Úvod

PancakeSwap je pomerne nová decentralizovaná burza (DEX), ktorá bola vytvorená na inteligentnom reťazci Binance Smart Chain (BSC). Automatizovaný tvorca trhu (Automatized Market Maker - AMM) ponúka používateľom množstvo inovatívnych spôsobov vytvárania tokov príjmov z ich kryptomien. Pozrieme sa teda podrobnejšie na to, ako výmena PancakeSwap funguje a ako by ste z nej mohli mať úžitok. PancakeSwap, bol uvedený na trh 20. septembra 2020, je DEX v BSC, je plne automatizovaný a prevádzkovaný pomocou algoritmov. Toto použitie algoritmov na spustenie združení robí z PancakeSwap automatizovaného tvorcu trhu.

Čo umožňuje PancakeSwap?

Burza PancakeSwap sa môže pochváliť rýchlymi transakciami a nižšími poplatkami, ako u DeFi projektov postavených na platforme Ethereum. Burzu PancakeSwap postavenú na Binance Smart Chain možno považovať za rovnakú ligu ako napríklad SushiSwap a Uniswap, ktoré bežia na platforme Ethereum a sú založené na tokenoch ERC-20. PancakeSwap umožňuje používateľom vymieňať si tokeny BEP-20. Umožňuje im tiež používať svoje kryptomeny na zabezpečenie likvidity výmenných fondov, a tým získať ďalšie tokeny – pasívny príjem. Taktiež je možné vkladať žetóny na PancakeSwap a získať touto metódou viac tokenov.

Výhody a možnosti PancakeSwap

PancakeSwap umožňuje všetky nasledujúce činnosti:

 • Obchodovanie s tokenmi BEP20
 • Poskytnutie likvidity burze a získanie odmeny s poplatkov
 • Vloženie svojich tokenov LP (poskytovateľ likvidity) a získanie tokenov CAKE
 • Vloženie tokenov CAKE a získanie viac tokenov CAKE
 • Vloženie tokenov CAKE a získanie tokenov ďalších, iných projektov

Výhody funkcie PancakeSwap

PancakeSwap má niekoľko zjavných výhod a potom sú tu aj zákulisné výhody, ktoré nie sú také známe, ale nie sú o to menej dôležité.

Jedná sa o nasledovné výhody:

Zarobte viac tokenov

 • PancakeSwap má rovnako ako mnoho iných decentralizovaných zmenární (DEX ) svoj vlastný natívny token s názvom CAKE. Používatelia môžu vkladať CAKE alebo ho použiť v „pooloch“ (fondoch) s názvom SYRUP PancakeSwap, aby získali viac tokenov CAKE, alebo dokonca získali tokeny iných projektov postavených na inteligentnom reťazci Binance, ako sú napríklad DODO, UST (Terra USD) alebo LINA (Linear Finance). Počet poolov sa postupne zvyšuje a sú neustále pridávané nové ďalšie pooly.

Nízke poplatky a rýchle transakcie

 • Aktuálne jedným z problémov projektov postavených na sieti Ethereum sú vysoké poplatky a pomalé transakcie zo siete. PancakeSwap nepoužíva sieť Ethereum, ale používa sieť Binance Smart Chain (BSC) a tokeny BEP-20. Výsledkom toho je, že poplatky sú oveľa nižšie, zvyčajne sa pohybujú od 0,04 do 0,20 USD a transakcie trvajú v priemere menej ako 5 sekúnd. Aktuálne v porovnaní s Etheterom je to ďaleko prijateľnejšie, kde sa poplatky po väčšinu roku 2021 pohybovali nad 20 dolárov a potvrdenie transakcií trvalo až 5 minút.

Žiadne požiadavky na KYC (angl. Know Your Customer)

 • Každá centralizovaná burza, o ktorej vieme, dodržiava požiadavky KYC (poznaj svojho klienta) a dodržiava pravidlá proti praniu špinavých peňazí (KYC / AML), ktorá na druhej strane odstraňuje súkromie používateľov tým, že od nich vyžaduje, aby poskytli rozsiahle dokumenty na preukázanie svojej totožnosti. Používatelia na decentralizovanej burzy, bez regulačného orgánu, môžu obchodovať úplne súkromne prostredníctvom služby PancakeSwap. Ktokoľvek na svete môže obchodovať so stovkami aktív dostupných v PancakeSwap s likviditou viac ako 600 miliárd dolárov.

Audit a zabezpečenie

PancakeSwap prešiel auditom od firmy Cyber-Security CertiK a zároveň je tiež integrovaný s CertiK, aby získal všetky nasledujúce zabezpečenie:

 • Zabezpečenie Oracle
 • Ochranný štít - Shield CertiK
 • DeepSEA
 • Virtual Machine CertiK

Obchodovanie na PancakeSwap

Väčšina tokenov CAKE sa obchoduje na PancakeSwap. Existuje však tiež veľmi veľký objem tokenov CAKE, ktoré sú obchodované na burze Binance a môžete si ich dokonca kúpiť priamo na Binance a následne ich previesť do peňaženky, ktorá podporuje aktíva CAKE a BEP-20, aby ste mohli vložiť svoje CAKE tokeny na PancakeSwap.

Poplatky za výmenu

Ak poznáte mechanizmy AMM (Automatized Market Maker), ako sú Uniswap a Sushiswap, tak viete, že používatelia, ktorí poskytujú likviditu poolom (fondom), tak na výmenu (odmenu) dostávajú tokeny LP.

Tieto LP tokeny dávajú držiteľom právo dostávať časť obchodných poplatkov generovaných na platforme ako odmenu. Poplatok za obchodovanie v spoločnosti PancakeSwap je nízky a je 0,20%. Poplatky vo výške 0,17% pripadajú poskytovateľom likvidity a zvyšných 0,03% smeruje do pokladnice PancakeSwap.

Podporované peňaženky PancakeSwap

PancakeSwap podporuje mnoho populárnych peňaženiek, napríklad Trust Wallet, TokenPocket, WalletConnect, MathWallet a MetaMask. Aj keď je MetaMask peňaženka ERC-20, je pri správnom nastavení tiež schopná ukladať aktíva BEP-20. Postup pre nastavenie peňaženky Metamask, nájdete na https://docs.binance.org/smart-chain/wallet/metamask.html

Distribúcia tokenov CAKE

CAKE tokeny je možné kúpiť alebo zarobiť ako poskytovateľ likvidity alebo prostredníctvom vkladania CAKE tokenov. Aktuálna miera emisií pre CAKE tokeny je nasledovná:

Miera emisií

 • Odmena za blok - 40 CAKE, ale 15 CAKE za blok je spálených, takže efektívna odmena za blok 15 CAKE.
 • Denné emisie (na základe toho, že sa uzavrie 30.000 blokov za deň) je 1,2 milióna CAKE, ale pri spálení 450 000 za deň je efektívna denná emisia 750 000 CAKE za deň.

Distribúcia tokenov:

 • Farmári - 60% z odmien za blok (15 CAKE)
 • Držitelia CAKE tokenov - 40% z odmien za blok (10 CAKE)
 • Poľnohospodári denne – 450.000 CAKE (na základe 30.000 uzavretých blokov denne)
 • Držitelia CAKE denne – 300.000 CAKE (na základe 30 000 uzavretých blokov za deň)

V súčasnosti sú nastavené aj deflačné opatrenia, ktorých sadzby sa v budúcnosti môžu zmeniť prostredníctvom návrhov správy a riadenia (angl. governance). Každý držiteľ CAKE sa môže podieľať na riadení PancakeSwap hlasovaním o existujúcich návrhoch alebo vytváraním vlastných návrhov.

Pasívny príjem - ako "stakovať" CAKE

Ak chcete vložiť nejaké CAKE tokeny, musíte si najskôr nejaké CAKE tokeny kúpiť spolu s niektorými BNB (Binance token) a obe ich previesť do peňaženky podporovanej PancakeSwap. BNB je možné previesť na vašu adresu BEP-20 na inteligentom reťazci Binance Smart Chain (BSC) za účelom platby vašich transakčných poplatkov.

Ak chcete začať vkladať tokeny CAKE, musíte najskôr pripojiť peňaženku k PancakeSwap. Po dokončení môžete prejsť na kartu „Pools“ v ľavej časti stránky PancakeSwap. Získate tak dostupné informácie, kde môžete vložiť svoj CAKE a získať viac tokenov CAKE alebo iných tokenov BEP-20, ako odmeny. Jednou z vynikajúcich funkcií sú nízke transakčné poplatky, ktoré vám práca s BSC spríjemní, čo znamená, že nebudete musieť každý druhý prevod „špekulovať“, aby ste sa rozhodli, či sa vám transakčný poplatok oplatí zaplatiť. V inteligentnom reťazci Binance vás to nenapadne, pretože poplatky sú naozaj minimálne.

Zvyšovanie likvidity PancakeSwap

Používanie funkcie PancakeSwap nie je ťažké, ak pochopíte, čo sa deje v jednotlivých oblastiach webového rozhrania. Pri prvej návšteve webových stránok môže byť častokrát ťažké pochopiť, čo sa tam reálne deje, ale je to preto, lebo veľa funkcií zostane uzamknutých, až kým nepripojíte peňaženku a neodomknete ju. Keď to urobíte, uvidíte množstvo ďalších informácií, ktoré vám predtým mohli chýbať, kým ste sa k webovému rozhraniu pripojili svojou odomknutou peňaženkou. Uvidíte všetky rôzne možnosti výnosov ponúkaných v rôznych farmách a pooloch a budete mať možnosť sami pridať likviditu a tokeny.

Zvyšovanie likvidity

Ak ste už mali skúsenosti s používaním AMM, viete, ako to funguje. Nie je to naozaj ťažké, ale je jasné, že mnoho ľudí má voči tomu averziu a je to len preto, lebo nemajú dostatok informácií a nie sú oboznámení s procesom, ako to vlastne funguje. Prvým krokom, ktorý je potrebné urobiť pri používaní služby PancakeSwap, je teda zvýšenie likvidity na burze.

Na ľavom bočnom paneli nájdite možnosť „Trade“ (obchodovať) a kliknutím na ňu rozbalíte ponuku. Ďalej kliknite na tlačidlo „Liquidity“ (likvidita) a následne je potrebné kliknúť na tlačidlo „Add Liquidity“ (pridať likviditu). Ďalej vyberiete „obchodný pár tokenov“, ktorý chcete vložiť a je pre vás zaujímavý, aby ste zabezpečili likviditu. Musíte si vždy zvoliť obe strany obchodného páru. Je tiež veľmi dôležité, aby ste predtým, ako začnete s procesom pridávania likvidity, pochopili riziká trvalej straty, tzv. „impermanent loss“.

Čo to znamená Impermanent loss? Pre pochopenie uvádzame príklad na DAX zmenárňach postavených na platforme Ethereum. Ako tým trpia poskytovatelia likvidity? Pokiaľ poskytovatelia likvidity vložia svoje tokeny do „poolu“ povedzme v pomere 1:100 ETH/DAI a cena ETH sa na vonkajších trhoch náhle zmení na 110 DAI, dôjde následne k tzv. arbitráži (spôsob, ktorým sa zrovná cena aktíva medzi rôznymi trhmi). Táto arbitráž zapríčiní nákup lacného ETH z daného „decentralizovaného poolu“, kde je cena stále 100 DAI. To by pre poskytovateľa likvidity znamenalo stratu a zarobili by viac ak by držali ETH len vo svojej peňaženke, namiesto aby ho vložili do „poolu“.

Pasívny príjem - Farming

Toto je miesto, kde mágia „pasívneho príjmu začína“. Výnosy dostupné z farmingu sú jednoducho iné v porovnaní s tradičnými bankovými úrokovými sadzbami. Takže predpokladajme, že máte nejaké LP tokeny (postup je uvedený vyššie) tak teraz je čas ich vložiť a zarobiť si nejaké CAKE tokeny. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je prejsť na kartu „Farms“ (farmy) v ľavom bočnom paneli. Ďalej zvolíte možnosť, ktorá sa zhoduje s vašimi LP tokenmi. Po rozbalení menu uvidíte zoznam možností, ako dosiahnuť výnos na PancakeSwap. Aktuálne existuje mnoho „poolov“ pre poskytovanie likvidity, do ktorých môžete vkladať a dosahovať výnosy v rozmedzí od 23,52% do 378,19% APY (ročný výnos) za zabezpečenie likvidity. Keď dodávate likviditu do „poolov“, budete musieť schváliť presun tokenov do „poolu“. Váš súhlas umožňuje inteligentnej zmluve vo vašom mene vybrať tokeny. Keď pripojíte svoju peňaženku, budete mať možnosť vložiť svoje LP tokeny kliknutím na položku „Approve Contract“ (schváliť zmluvu). Po kliknutí na toto tlačidlo sa zobrazí vyskakovacie okno s výzvou na potvrdenie transakcie a s informáciou o tom, koľko bude poplatok za túto transakciu.  V tom okamihu vyberte sumu, ktorú chcete vložiť, a potvrďte ju. Po vložení môžete stránku opustiť a kedykoľvek sa vrátite späť, uvidíte, koľko tokenov CAKE ste zarobili. Kliknutím na „Harvest“ môžete kedykoľvek vybrať svoje odmeny a presunúť ich do svojej peňaženky.

Len pre predstavu, tu je iba niekoľko „poolov“ dostupných pre farming:

 • CAKE-BNB LP
 • SUSHI-ETH LP
 • DODO-BNB LP
 • SWINGBY-BNB LP
 • BRY-BNB LP
 • ZEE-BNB LP
 • LTC-BNB LP
 • DAI-BUSD LP

Všetky odmeny za zabezpečenie likvidity sú v tokenoch CAKE. Tokeny CAKE môžete tiež použiť na hlasovanie v „správe vecí“ (angl. governance),  je možné tokeny CAKE vsadiť a zarobiť viac tokenov CAKE alebo iných coinov, alebo sa tokeny CAKE môžu použiť na účasť v deflačnej lotérii na PancakeSwap. Je veľmi dôležité, aby ste pochopili, ako tieto „pooly“ fungujú, a aké príležitosti poskytujú. Je tiež dôležité, aby ste pochopili, že „likvidity pooly“ sú za určitých okolností vystavené riziku trvalej straty. To môže byť riskantné najmä pri združovaní nekorelovaných aktív a pri vysokej volatilite, takže je nevyhnutné pochopiť súvisiace riziká.

Okrem použitia likvidity tokenov LP, môžu byť tokeny CAKE vkladané do fondov SYRUP, ktoré aktuálne majú výnosy cez 200% APY. Tieto „pooly“ SYRUP môžete tiež využiť na zarobenie ďalších tokenov, ak vložíte svoje CAKE tokeny. Napríklad môžete zarobiť UST, LINA, SWINGBY a mnoho ďalších tokenov.

Lotéria

Ako už bolo spomenuté vyššie, v PancakeSwap sa koná deflačná lotéria a zúčastniť sa môže každý, kto má 10 a viac tokenov CAKE.

Každá lotéria trvá 6 hodín, takže sa konajú 4 lotérie denne. Každý lístok do lotérie stojí 10 CAKE a dáva kupujúcemu náhodnú kombináciu štyroch číslic, každá je v rozmedzí od 1 do 14. Napríklad môžete dostať 14 - 8 - 4 - 1 ako svoje štyri čísla. Aby ste vyhrali jackpot, ktorý je polovicou fondu lotérie, musia sa vaše štyri čísla zhodovať so štyrmi číslami vo výhernom tikete vrátane pozícií čísel. V uvedenom príklade by ste teda vyhrali iba vtedy ak víťazný tiket bude obsahovať poradie a čísla 14 - 8 - 4 - 1. Ak by čísla a poradie boli iné ako 14 - 8 - 1 - 4, prehrali by ste, pretože napríklad čísla nie sú v rovnakom poradí.

Menšie odmeny môžete získať tiež, ak máte dve alebo tri čísla na rovnakej pozícii ako výherný tiket. Tri čísla vyhrávajú 20% z celkového jackpotu a dve čísla vyhrávajú 10% z celkového jackpotu. Výhry sa samozrejme zdieľajú, ak je výhercov viac.

Nezastupiteľné tokeny NFT - Non Fungible Tokens

PancakeSwap umožňuje okrem toho, že jednoducho zarobíte farmingom, stakingom, lotériou, tak môžete tiež vyhrať aj špeciálne nezmeniteľné žetóny (NFT) vytvorené burzou.

Ak niektorý z týchto jedinečných NFT vyhráte, môžete si ho nechať v peňaženke ako spomienku, alebo ho môžete okamžite vymeniť za hodnotu CAKE, ktorú predstavuje.

Ak sa chcete zúčastniť, tak sa samozrejme musíte zaregistrovať, aby ste mali šancu vyhrať. Výhercovia sú vybraní náhodne. Nové príležitosti na registráciu a získanie najnovších NFT sú zverejnené na stránke Collectibles v PancakeSwap.

Počiatočná ponuka fariem IFO

Initial Farm Offering (IFO) je spôsob, akým sa novo spustené tokeny distribuujú novým používateľom, ktorí v PancakeSwap „farmária“ za účelom výnosov. Používatelia môžu získať prístup k takýmto IFO tokenom poskytnutím tokenov z likvidity poolu, ktorý ich podporuje. Získajú tým prístup k novo spusteným tokenom, ktoré boli práve spustené za účelom predaja.

Na ľavom bočnom paneli web stránky PancakeSwap sa nachádza karta IFO, kde môžete vidieť aktuálne pripravované IFO a aké sú podmienky nákupu akýchkoľvek novo spustených tokenov

Záver

Aplikácia PancakeSwap funguje zatiaľ bez problémov. Ako decentralizovaná výmena sa zdá byť úplne bezpečná. Tím, ktorý stojí za organizáciou DEX, zašiel až tak ďaleko, že ju nechal skontrolovať spoločnosťou CertiK, výsledkom auditu bolo potvrdené, že kód, v ktorom je Pancake napísaný je bezpečný. Jeden audit samozrejme neznamená, že je všetko úplne bezpečné a mali by ste sa vždy starať o svoje finančné prostriedky a aktíva a správať sa bezpečne a zodpovedne pri použití akejkoľvek aplikácie decentralizovaných financií (DeFi).