Čo sú meme coiny?

Meme coiny (tj. meme mince) sú kryptomeny inšpirované memami alebo vtipmi na internete a sociálnych sieťach. Mémy sú definované ako „kultúrne informácie alebo myšlienky a presvedčenia“, ktoré sa môžu šíriť z jedného organizmu alebo skupiny organizmov na iné. Nemusia mať žiadny opodstatnený fundamentálny alebo technický základ. Prvým meme coinom bol Dogecoin (DOGE), ktorý bol uvedený na trh v roku 2013 ako paródia.

Meme coiny majú tendenciu byť veľmi volatilné v porovnaní s hlavnými kryptomenami ako je napríklad Bitcoin (BTC), či Ethereum (ETH). Volatilita je spôsobená najmä tým, že meme coiny sú riadené komunitou a ich ceny sú zvyčajne ovplyvnené sociálnymi médiami a náladami online komunity a môžu si získať popularitu cez noc vďaka online komunitným odporúčaniam. Táto skutočnosť je sprevádzaná veľkým humbukom, FOMO a finančným rizikom. 

FOMO (angl. The fear of missing out)  je emocionálna reakcia na strach z premeškania dôležitých príležitostí. FOMO často vedie k pocitom nepokoja, stresu a niekedy až depresie. Napriek tomu cena meme coinov môže nečakane vystreliť nahor, alebo naopak klesnúť, keď obchodníci obrátia svoju pozornosť na iný meme coin. Je tiež pravdou, že niektorí obchodníci na meme coinoch zbohatli, no mnohí prišli o všetky peniaze. 

Azda najväčšou charakteristikou meme coinov je to, že majú často obrovskú alebo neobmedzenú zásobu mincí. Napríklad meme coin Shiba Inu (SHIB) má celkovú zásobu 1 bilión mincí, zatiaľ čo DOGE nemá žiadnu maximálnu zásobu. Keďže meme coiny vo všeobecnosti nemajú mechanizmus na spaľovanie mincí, tak ich ponuka je obrovská a preto sa za relatívne nízke ceny dá nakúpiť obrovské množstvo takýchto mincí.

Pálenie mincí pozri:

https://kryptokava.sk/pre-za%C4%8Diato%C4%8Dn%C3%ADkov/%C4%8Do-znamen%C3%A1-p%C3%A1lenie-tokenov-v-kryptosvete

Aj keď je ťažké definovať dôvody prečo sú meme coiny populárne, tak zvyčajne retailoví obchodníci takpovediac „skočia“ na vyhlásenia nejakých známych osobností (napr. Elon Musk verejne žartoval o DOGE) a v nádeji, že sa stanú cez noc milionármi začnú húfne tieto meme coiny nakupovať, čo vyženie ich cenu nahor. Majú pocit, že keď držia milióny určitej meme mince, tak je to viac, ako keď držia zlomok Bitcoinu, alebo Etherea. Okrem potenciálnych ziskov je šialenstvo meme coinov poháňané aj ich náladami v komunite. Nákup meme coinov svojim spôsobom vyjadruje ich podporu príslušnej komunite. Tokenomika meme coinov zvyčajne nie je jasná, alebo je kontroverzná. V porovnaní s Bitcoinom, alebo Ethereom, nemajú meme coiny zvyčajne svoj blockchain, nemajú dobre napísaný whitepaper, nemajú zavedený ekosystém, majú vysoko inflačnú povahu a základy meme coinov sú často definované kolektívnymi vtipmi komunity. Veľkým rizikom meme coinov je to, že sú extrémne silne riadené komunitou a sú ďaleko špekulatívnejšie ako kryptomeny s väčšou trhovou kapitalizáciou. Nestálosť meme coinov vedie k obrovskej volatilite a životný cyklus meme coinov je zvyčajne veľmi krátky.