Ako si udržať zisk

Väčšina investorov, najmä retailových, nakupuje, keď je už vlak rozbehnutý a kupujú na vrchole ceny a predávajú na dne ceny. Tým si vytvárajú pravidelné straty a zostávajú im tak oči pre plač. Tieto chyby následne opakujú dookola až kým nie sú „zlomení“. Akonáhle väčšina sentimentu v médiách, na sociálnych sieťach vraví „kúpiť, kúpiť“ a ponúka množstvo možností ako vstúpiť do obchodu, len aby kúpili, tak v skutočnosti je zvyčajne čas na odpredaj svojich aktív a uzavretie svojich obchodných pozícií. Naopak, ak väčšina médií a správ zo sociálnych sietí vraví „predať, predať“ a často negatívne „hejtujú“ daný stav so slovami, že všetko skončí na nule, tak zvyčajne to znamená „správny čas“ na nákup. Bohužiaľ, znie to možno bláznivo, ale mnoho ľudí robí presne to, čo vravia médiá a čo nám podsúvajú. Je jedno či sa to týka kryptomien, zlata, komodít, alebo bežného života.

Obchod a najmä rastúci trh (Bull market) je často spojený s chamtivosťou a strachom z uniknutej príležitosti – tzv. FOMO efektu. Z uvedeného dôvodu mnohí investori aj v kryptomenách nevedia uniknúť zo začarovaného kruhu. Investujú pod vplyvom médií a FOMO do rozbehnutého cenového vlaku a potom v panike odpredávajú svoje aktíva a investície v strate. Toto nasledovanie davu a médií vyvoláva „krvavé straty“. Je preto extrémne dôležité pochopiť a zvážiť všetky možné riziká. Ak sa pozrieme na krypto trh očami histórie, tak je možné vidieť, že od roku 2010 sa udržalo za desať rokov v zozname TOP kryptomien len pár. Bitcoin, Monero, Litecoin.

Áno, trh a technológie sa vyvíjajú a mnohé „v priestore zahynú“ a mnohé „sa narodia“. Niektoré z nových kryptomien  (altcoinov) prerazia a udržia sa niekoľko rokov, možno desiatky rokov. No mnohé ako vznikli, tak sa na nich rýchlo zabudne. Tých je väčšina a to je fakt. Ktoré to budú ukáže až čas. V každom prípade je však len málo kryptomien, ktoré dokážu s Bitcoinom držať krok, a to napriek tomu, že prichádzajú z mnohými zaujímavými, niekedy až revolučnými pohľadmi, či projektami. Z uvedeného dôvodu je potrebné altcoiny z väčšej časti vnímať ako špekulatívne aktívum, najmä z krátkodobého pohľadu. Logickým vyústením je preto naučiť sa správne a včas z obchodu vystúpiť a vybrať svoje zisky, aj keď je to extrémne ťažké, pretože nikto nevie povedať, že kedy sa trh zastaví na svojom „vrchole“ a otočí smer naspäť. Uvedená skutočnosť je veľmi dôležitá najmä u altcoinov, u ktorých nevieme predpovedať, či tu budú o rok. V prípade, že má investor pocit, že projekt nemá potenciál, aj keď ho môžu rôzne fundamentálne správy tlačiť ešte vyššie, tak je dobré z daného projektu vystúpiť. Je dôležité si svoje zisky vybrať. Trh totiž často ukazuje ako sú investori v jednom okamihu nesmierne bohatí a skôr než sa rozhodnú svoje aktíva predať, tak zistia, že za pár mesiacov prišli ich portfóliá o 60-80% z počiatočnej investície. Je to nesmierne dôležité najmä v čase, keď z každej strany počuť slová „to the moon“. Investícia a relatívne bohatstvo sa tak môžu veľmi rýchlo stratiť. Deje sa to pravidelne a v každom trhovom cykle. Preto je dôležité naučiť sa zisky vyberať a nepodľahnúť vlastnej chamtivosti. V opačnom prípade investor nikdy nebude mať svoje zisky. Pravidelné vyberanie ziskov umožní investorom „v noci pokojne spávať“ a budovať priebežne ich bohatstvo. Samozrejme sú kryptomeny, ktoré majú veľkú budúcnosť pred sebou. Niektoré zažiaria v priemysle, iné ako uchovávateľ hodnoty, niektoré v obchode alebo iných oblastiach života. Mnohé však skončia v zabudnutí. Je dôležité pristupovať k trhu a kryptomenám s rešpektom, neustále sa vzdelávať a naučiť sa kedy vybrať svoje zisky. S niektorými kryptomenami však možno pokojne uvažovať aj v dlhodobom horizonte a pomocou nich budovať svoju finančnú budúcnosť a nezávislosť.