Čo je to bitcoinový mixér

Bitcoin nie je tak súkromný, ako si mnohí myslia. Vzostup blockchainových analytických firiem ešte viac uľahčuje sledovanie krypto transakcií vzhľadom na úroveň investícií, ktoré sa v súčasnosti vykonávajú.

Je to tak preto, lebo bitcoin je verejný blockchain, ktorého adresy sú pseudonymné. Aj keď sú napísané v alfanumerickom formáte a neodhaľujú okamžite identitu transakčných osôb, tak transparentnosť blockchainu znamená, že adresy je možné analyzovať a sledovať.

Preto je mixér bitcoinov vhodný najmä pre jednotlivcov, ktorí nechcú, aby firmy o ich transakciách zbierali akékoľvek informácie a podrobnosti.

Bitcoinové mixéry sú riešenia, ktoré umožňujú používateľom „miešať“ svoje coiny s cieľom anonymizácie transakcií a zabezpečenia osobných údajov.

Akonáhle dôjde k správnemu rozšifrovaniu transakcie najmä ak je adresa v krypto svete použitá viac ako dvakrát, tak následne môžu byť verejné bitcoinové adresy prepojené a spojené s identitami v reálnom svete.

Po dešifrovaní adresy odosielateľa treťou stranou, keď napríklad používateľ presunie svoje bitcoiny, tak riskuje, že táto tretia osoba odhalí informácie o transakcii a následne identifikuje množstvo informácií o danej osobe. Napríklad, ak štátne orgány chcú z nejakého dôvodu zistiť akékoľvek osobné údaje používateľa, napríklad koľko mincí vlastní, aké má návyky, kde a čo nakupuje a pod.  

Uvedená možnosť sledovania môže byť narušená, ak sa použije bitcoinový mixér.

Myšlienkou bitcoinového mixéra je zabrániť trackerom zhromažďovať osobné informácie a odhaľovať skutočnú identitu osoby, ktorá transakciu uskutočnila. Bitcoinové mixéry neuchovávajú informácie a okrem toho táto služba nezhromažďuje e-mailové adresy ani osobné údaje používateľov.

Bitcoinové mixéry sú automatizované a fungujú bez ľudského zásahu. To znamená, že po zmiešaní transakcie a jej zaúčtovaní na bitcoinovom blockchaine sa príslušné podrobnosti transakcie automaticky odstránia, zvyčajne po 24 hodinách.

Výmenou za svoje služby miešania účtujú náhodný poplatok v rozmedzí od 2% do 5%.