Osmosis - automatický tvorca trhu (AMM) a decentralizovaná burza (DEX) v ekosystéme Cosmos

Decentralizované financie (DeFi) sú bezpochyby jednou z najzaujímavejších technológií, ktoré na blockchainy prišli z vývojom inteligentných zmlúv. Ak DeFi začnete používať, tak zistíte, že mení podobu financií, ako ju v súčasnosti poznáme. Cieľom ekosystému Cosmos je vytvoriť „internet blockchainov“, ktorý umožňuje vývojárom rýchlo vytvárať a nasadzovať svoje vlastné inteligentné zmluvné blockchainy pomocou tzv. Cosmos SDK. SDK sú v podstate softvérové balíky, ktoré sú používané na vývoj blockchainových platforiem, aplikácií alebo niektorých pokročilých blockchainových funkcií, z ktorých každý má svoje vlastné jedinečné funkcie. Možno ste už použili blockchainy vytvorené pomocou Cosmos SDK bez toho, aby ste o tom vedeli. Medzi niektoré príklady patria ThorChain, Terra, Binance Chain, Akash, Kava, Secret Network, Crypto.com, SifChain a Osmosis.

Spoločnosť Cosmos spustila protokol Inter-Blockchain Communication (IBC) vo februári 2021. Tento protokol umožňuje blockchainom, ktoré sú založené na platforme Cosmos navzájom interagovať a komunikovať. Osmosis https://app.osmosis.zone/?from=ATOM&to=OSMO je automatický tvorca trhu (AMM) a decentralizovaná burza (DEX), ktorá využíva IBC na umožnenie cross-chain swapov.

Prechod z centralizovanej burzy (CEX) do oblasti decentralizovaných financií (DeFi) predstavuje pre nových užívateľov dosť učenia sa. Časť učenia pramení zo skutočnosti, že tento proces je nový a nie je úplne intuitívny pre ľudí bez skúseností.  Tento návod sa pokúsi vás oboznámiť s AMM a DEX Osmosis krok za krokom.

Peňaženka Keplr 

Na interakciu s decentralizovanými aplikáciami (dApps) potrebujete mať nainštalovanú Web3 peňaženku. Pravdepodobne najznámejšou Web3 peňaženkou pre reťazce, ktoré sú kompatibilné s Ethereum Virtual Machine (EVM) je peňaženka Metamask. Existujú však aj viac-reťazcové peňaženky, ako napríklad Trust Wallet, MathWallet a xDefi. V tomto návode však budeme používať peňaženku Keplr, čo je Web3 peňaženku, ktorá sa používa v ekosystéme Cosmos. Ako prvé si budete musieť nainštalovať rozšírenie Keplr v podporovanom prehliadači založenom na prehliadači, čo je napr. Chrome alebo Brave. V súčasnosti zatiaľ neexistuje rozšírenie Web3 peňaženky Keplr pre prehliadač Firefox. Aby ste mohli Osmosis využívať, tak bude musieť vaša peňaženka obsahovať financie s tokenmi Cosmos (ATOM).

Rozšírenie Keplr cez prehliadač Chrome

Prostredníctvom internetového obchodu Chrome si stiahnite a nainštalujte rozšírenie pre peňaženku Keplr.

https://chrome.google.com/webstore/detail/keplr/dmkamcknogkgcdfhhbddcghachkejeap

Vytvorte si účet v peňaženke Keplr

Kliknite na tlačidlo Vytvoriť nový účet (ang. Create new account), ktorý vás prevedie procesom nastavenia novej peňaženky vrátane zaznamenania si vašej 12 alebo 24 slovnej mnemotechnickej frázy (angl. Seed) a skontrolovaním, či ste si svoje „seed-y“ správne zaznamenali.  Následne si zvolíte názov účtu a nastavíte silné heslo.

Rovnako ako u všetkých krypto peňaženiek sa uistite, že ste si svoju počiatočnú mnemotechnickú frázu (seed) zaznamenali iba offline a uschovali ste si ju v bezpečí mimo svojho PC alebo smart zariadenia. Jednotlivé slová si zaznamenajte v presnom poradí. Počiatočná mnemotechnická fráza je kľúčom, aby ste sa dostali k vašim aktívam v peňaženke a zároveň sú potrebné pre prípad, že budete potrebovať obnoviť prístup k vašej peňaženke, ak napríklad stratíte heslo alebo počítač. Vaše heslo slúži pre jednoduché odomknutie peňaženky a interakciu s peňaženkou, nie však na jej obnovenie v prípade straty hesla, alebo PC.  Samozrejme, nikdy by ste si nemali vytvárať digitálnu kópiu svojej počiatočnej mnemotechnickej frázy na žiadnom zariadení, ktoré je pripojené k internetu a to zahŕňa aj fotky alebo uchovávanie kópie „seed-ov“ v počítači alebo telefóne. Seed-y existujú v zašifrovanom súbore vo vašom počítači, ktorý je však uzamknutý pomocou vášho hesla. Ak by niekto získal alebo vám ukradol vašu mnemotechnickú frázu (vaše seed-y) tak by sa dostal k vašej peňaženke, môže ju obnoviť a vaše finančné prostriedky z nej odcudziť. Takže vždy dbajte na obozretnosť a bezpečnosť.  Ak máte hardvérovú peňaženku Ledger, môžete ju pripojiť a použiť peňaženku Keplr na interakciu s decentralizovanými aplikáciami (dApps). HW peňaženka Ledger udržiava počiatočnú frázu skrytú v zabezpečenom prvku v zariadení a vyžaduje, aby ste každú operáciu a transakciu fyzicky schválili stlačením tlačidla na HW peňaženke Ledger. Aj keď je to menej pohodlné, tak používanie hardvérovej peňaženky je výrazne bezpečnejšie a odporúča sa na obchodovanie s akýmkoľvek aktívom.  

Ako nastaviť a pracovať s HW peňaženkou Ledger vrátane prepojenia na rozšírenie peňaženky Keplr nájdete na oficiálnych stránkach Ledger https://www.ledger.com/ledger-live alebo oficiálnych stránkach platformy Cosmos, prípadne na tomto odkaze: 

https://medium.com/chainapsis/how-to-use-ledger-nano-hardware-wallet-with-keplr-9ea7f07826c2

Vložte tokeny ATOM do svojej peňaženky Keplr

Po nastavení peňaženky v Keplr, môžete vložiť nejaké tokeny ATOM do peňaženky. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je kúpiť si tokeny ATOM na centralizovanej burze, ako je napríklad Binance alebo Kraken, a preposlať si zakúpené tokeny do svojej novovytvorenej peňaženky.

V rámci aplikácie Keplr sa uistite, že je v rozbaľovacej ponuke v hornej časti máte vybratú položku Cosmos. Kliknutím skopírujete adresu svojej peňaženky začínajúcu na „Cosmos... pod názvom účtu, ktorý ste si vybrali predtým. Toto je adresa, ktorú vložíte do poľa „Príjemca“, keď si budete vyberať a preposielať zakúpené tokeny ATOM z centralizovanej burzy na vašu peňaženku.  Doručenie tokenov ATOM do vašej peňaženky Keplr by malo trvať niekoľko minút.

Vložte tokeny ATOM do Osmosis

Preveďte svoje finančné prostriedky – tokeny ATOM, do svojej reťazovej peňaženky Osmosis cez aplikáciu Osmosis dApp https://app.osmosis.zone/assets

Vklad tokenov ATOM

Prejdite na stránku Osmosis dApp Assets pomocou odkazu https://app.osmosis.zone/assets, a prelistujte nadol do Cosmos Hub — ATOM a kliknite na Vložiť (angl. Deposit).

Zadajte čiastku (počet) tokenov ATOM, ktoré chcete previesť, kliknite na Vložiť (angl. Deposit) a schváľte transakciu v peňaženke Keplr, kliknutím na tlačidlo „Potvrdiť“ (angl. Confirm). Tým sa tokeny ATOM prenesú do vašej peňaženky Osmosis Keplr. Odporúčame vám ponechať malú sumu tokenov ATOM vo vašej peňaženke Cosmos, ktorú môžete v budúcnosti použiť na poplatky (angl. gas).

Dokončenie prevodu – vkladu tokenov ATOM

Počkajte na dokončenie transakcie a obnovte stránku. Teraz by ste mali vidieť aktuálnu sumu (počet tokenov ATOM), ktoré ste previedli.

Vymeňte tokeny ATOM za tokeny OSMO

Teraz, keď máte v peňaženke Osmosis nejaké tokeny ATOM, tak môžete použiť funkciu swap (zmena), aby ste získali nejaké tokeny OSMO. Keďže ide o reťazec Osmosis, tak pri každej transakcii budete potrebovať tokeny OSMO na zaplatenie malých poplatkov (angl. gas). Keďže však ešte nemáte žiadne tokeny OSMO na zaplatenie za poplatkov, tak môžete jednoducho nastaviť poplatok na „Nízky“ (angl. Fee to Low) a výmena sa vykoná zadarmo.

Kliknite na položku Obchodovať (angl. Trade) vľavo. Vyberte v pravej časti z ATOMu, do OSMO (angl. From ATOM - To OSMO). Potvrďte transakciu a počkajte na jej dokončenie. Teraz budete mať v peňaženke Osmosis niekoľko tokenov OSMO a mali by ste vidieť v rozbaľovacej časti ponuky koľko tokenov OSMO a ATOM máte. Ak sú tokeny zobrazené v opačnom poradí, tak môžete jednoducho kliknúť na šípky nahor a nadol a prepnúť ich pozície.

Poskytnutie likvidity

Môžete sa tiež rozhodnúť poskytnúť likviditu niektorému z fondov (angl. pool). Pre poskytnutie likvidity musíte mať nastavený správny pomer každého tokenu pre daný „pool“. Likviditu môžete poskytnúť ktorémukoľvek z dostupných fondov, ale pre účely tohto návodu poskytneme likviditu pre „pool“ ATOM/OSMO.

Pridanie a odobranie likvidity

Teraz, keď máte zadanú rovnakú hodnotu tokenov ATOM a tokenov OSMO, tak ich môžete vložiť – teda poskytnúť likviditu 50 % ATOM, 50 % OSMO vybranému pool-u. Za poskytnutie likvidity získate odmeny z poplatkov, ktoré sú vybraté v sieti za jej používanie.

Zadajte množstvo tokenov ATOM, ktoré máte a chcete použiť. Vyplní sa rovnaké množstvo , ktoré tokenov OSMO, a kliknite na Pridať likviditu (angl. Add Liquidity). Odporúčam vám nezdružovať všetky vaše tokeny OSMO, pretože ich budete potrebovať v peňaženke na zaplatenie poplatkov. Vždy si nejaké tokeny OSMO na poplatky nechajte. Zatiaľ čo swapy môžete urobiť aj zadarmo nastavením nízkej hodnoty poplatku, tak pri pridávaní alebo odoberaní likvidity takmer vždy budete potrebovať nejaké tokeny OSMO na poplatky. Po dokončení transakcie by ste teraz mali vidieť hodnotu vašich LP tokenov v časti „Moja likvidita“ (angl. My Liquidity). V hornej časti stránky je samozrejme možné likviditu aj odobrať a to kliknutím na tlačidlo „Pridať/Odobrať likviditu“ (ang. Add / Remove Liquidity) a následne potvrdením vášho výberu.

Časové uzamknutie likvidity

Predtým, než začnete zarábať LP odmeny za poskytnutie likvidity, tak musíte svoje tokeny na určitý čas uzamknúť. To znamená, že keď sa rozhodnete zrušiť svoju likviditu, tak budete musieť iniciovať výber a potom počkať taký čas, na aký ste sa zaviazali. To znamená, že vaše tokeny sa odomknú až po uplynutí tohto času. Počas obdobia odomykania však naďalej budete naďalej získavať odmeny.

Vklad likvidity a odmeny

Po otvorení stránky daného, vami vybratého likvidity poolu, kliknite na tlačidlo „Začať zarábať“ (angl. Start Earning) vpravo. Vyberte si čas, na ktorý chcete viazať svoje likvidity pool tokeny. Čím dlhšie budete viazať svoje tokeny, tým vyššiu APR (annualized percentage rate) odmenu získate. Tieto odmeny sa vyplácajú v tokenoch OSMO raz denne. Ak chcete zada vložiť všetky svoje tokeny, tak kliknite na „Max“, aby ste zadali všetky svoje LP tokeny a potom na tlačidlo „Bond“, potvrďte svoju transakciu a počkajte na jej dokončenie. Hodnota, ktorú ste zamkli, by sa teraz mala zobraziť v časti „Bonded“ na stránke vami vybratého likvidity „pool-u“.

Záver

Osmosis stimuluje dlhodobejšie investovanie časovo viazanou likviditou a pravidelne vyplácanými odmenami na dennej báze. Tento spôsob obmedzuje kaskádové poklesy cien, pretože každý, kto chce predať v panike, musí počkať, kým sa jeho tokeny odomknú. Počas tohto času má však cena tokenu čas na zotavenie sa. Vaše odmeny za poskytnutie likvidity sa vyplácajú priamo do vašej peňaženky Keplr, ktorá sa líši od väčšiny DEX, ktoré vyžadujú manuálne zadávanie žiadosti – čiže nárokovanie si odmien. Ak chcete zvýšiť vaše výnosy, tak vám odporúčame vrátiť na platformu Osmosis raz denne, predať polovicu zarobených tokenov OSMO do vstupného aktíva, s ktorým ich chcete spojiť, pridať likviditu, čím ich vlastne pridáte k vašej viazanej likvidite. Časom sa tak výrazne zvýšia vaše výnosy z úrokov, ktoré získate – tzv. zložený úrok.

Osmosis je nová AMM a DEX platforma s veľkým potenciálom. Osmosis patrí medzi prvé bezproblémové medzireťazcové obchodovanie v rámci ekosystému Cosmos.

Viac o poskytovaní likvidity Osmosis a tokenomike nájdete na oficiálnej stránke: https://medium.com/osmosis/osmosis-liquidity-mining-101-2fa58d0e9d4d

Upozornenie

Nákup a obchodovanie s kryptomenami je spojené, ako aj u iných investícií, s rizikom. Vždy je potrebné zvážiť, akú sumu chcete investovať a je to vždy na individuálnom rozhodnutí. Názory a popisy v článku nie sú finančnou radou ani poradenstvom.