Ako na kryptomeny anonymne


Ako nakupovať a predávať bitcoiny anonymne

Ak chcete nakupovať kryptomeny (bitcoiny) anonymne potom sa musíte vyhnúť službám, ktoré od vás budú vyžadovať AML (Anti-Money Laundering) alebo KYC (Know Your Customer). Ak tak zadáte údaje, tak vaše meno a údaje budú automaticky spojené s vašimi kryptomenovými (bitcoinovými) adresami. Burzy tieto údaje na požiadanie bez problémov predložia úradným orgánom. Takže na nákup kryptomien používajte v takomto prípade výhradne hotovosť.

Nepoužívajte rovnakú bitcoin adresu dvakrát

Pri častom používaní tej istej bitcoinovej adresy sa zvyšuje riziko narušenia súkromia a aj bezpečnosti. Spoločnosti, ktoré robia a poskytujú analýzy blockchainu, vedia v prípade opakovaného použitia rovnakej adresy vystopovať užívateľa a deanonymizovať ho. Medzi také spoločnosti patrí napríklad Chainanlysis https://www.chainalysis.com/ alebo Bitfury https://bitfury.com/  Z uvedeného vyplýva, že najlepším riešením je vždy používať inú bitcoinovú adresu. Vaše peňaženky zvyčajne umožňujú generovať toľko adries koľko chcete bez toho, aby ste museli meniť heslo peňaženky, privátny kľúč a seed. Jedny z najlepších bitcoin peňaženiek sú pre takýto prípad napríklad Wasabi, Samourai. Svoje kryptomeny mixujte napríklad pomocou CoinJoin.

Nepoužívajte kryptopeňaženky, ktoré používajú BIP37.

BIP37 – sú tzv. bloom filtre a sú využívané primárne SPV klientmi tak, aby si vyžadovali iba zhodujúce sa transakcie a bloky pochádzajúce z plných nodov. Zraniteľnosti vychádzajú z faktu, že SPV peňaženky nevyužívajú kompletnú blockchainovú techológiu.  SPV systémy počas transakcií nevyžadujú overenie celého blockchainu, ale overujú iba záhlavie kódu transakcie, čím dochádza k otvoreniu možnosti pre hackerov.  

Používajte VPN (Virtual Private Network) pripojenie na internet

Či už sa pohybujete v kryptosvete alebo v bežnom digitálnom (internetovom) svete tak pri surfovaní internetom je potrebné sa chrániť. Chránite tým všetky vaše citlivé údaje, identitu a aj kryptomeny.

Doporučujeme využiť napríklad VPN

Ako prehliadač je vhodné použiť

Stručné zhrnutie

  • Informáciu, že vlastníte bitcoin alebo iné kryptomeny si nechajte pre seba
  • Postavte s a používajte vlastný bitcoinový „full-node“. Všetky transakcie tak budete overovať vy.
  • Používajte Tor a VPN
  • Majte nainštalovanú peňaženku Wasabi, alebo Samourai
  • Meňte svoje bitcoinové adresy
  • Svoje kryptomeny mixujte
  • Kryptomeny nekupujte na burzách, kde je potrebná registrácia cez KYC alebo AML
  • Dodržiavajte počítačovú bezpečnosť

Vyššie uvedený spôsob je základnou informáciou, akým spôsobom si zachovať svoju anonymitu a súkromie v bezpečí.