Ako a kde je možné kúpiť kryptomeny

Nákup v zmenárni.
Zmenárne si často účtujú nejaký poplatok vo forme „spreadu“ . Niekedy to môže byť pod 1% čiastky, ale tak isto to môže byť aj 5%. Preto je veľmi dôležité si tento poplatok skontrolovať, aby to nikoho neprekvapilo. Zmenárne najčastejšie ponúkajú len niekoľko párov kryptomien. Neponúkajú zvyčajne celé portfólio kryptomien ako napr. burzy. Výhodou zmenární je, že ide o rýchly nákup za EUR alebo USD kartou, v hotovosti alebo prevodom. Zmenárne sú napríklad Coinbase https://www.coinbase.com/, Anycoin https://www.anycoin.cz/exchange, Simplecoin https://client.simplecoin.eu/sk  a pod.  


Nákup na burze
Burzy majú najmenšie poplatky a ponúkajú najväčšie množstvo najrôznejších kryptomien. Je však potrebné zaregistrovať sa a overiť svoj účet. Na niektoré burzy je možné vložiť aj fiat peniaze (EUR, USD, Kč...) a na niektoré len kryptomeny. Na alternatívne kryptomeny (altcoiny) je dobré používať burzy až po zmene na Bitcoin alebo Ethereum. Medzi dobré a spoľahlivé burzy patria Binance https://www.binance.com/en, Bitfinex https://www.bitfinex.com/, Kraken https://www.kraken.com/


Nákup prostredníctvom peňaženky 

Pomerne novou záležitosťou je nákup kryptomien priamo vo vašej peňaženke – v rámci nej. Umožňujú to napr. Trezor https://trezor.io/, Ledger prostredníctvom Ledger Live https://www.ledger.com/  Je to veľmi jednoduché, ale zaplatíte väčšie poplatky než na burze alebo v zmenárni. Odpadá však potreba mať dve registrácie a kryptomeny preposielať. Jednoducho nakúpite a držíte hneď vo svojej peňaženke. 


Nákup prostredníctvom Bitcoinmatu
Po celej SR ale aj ČR sa nachádzajú bitcoinové automaty, do ktorých je možné vložiť hotovosť a naskenovať QR kód vašej peňaženky. Do pár minút vám bitcoinmat premení peniaze na bitcoin (niektoré automaty aj na Litecoin, Ethereum, alebo Monero). Jedná sa však pravdepodobne o najdrahší spôsob nákupu, pretože automaty môžu mať poplatky (spread) niekedy až do 10%. Spôsob nákupu je možné vidieť aj vo videu „ Nákup a predaj Bitcoinu v automate (Bitcoin ATM)“ https://www.youtube.com/watch?v=wp-tkYDj4Cw 

Nákup od inej osoby

Jednou z možností, ako si nakúpiť kryptomeny je využiť niekoho ďalšieho. Či sa už jedná o nejakého vášho známeho, priekupníkov s kryptomenami (je ich možné nájsť napr. na https://localbitcoins.com/ ) alebo od niekoho z rôznych rôznych sociálnych sietí. V takomto prípade je potrebné si danú osobu preveriť a dôverovať jej. POZOR – častokrát tu vzniká priestor na podvody, preto tento spôsob veľmi neodporúčame.


Upozornenie:

Pred akoukoľvek transakciou, či nákupom cez internet alebo osobne, je potrebné aj v prípade kryptomenových zmenární, búrz a peňaženiek dávať pozor nato, o akú zmenáreň sa jedná a vždy nakupovať cez oficiálnu stránku. Na internete sa nachádzajú aj zmenárne, alebo burzy, ktoré nie sú dostatočne zabezpečené, alebo dokonca sú podvodné.

Najlepším spôsobom je nájsť si zmenáreň, burzu, alebo peňaženku, ktorá vám najlepšie vyhovuje a spraviť si jej krátku analýzu a to najmä ak sa ich na trhu nachádza veľmi veľa. Je veľmi dôležité si odpovedať na otázky, že prečo kryptomeny nakupujete, či hľadáte spôsob ako investovať, či chcete obchodovať, alebo či chcete nimi platiť. Na základe toho si ujasníte, že ktorá z metód je pre vás najlepšia a ktorých nákup vám najlepšie vyhovuje. Všetky spôsoby sa od seba od seba líšia, či výškou poplatku, či množstvom ponúkaných kryptomien, platobnou metódou a pod.