DApps alebo decentralizované aplikácie si je najlepšie možné predstaviť ako súbor inteligentných zmlúv. Samotnú inteligentnú zmluvu je možné použiť iba na jeden typ transakcie. DApps však môže spojiť viac inteligentných zmlúv do jedného súboru a robiť tak veci sofistikovanejšie. DApps tiež môže nad inteligentné zmluvy umiestniť tzv. „priateľské rozhranie“, rovnako ako to dnes robia mnohé iné bežné aplikácie.
Niektoré DApps:
Inteligentné zmluvy sú jadrom celej revolúcie decentralizovaného financovania (DeFi) a používajú silu rôznych populárnych protokolov ako sú Compaund, Aave, Uniswap a stovky ďalších.
Osvojilo si ich však už aj množstvo korporácií a dokonca aj niektoré vlády, či štátne organizácie už začali experimentovať s inteligentnými zmluvami. Medzi najvýznamnejšie patria napríklad:
Ubisoft – videoherný gigant, ktorý prijal blockchain vo veľkom štýle a vytvoril špeciálne navrhnuté inteligentné zmluvy, ktoré umožňujú používateľom vlastniť, prevádzkovať a nárokovať si vzácne nezameniteľné tokeny (NFT) založenej na populárnej hernej franchise Rabbids
ING: Holandská banka ING spolupracovala na vytvorení Finality – systéme vyrovnania obchodu založenom na blockchaine pomocou inteligentných zmlúv. Podieľa sa tiež na množstve ďalších blockchainových iniciatív.
SE – Švédska vláda, ktorá otestovala pozemkový register založený na blockchaine na preukazovanie vlastníctva pôdy, ktorý je založený na inteligentných zmluvách.
Inteligentné zmluvy nie sú vždy dokonalé, aj keď sa považujú za dôveryhodný spôsob presadzovania a preukazovania dohôd a logiky, tak nie sú vždy bez problémov.
Inteligentné zmluvy spustené a uzavreté v blockchaine. To znamená, že po spustení a uzamknutí ich nie nie je možné zmeniť ani inovovať, čo teoreticky môže mať katastrofálne následky ak sa v počítačovom kóde vyskytnú chyby a problémy. To najlepšie prezentuje hack z roku 2016, kedy bol napadnutý Ethereum DAO, ktorý dokázal ukradúť milióny ETH využitím medzery v rozdelenej funkcii kódu DAO. Častokrát sa najmä v počiatkoch udiali neznáme útoky, ktoré sa končili stratou peňazí investorov. Bolo to vidieť napr. v r. 2020 u DeFi projektu YAM, ktorý využíval neauditované inteligentné zmluvy a kritická chyba spôsobila jeho veľké problémy.
Audit inteligentných zmlúv.
Aby sa minimalizovalo riziko hackov a iných útokov, tak na trhu funguje niekoľko významných treťo-stranných audítorských a bezpečnostných služieb, ktoré auditujú zmluvy a pomáhajú znížiť akékoľvek riziká. Sú to napríklad ConseSys Diligence, Mythx a pod. Audit zahŕňa preskúmanie kódov inteligentných zmlúv s cieľom identifikovať prípadné chyby zabezpečenia, ktoré je možné potom opraviť. Spravidla k tomu dôjde pred zverejnením inteligentnej zmluvy.
Populárne aplikácie DApps často zverejnia svoj audit inteligentných zmlúv na svojich web stránkach, čím poskytujú dôveru používateľom, ktorí nemajú čas alebo skúsenosti nato, aby si sami skontrolovali kód.