Čo je Lightning Network

Lighning Network (LN) je platobný protokol, tzv. druhej vrstvy, ktorý beží na blockchaine, najčastejšie na Bitcoin a umožňuje okamžité vykonať okamžité transakcie medzi dvoma zúčastnenými uzlami. LN predstavuje systém „inteligentných zmlúv“, ktoré fungujú na blockchain technológii a umožňujú rýchle a lacné platby (tj. s minimálnymi poplatkami) medzi dvoma stranami. To znamená, že dve strany si môžu navzájom „aktualizovať svoj stav financií“ mimo vysielania a schvaľovania informácií o transakcii na blockchaine (to znamená, že sa nespoliehajú na dôveru a overovanie blockchainom). Sieť takýchto kanálov umožňuje povoliť platby medzi kýmkoľvek.

Ako funguje Lightning Network?

  • Musíte mať nainštalovanú a nastavenú viac podpisovú peňaženku, ktorá má na svojom účte v peňaženke aspoň časť Bitcoinov (prípadne Litecoinov a pod., záleží na tom, ktoré kryptomeny tá ktorá LN peňaženka podporuje). To znamená, že strana, ktorá chce Bitcoiny poslať, tak potrebuje ich mať na účte svojej LN peňaženky.  
  • Adresa peňaženky sa následne uloží do verejného blockchainu a to vrátane inteligentnej zmluvy, ktorá potvrdzuje, že koľko bitcoinov (z týchto vkladov) daným osobám prináleží (tj. kto má koľko bitcoinov na svojej LN peňaženke).
  • Po nastavení platobného kanálu, ktorý sa raz nastaví, je možné, aby tieto dve strany vykonávali neobmedzené množstvo transakcií bez toho, aby boli overované v blockchaine.
  • Každou vykonanou transakciou obe strany „podpíšu“ (potvrdia), aktualizované množstvo bitcoinov a určia komu koľko patrí.
  • Ak dôjde k rozporu, alebo sa platobný kanál LN uzavrie, tak môžu obe strany použiť „najnovšiu (poslednú) vzájomne podpísanú bilanciu“ na vyplatenie svojho podielu vo viacpodpisovej peňaženke.

Lightning Network umožňuje malé platby (mikroplatby), platby sa zúčtujú veľmi rýchlo, má vylepšené súkromie a ako poplatok zaplatíte len zlomok ceny. Lightning Network peňaženky musia byť stále k dispozícii na sieti, aby mohli odosielať a prijímať platby. Z uvedeného dôvodu neodporúčame držať väčšie množstvo bitcoinov (kryptomien) na LN peňaženke, ale uložiť si ich bezpečne napr. na svoje HW krypto peňaženky ako napríklad Trezor alebo Ledger.

Niektoré z Lightning Network peňaženiek sú napr. Blue Wallet, Bitcoin Lightning Wallet, Tippin Me, Wallet of Satoshi alebo Eclair Mobile.