Najlepšie miesta a trhoviská pre nákup digitálnych produktov NFT

NFT alebo non-fungible tokeny sú digitálne aktíva, ktoré sú jedinečné v tom zmysle, že ich nemožno duplikovať. Sú vytvorené a vlastnené jednou osobou a nemožno ich rozdeliť na menšie jednotky. Popularita NFT v posledných rokoch prudko vzrástla, pričom v roku 2021 dosiahol trh NFT hodnotu 40 miliárd USD. Trhoviská NFT sú skvelé pre ľudí, ktorí chcú nakupovať alebo predávať digitálne aktíva bez akýchkoľvek problémov s vytváraním webovej stránky alebo manipuláciou s platobnými bránami. V tomto článku preskúmame najlepšie miesta na nákup NFT v roku 2022.

NFT platformy alebo trhoviská umožňujú používateľom vytvárať, nakupovať a predávať digitálne umenie. Podobne, ako decentralizované burzy a obchodné platformy typu peer-to-peer, väčšina týchto trhovísk priamo nedrží NFT pre používateľov, slúžia ako prepojenie, ktoré spája kupujúcich s predávajúcimi.

OpenSea

OpenSea je aktuálne zďaleka najväčším trhom NFT na svete podľa objemu obchodov (viac ako 700 projektov). Platforma je postavená na Ethereu, no má integrovaný Polygon. Svojím používateľom umožňuje vytvárať, kupovať a predávať širokú škálu NFT (transakčný poplatok je 2,5 %). V súčasnosti sú na platforme najpopulárnejšie projekty Bored Apes, CryptoPunks a Doodles.

Link: https://opensea.io/

SuperRare

SuperRare je NFT trh založený na Ethereu, ktorý spolupracuje s niekoľkými vybranými a renomovanými NFT umelcami. Trh nie je taký bohatý ako na OpenSea, pretože je zameraný na exkluzívne digitálne umelecké diela. Platforma účtuje umelcom poplatok 15 % z ich primárneho predaja.

Link: https://superrare.com/

Rarible

Rarible je komunitou vlastnený decentralizovaný trh NFT, ktorý používateľom ponúka prístup k širokej škále NFT na nákup a predaj. Platforma podporuje tri rôzne blockchainové siete: Ethereum, Flow a Tezos. Rovnako ako OpenSea, Rarible účtuje transakčný poplatok 2,5%. Svoju decentralizáciu však posúva o stupeň vyššie zavedením systému riadenia, ktorý dáva členom komunity hlasovacie právo prostredníctvom interného tokenu RARI.

Link: https://rarible.com/

Foundation

Foundation je komunitou spravovaná platforma, ktorú prevádzkuje vybraný počet umelcov. Platforma beží na blockchaine Ethereum a používatelia tu môžu nájsť rôzne druhy umeleckých diel. Platfroma funguje ako umelecký klub, do ktorého môžu vstúpiť iba ľudia s pozvánkou. Pozvánku môže zaslať len umelec z platformy a môže poskytnúť iba jednu pozvánku. Predajom NFT na Foundation získa umelec 85% hodnoty, čo je nižšie ako na iných NFT trhoch, ale po zhliadnutí stránky zistíte, že NFT na Foundation majú v priemere vyššiu cenu a držia si svoju hodnotu. Tvorcovia majú tendenciu byť autentickejší a skutočne umeleckí v porovnaní s inými trhmi.

Link: https://foundationapp.pw/

Decentraland

Decentraland bol spustený v roku 2020. Platforma je založená na Ethereum blockchaine. Používatelia získajú prístup k širokej škále digitálnych zberateľských predmetov, vrátane pozemkov a herného oblečenia. Na nákup všetkých týchto aktív sa používa natívny token platformy MANA.

Link: https://decentraland.org/

Binance NFT

Platformu Binance NFT spustila kryptoburza Binance a je postavená na sieti Binance Smart Chain (BSC). Binance NFT Marketplace má v súčasnosti na svojej platforme k dispozícii viac ako 2,5 milióna NFT na obchodovanie. Okrem toho trh ponúka niekoľko prémiových a exkluzívnych NFT vytvorených poprednými umelcami a vplyvnými značkami, s ponukami tajomných boxov so vzácnymi NFT.

Link: https://www.binance.com/en/nft/home

Nifty Gateway

Nifty Gateway sa často označuje ako NFT trh pre elity. Platforma založená na Ethereum, ktorú spravuje kryptoburza Gemini, umožňuje používateľom nakupovať a predávať exkluzívne digitálne umenia. Platforma si účtuje 15% províziu z predaja NFT. Nifty Gateway má silnú politiku kreativity a autentickosti, čo ju núti implementovať niektoré z najnáročnejších overovacích procesov. Iba overení tvorcovia môžu uvádzať NFT na trh. Platforma si účtuje 15% províziu z predaja NFT.

Link: https://niftygateway.com/

Solanart

Solanart je plnohodnotný NFT trh postavený na sieti Solana. Na platforme je možné nájsť projeky ako napr. Degenerate Ape Academy, Solpunks a iné projekty zložené na Solane. Za každý predaj NFT si účtuje transakčný poplatok vo výške 3%. Solanart podporuje aj niekoľko digitálnych peňaženiek ako Solflare, Phantom, Clover, Sollet, Slope, Ledger atď.

Investovanie do NFT sa môže zdať zastrašujúce, ale nemusí byť. Všetko, čo potrebujete, je pochopiť základy a zoznam najlepších miest na nákup.

Link: https://solanart.io/

 

Upozornenie

Nákup a obchodovanie s kryptomenami a NFT je spojené, ako aj u iných investícií, s rizikom. Vždy je potrebné zvážiť, akú sumu chcete investovať a je to vždy na individuálnom rozhodnutí. Názory a popisy v článku nie sú finančnou radou ani finančným poradenstvom.