Čo je Bitcoin?

Bitcoin

Bitcoin je pre niekoho cudzie slovo, ktorému nerozumie, pre iného je symbolom nezávislosti a slobody. Nie je jednoduché pochopiť Bitcoin a kryptomeny.

Keď hľadáte informácie a siahnete po internete, vyhodí Vám napríklad Wikipedia následnú definíciu „Bitcoin je nezávislá internetová open–source kryptomena, ktorou sa dá platiť prostredníctvom P2P siete. Jedinečnosť Bitcoinu spočíva v jeho úplnej decentralizácii.“ Potom čítate ďalej a ani po ďalšom prečítaní nie ste múdrejší.

Dnes je Bitcoin najpoužívanejšou kryptomenou, samozrejme okrem toho, že je aj prvou kryptomenou. Bitcoin v súčasnosti ovplyvňuje globálnu ekonomiku. Vzhľadom na to, že fiat meny postupne stratili funkciu uchovávateľa hodnoty, tak je to práve Bitcoin, ktorý sa stáva uchovávateľom hodnoty a to napriek tomu, že často vidíme, že ľudia Bitcoin najmä dlhodobo držia (hodlujú), ako ním platia.

Pri Bitcoine človek nepotrebujete bankový účet, či registráciu. Stačí, ak si do počítača alebo iného zariadenia stiahne bitcoinovú peňaženku. V konečnom dôsledku nepotrebuje bežný užívateľ poznať detaily technológie. Stačí mu, aby rozumel mechanizmu kúpa – uloženie na peňaženku – predaj. Je však veľmi dobré mať informácie, že akým spôsobom prebieha zápis transakcie, pretože pochopením blockchainového zápisu používateľ pochopí, čím je systém unikátny a prečo je  v tomto prípade decentralizácia tak dôležitá.

Trošku z histórie Bitcoinu

V roku 2008 bol zverejnený popis digitálnej meny Bitcoin a v roku 2009 dal o sebe vedieť vo svete Satoshi Nakamoto. Z dôvodu samotnej podstaty projektu a zrejme aj z bezpečnostných dôvodov, nemáme o zakladateľovi Satoshi Nakamotovi viac informácií, a to bez ohľadu nato, či sa jedná o jednu osobu alebo skupinu, ktorá za vytvorením Bitcoinu stojí. Nakamoto sa postupne v roku 2010 odmlčal, doménu Bitcoin.org a úložisko k zdrojovému kódu a kľúčovým funkciám softvéru presunul na členov komunity Bitcoinu.

Postupne sa o Bitcoine začalo stále viac a viac hovoriť v ekonomických kruhoch. Bitcoin je navrhnutý tak, aby nikto, vrátane autora nevedel menu falšovať, umelo ovplyvňovať, či zhabať alebo kontrolovať tok peňazí. V sieti nie je centrálna inštitúcia, štát a ani nikto, kto by o sieti samostatne a centrálne rozhodoval. Cieľom je decentralizácia a zabránenie inflácie. Ako? Je to dané presne stanoveným množstvom Bitcoinov a pravidlami jeho postupného uvoľňovaniu do obehu. Nemenný počet bitcoinov bol stanovený na 21 miliónov.

3. januára roku 2009 bol vyťažený prvý Bitcoin a už 12. januára prebehla prvá bitcoinová transakcia. Hodnotu 1 USD (americký dolár) prekonal Bitcoin 9.1.2011.

Bitcoin má oficiálne uznanú skratku BTC a je delený na menšie jednotky, ktoré sa nazývajú satoshi, pričom 1 satoshi = 0,00000001.

(1 sathosi=0,01 µBTC = 10-8 BTC).

Od svojho vzniku sa počas svojho vývoja musel Bitcoin vysporiadať so silnými turbulenciami, extrémnymi výstupmi a pádmi. Podstatné zmeny nastali v roku 2015 najmä vďaka zvýšeniu bezpečnosti (ochrana pred odcudzením Bitcoinov). Na trh prišli Bitcoinmaty, harvérové peňaženky, pribudli burzy a zmenárne. Adopcia Bitcoinu začala postupne rásť, začal sa viac používať pri platbách na internete a postupne sa Bitcoinu začala venovať aj odborná verejnosť.  

Koncom roku 2017 stúpala cena Bitcoinu a ostatných kryptomien najmä kvôli tzv. retail investorom, čo je kategória obyčajných investorov, ktorí investujú svoje prostriedky a často to robia s minimálnym kapitálom. Tento obrovský prílev investícií spôsobil, že hodnota Bitcoinu koncom roka 2017 vyskočila na 20.000 dolárov. Do kryptomien postupne začínajú investovať verejne obchodované spoločnosti, inštitúcie, dôchodkové spoločnosti. Viaceré známe inštitúcie začali navyšovať svoje kryptomenové portfóliá. O Bitcoine sa zrazu často hovorí v médiách a to nie len v pejoratívnom význame, ako tomu bolo najmä v jeho počiatkoch. Rétoriku voči kryptomenám menia aj poprední ekonómovia a investori. Počas roku 2021 hodnota 1BTC atakovala hodnotu takmer 70.000 USD, pričom sa z Bitcoinu v porovnaní z akciovými trhmi, či indexami stalo najrýchlejšie rastúce aktívum.

Bitcoin je založený na tzv. blockchainovej technológii. Blockchain je druh distribuovanej decentralizovanej databázy (účtovnej knihy), ktorá neustále rastie o záznamy je plne decentralizovaná. 

Bitcoin je aktuálne najpopulárnejšiou kryptomenou súčasnosti. Aj keď je Bitcoin medzi nami už viac ako 10 rokov, tak je stále mladým unikátnym, príťažlivým a niekedy až tajomným aktívom.