Ako sa chrániť s VPN v online svete 

Siete VPN sú jedným z najlepších spôsobov ochrany vášho súkromia pri online prehliadaní webu. Boli by ste však prekvapení, koľko ďalších úžasných vecí dokáže VPN. Od zvyšovania rýchlosti internetu až po ochranu pri prehliadaní web stránok prostredníctvom verejných WiFi sietí.

Čo je to VPN?

VPN, alebo virtuálna súkromná sieť vám môže poskytnúť zabezpečené pripojenie, keď používate internet. Keď navštívite webové stránky a pristupujete k obsahu jednotlivých webových stránok, tak inzerenti a iné tretie strany chcú sledovať vaše zvyklosti pri prehliadaní internetu. Virtuálna súkromná sieť vám môže poskytnúť vyššiu úroveň súkromia a ochrániť vás a vašu online identitu pred zvedavými očami. Maskuje vašu IP adresu a zabezpečuje vaše dáta pomocou šifrovania. Sieť VPN udržuje vašu online aktivitu v súkromí pred tretími stranami vytvorením bezpečného spojenia medzi vaším zariadením a zvyškom internetu.

Čo môžete robiť s VPN?

Budete prekvapení, čo všetko môžete s VPN robiť. Vďaka prémiovým službám VPN, ktoré ponúkajú ľahko použiteľné aplikácie VPN, sú možnosti takmer nekonečné. Akých je teda 10 najzaujímavejších použití VPN?

Vyhnite sa cielenému obmedzovaniu šírky pásma

Ak robíte na internete niečo online, čo využíva tzv. „veľkú šírku pásma internetu“, tj. napríklad hráte hry a pod., tak váš poskytovateľ internetových služieb (ISP - Internet Service Provider) sa na vás môže zamerať s taktikou obmedzovania šírky pásma. K obmedzeniu šírky pásma dochádza vtedy, ak sa váš poskytovateľ internetových služieb pokúša znížiť preťaženie šírky pásma a regulovať sieťový prenos, čo má samozrejme priamy vplyv na rýchlosť vášho internetu. Pripojenie VPN vám pomôže vyhnúť sa obmedzeniu šírky pásma a pomalým rýchlostiam pripojenia.

Poskytovatelia internetových služieb obmedzujú používateľov, ktorí spotrebúvajú veľké množstvo dát a zámerne ich spomaľujú, aby ponúkali rovnakú rýchlosť pre všetkých. VPN však šifruje váš online prenos, takže váš poskytovateľ internetových služieb už nemôže vidieť vaše aktivity. Je zrejmé, že ak poskytovateľ internetových služieb obmedzí celú sieť vo vašej oblasti, tak aj vaše pripojenie sa spomalí bez ohľadu na to, čo robíte, ale ak sa zameriava len na vás, konkrétne kvôli vašim návykom pri prehliadaní internetu, tak VPN vám môže pomôcť, aby sa tak nedialo.

Prístup k vašej domácej sieti, keď ste preč

Veľa z nás si na domácom stolnom počítači ukladá svoje fotografie, dôležité dokumenty a veľké súbory a väčšina z nás má často nastavený vzdialený prístup, takže k týmto súborom môžeme pristupovať odkiaľkoľvek na svete. Aby boli naše súbory v bezpečí a zabezpečené, tak najlepšie je pripojiť sa pomocou VPN, pretože VPN šifruje naše internetové pripojenie.

Ušetrite peniaze na letenkách, hoteloch a prenájme áut

Vedeli ste, že VPN vám môže pomôcť rezervovať si lacnejšiu dovolenku? S využitím rôznych platobných mien a predajných miest môžete získať najlepšie a najlacnejšie ponuky pre vašu dovolenku.

Vymazanie súborov cookie z prehliadača alebo prehliadanie v tzv. režime inkognito vám môže pomôcť vyhnúť sa letenkám, ktorých cena sa zvyšuje automaticky na základe vyhľadávaní. Čím častejšie je z vašej strany daná letenka vyhľadávaná, tým je cena pre vás vyššia. V dnešnej dobe sa však ceny môžu líšiť už aj podľa toho, že z ktorej krajiny si letenku objednávate.

Trik je v tom, že je potrebné, aby to vyzeralo, že letenku vyhľadávate z krajiny,  kde sú ceny nižšie. Vaša IP adresa prezrádza vašu geografickú polohu, čo musíte urobiť, je skryť ju. Sieť VPN vám umožňuje skryť vašu IP adresu jedným kliknutím. Napríklad, ak letenky do požadovaného cieľa stoja menej pri rezervácii cez francúzsku webovú stránku a nie cez slovenskú, jednoducho si jedným kliknutím vyberte server vo Francúzsku, vďaka čomu si internet myslí, že ste francúzsky používateľ.

Zvýšte vlastnú bezpečnosť pri používaní verejnej WiFi siete

Pripojenie k verejnej WiFi sieti nie je vždy bezpečné. Ak pripojenie WiFi nie je šifrované, alebo ho nastavil hacker, tak pripojenie k takejto sieti môže odhaliť vašu aktivitu pri prehliadaní internetu. VPN vás vie v takom prípade ochrániť šifrovaním vášho internetového pripojenia, čím obmedzuje riziko odcudzenia vašich platobných údajov pri používaní verejnej WiFi siete.

 Chráňte svoje mobilné zariadenia

VPN sa už vyvinuli do ľahko použiteľných aplikácií aj pre smartfóny, tablety a dokonca aj inteligentné televízory. S jedným účtom VPN (napríklad NordVPN alebo ďalšie) môžete pokryť až niekoľko zariadení naraz, čo znamená, že všetok váš mobilný hardvér môže mať rovnakú úroveň ochrany. Odporúčame preto pokryť všetky vaše zariadenia sieťou VPN, aby ste zabezpečili nepretržité šifrovanie vášho pripojenia na internet.

Používajte ďalšie užitočné funkcie VPN

Zatiaľ čo základnou funkciou VPN je šifrovanie a ochrana IP adries, tak prémiové VPN prichádzajú aj s radom ďalších užitočných funkcií. Napríklad NordVPN ponúka funkciu Kill Switch, ktorá zaisťuje, že v prípade, ak vaša VPN prestane fungovať, tak bude váš internet okamžite prerušený, čím sa zabráni neúmyselnému vystaveniu vašich súkromných údajov na internete.

Prístup k vašej pracovnej alebo školskej sieti v zahraničí

Ak ste mimo krajiny, možno nebudete mať prístup k svojej pracovnej, alebo školskej sieti (intranetu). Keďže mnohí z vás sa počas pandémie presťahujú, alebo pracujú z domu, či zo zahraničia, tak sa môže stať, že vaša poloha bude zablokovaná z dôvodu nejakého druhu regulácie a nebudete môcť získať prístup na vašu pracovnú alebo školskú intranetovú sieť. Sieť VPN je skvelá na prácu na diaľku. Nielenže vás online chráni pred tretími stranami a počítačovými hackermi, ale budete môcť zmeniť svoju polohu a pristupovať k svojim obvyklým webovým stránkam a sieťam, jednoduchým spôsobom zmeny prístupového servera na krajinu, ktorá vám prístup umožňuje.

Bezpečne sťahujte a nahrávajte súbory

Zdieľanie súborov P2P (Peer-to-Peer) má množstvo legitímnych dôvodov, ako je napríklad distribúcia softvéru s otvoreným zdrojovým kódom, videí vo verejnej doméne, alebo jednoducho zdieľanie veľkých súborov údajov v sieti. Mnohí poskytovatelia internetových služieb však nie sú nadšení z toho, že sa ich zákazníci zapájajú do aktivít P2P, čo môže mať za následok pomalú rýchlosť pripojenia na internet, alebo dokonca obmedzený prístup k webovým stránkam na zdieľanie súborov.

Váš poskytovateľ internetových služieb však nemusí byť jediným, kto môže mať záujem vaše pripojenie spomaliť, alebo sa pozerať na vaše zvyky. Všetci používatelia v rovnakej sieti si navzájom môžu vidieť svoje IP adresy. Mohlo by to predstavovať vážnu bezpečnostnú hrozbu a otvoriť tak dvere kyber zločincom s rôznymi negatívnymi následkami.

Dobrou správou je, že so zapnutou sieťou VPN môžete používať P2P bez toho, aby vás spomalil váš poskytovateľ internetových služieb a zároveň zostať v bezpečí. S VPN zostane vaša IP skrytá a váš online prenos je šifrovaný, takže ho nikto nemôže vidieť ani zachytiť. Šifrované pripojenie udrží vaše údaje v bezpečí, a aj keď sa ich hackerovi podarí zachytiť, nebude ich môcť použiť, pretože šifrovanie maskuje vaše údaje.

Vyhnite sa cenovej diskriminácii pri nakupovaní online

Predstavte si, že vystúpite z lietadla a pôjdete priamo do najbližšieho Starbucksu na kávu. Pri pulte zistíte, že vám účtujú päť eur, zatiaľ čo ten chlap pred vami práve zaplatil štyri eurá za rovnakú kávu, a to len preto, že je miestny. Znie to nespravodlivo? No toto sa deje online neustále.

Mnoho online obchodov zobrazuje rôzne ceny za rovnaké položky v závislosti od miesta, z ktorého používateľ prehliada. Takže napríklad cena za rovnakú kabelku by mohla byť pre nemeckú IP adresu nižšia, ako napríklad pre slovenskú IP adresu.

Ako však túto informáciu vôbec vedia? Opäť je to vaša IP adresa. Odhaľuje krajinu, v ktorej sa nachádzate, a poskytuje tak firmám slobodu rozhodnúť sa, aké výsledky vyhľadávania vám zobrazia a aké ceny vám ponúknu. Neverte tomu, že všetci majú rovnaké ceny.

Takže, ak sa chystáte kúpiť si vaše vysnívané topánky online, alebo objednať novú sci-fi knihu, tak vydržte. Najprv vymažte cookie súbory z prehliadača. Webové stránky tak zabudnú, že ste ich už predtým navštívili. Potom spustite aplikáciu VPN a vyberte si krajinu (ktorú chcete), aby to vyzeralo, ako keby ste si webovú stránku prehliadali práve z tejto krajiny. Skúste prepínať medzi rôznymi miestami, aby ste zistili, či náhodou nie sú ceny nižšie pre inú krajinu.

Chráňte svoje právo na súkromie

Okrem všetkých praktických dôvodov, ktoré sme tu popísali, je jedným z najjednoduchších a najdôležitejších spôsobov použitia VPN spôsob ochrany vášho práva na súkromie. Veríme, že každý jednotlivec by mal mať možnosť komunikovať a pristupovať k bezplatnému internetu bez toho, aby sa okamžite vzdal svojho práva na súkromný online zážitok. Používanie siete VPN vám môže vrátiť určitú kontrolu nad vašimi údajmi a tým, komu ich budete sami zdieľať, kto ich môže vidieť, tak aby sa nemohol nikto pod vašou identitou nikde prihlásiť, alebo aby vašu identitu neukradol a nemohol ju speňažiť.