokov
  • Spôsob stakingu na centralizovaných depozitných (angl. custodial) platformách a burzách je pomerne jednoduchšie a užívateľsky prívetivejšie.

Custodial staking Polkadot

  • Musíte sa zaregistrovať na konkrétnej centralizovanej platforme, ako napríklad Binance , Crypto.com a Kraken.
  • Musíte vyplniť formuláre s vašimi údajmi – KYC (Know Your Client = Poznaj svojho zákazníka).
  • Prevediete svoje peniaze na burzu a kúpite si tokeny DOT, alebo pošlete na burzu svoje tokeny Polkadot (DOT)
  • Pri stakingu postupujete vždy podľa návodu konkrétnej spoločnosti.
  • Zvyčajne je to jednoduchšie, ako prostredníctvom Polkadot JS.

Výhody Custodial staking Polkadot

  • Zvyčajne je spôsob stakingu veľmi jednoduchý.
  • Nemusíte mať veľké technické zručnosti
  • Na tej istej platforme môžete nakupovať a predávať svoje tokeny DOT
  • Z tej istej platformy môžete posielať peniaze na svoj bankový účet
  • Minimálna investícia je zvyčajne okolo 10 USD, čo je podstatne menej ako v prípade Non-Custodial varianty

Nevýhody Custodial staking Polkadot

  • Niekedy môže byť spoločnosť hacknutá, môže skrachovať, alebo môže všetky transakcie zastaviť štátny regulátor a vy tým pádom prídete o peniaze, alebo o prístup k svojim peniazom.
  • Niektoré burzy nepodporujú sieť Polkadot stakingom a tým zabezpečenie siete a overovanie transakcií, ale namiesto toho robia riskantné, špekulatívne kroky, ktorými napríklad vaše tokeny požičiavajú na iných platformách, alebo iným užívateľom.
  • Stakujú vaše DOT do crowdloan aukcií siete Polkadot bez vášho vedomia.
  • V prípade veľkého množstva tokenov prostredníctvom centralizovanej spoločnosti, získava táto spoločnosť silné hlasovacie právo pri rozhodovacom procese ďalšieho smerovania projektu.

Záver

Tokeny Polkadot (DOT) je možné kúpiť napríklad na kryptomenových burzách, ako sú Binance, Coinbase, alebo Kraken. Podľa CoinMarketCap sa Polkadot momentálne nachádza na 11 mieste podľa trhovej kapitalizácie. Aktuálna cena tokenu DOT je 6,23 dolára. Doposiaľ najvyššia dosiahnutá hodnota (ATH), tokenu DOT je 54,98 dolára. Polkadot patrí medzi veľmi zaujímavé projekty v oblasti DeFi, a bude veľmi zaujímavé sledovať vývoj siete po ukončení Crowdloan aukcií. Rovnako tak bude zaujímavé sledovať vývoj jednotlivých parachainov, ktoré sa k sieti Polkadot pripoja.

Upozornenie

Nákup kryptomien je spojený ako aj u iných investícií s rizikom. Vždy je potrebné zvážiť, akú sumu chcete investovať a je to vždy na individuálnom rozhodnutí.


Zdroj: Polkadot