MetaMask peňaženka

MetaMask je rozšírením alebo doplnkom pre niekoľko webových prehľadávačov, ako sú Google Chrome, Edge, Firefox, Brave. Funkciou MetaMask je uľahčenie pripojenia webových aplikácií k blockchainu Ethereum. MetaMask umožňuje jednoduchý spôsob, ako nastaviť kryptomenovú peňaženku založenú na kryptomene Ethereum a Ethereových tokenov ERC-20. MetaMask umožňuje používateľom ukladať Ethereum alebo iné tokeny ERC-20.
Po nainštalovaní doplnku napríklad do prehliadača Google Chrome sa používateľ môže pripojiť k decentralizovaným aplikáciam, ktoré bežia na blockchainovej sieti Ethereum. Po pripojení môžu používatelia mincami platiť, obchodovať s nimi, stakovať ich alebo zarábať formou Yield Farming v rôznych decentralizovaných aplikáciách. Toto rozšírenie zvyčajne funguje ako prístupový bod pre sektor decentralizovaného financovania (DeFi).

MetaMask - stiahnuť rozšírenie pre webový prehliadač

MetaMask je jednou z najľahšie používateľných peňaženiek blockchainovej siete Ethereum.

Ako prvý krok je dôležité stiahnuť si prehliadač ako Chrome, Firefox alebo Brave. To znamená typ prehliadača, ktorý podporuje rozšírenie MetaMask. Následne je dôležité stiahnuť si rozšírenie MetaMask pre daný prehliadač. Rozšírenie je možné stiahnuť z oficiálnej webovej stránky  https://metamask.io/

Proces nastavenia

Keď sa rozšírenie pre daný prehliadač stiahne, nainštaluje sa a pridá ako rozšírenie. Následne MetaMask automaticky otvorí uvítaciu kartu používateľa a umožní začať proces nastavenia.

Začíname

Po stlačení tlačidla „Get Started“ (začíname) dostanú používatelia na výber dve rôzne alternatívy. Prvou je import existujúcej peňaženky pomocou počiatočnej frázy (seed). Počiatočná fráza (seed) je skupina slov, ktoré umožňujú používateľovi prístup do peňaženky s kryptomenami, ak ju už má vytvorenú. Druhou alternatívou je vytvorenie novej peňaženky a generovanie počiatočnej frázy (seed) od začiatku.

Vylepšovanie MetaMask

Po kliknutí na niektorú z alternatív, používateľ bude vyzvaný, aby pomáhal s vylepšovaním MetaMasku. Uvedené potvrdenie (rozhodnutie) je na samotných používateľoch a môžu to v prípade kľudne odmietnuť. Ak sa rozhodne pomôcť vylepšiť MetaMask, rozšírenie bude zhromažďovať údaje o tom, ako používateľ interaguje s doplnkom MetaMask. Dôvodom je tak umožniť programu MetaMask vylepšovať ho ako aplikáciu a zvyšovať jeho užívateľskú prijateľnosť.

Import peňaženky

Import peňaženky

Ak kliknete na možnosť importu, používateľ bude vyzvaný na zadanie svojej už existujúcej počiatočnej frázy (seed). Spolu so zadaním „seedov“ bude používateľ povinný vytvoriť  si nové heslo. Heslo musí mať aspoň osem znakov a malo by byť dostatočne silné. Potom musí používateľ súhlasiť s podmienkami používania. Posledným krokom je dokončenie importu peňaženky kliknutím na tlačidlo „importovať“.
Vytvorenie novej peňaženky

Druhou možnosťou je vytvoriť si novú vlastnú peňaženku. Najprv si používateľ musí vytvoriť heslo (min- 8 znakov) a potom dostane úvodnú frázu (seed). Ako heslo je dôležité vytvoriť si jedinečnú kombináciu čísel, písmen a ďalších znakov, aby bol účet bezpečný.

Úvodná fráza (seed), ktorá sa používateľovi zobrazí pozostáva z 12 rôznych slov. Je veľmi dôležité si tieto seed zapamätať a zapísať v presnom poradí a znení, v akom sú uvedené. Táto kombinácia slov bude potrebná pre prípadné obnovenie peňaženky, ak sa s počítačom niečo stane. V prípade straty „seed“ sa používateľ k svojej peňaženke nedostane. Preto je dôležité si tieto slová a prihlasovacie heslo niekde zapísať, aby sa používateľ k týmto údajom dostal. V každom prípade MIMO POČÍTAČA. Najlepšie na papier alebo vyraziť na kovovú doštičku (viď napr. https://cryptotag.io/products/). „Seed“ je dôležitý na zaistenie bezpečnosti, pretože k peňaženke má prístup každý, kto má kombináciu týchto slov. Preto je dôležité dané „seed“ udržať v tajnosti a súkromí. Ak by „seed“ (daných 12 slov v presnom poradí) používateľ zverejnil, alebo niekomu povedal, tak každý komu by to povedal bude mať prístup k jeho peňaženke. „Seed“  je tiež definovaný ako záložná fráza na obnovenie peňaženky. Po zobrazení frázy používateľovi sa zobrazí výzva na potvrdenie frázy opätovným zadaním slov v správnom poradí. Po potvrdení úvodnej frázy (všetkých seed) je proces nastavenia dokončený. 

Assets & Activity

Používateľ tým získa kompletný prístup k svojej peňaženke MetaMask.
Hneď ako je proces nastavenia dokončený, môžete pristupovať a využívať všetky funkcie, ktoré MetaMask ponúka. Rozšírenia majú dve rôzne karty, jednu „Assets“ (aktíva) a druhú Activity pre prebiehajúce aktivity. Na karte Assets môže používateľ vidieť a pristupovať ku svojim kryptomenám Ethereum alebo ERC-20. Na karte Activity si používateľ môže pozrieť svoje aktivity a históriu transakcií svojej peňaženky.

Kúpiť, odoslať, zmeniť

V peňaženke MetaMask sa nachádzajú aj tri tlačidlá, pomocou ktorých môže používateľ vykonávať rôzne akcie ako napríklad „Buy“ (kúpiť), „Send“ (odoslať) a „Swap“ (zameniť). Stlačením tlačidla „Buy“ získa používateľ dve rôzne možnosti. Prvou je vložiť Ethereum z inej peňaženky alebo kúpiť nový Ethereum token pomocou svojej fiat meny (napr. EUR alebo USD). Je dôležité vedieť, že peňaženka musí obsahovať token Ethereum, aby mohla interagovať s decentralizovanými aplikáciami, ktoré bežia na Ethereum blockchaine. Zároveň to je dôležité z titulu toho, že všetky poplatky v sieti sa platia tokenom Ethereum. ERC-20 tokeny v peňaženke MetaMask majú tú istú adresu, ako Ethereum.
Na záver je tu tlačidlo „Swap“ – výmena. Toto tlačidlo umožní používateľovi zameniť jeden typ tokenu za iný. K tomu slúžia zmenárne ako Uniswap (https://uniswap.org/)  alebo Sushiswap (https://www.sushi.com/) . To znamená, že napríklad môžete zameniť ETH za LINK alebo UNI.

Poplatky

Aplikácia MetaMask tiež umožňuje zmeniť poplatok (výšku poplatku) za transakciu v časti „Pokročilé nastavenia“, kde si používateľ môže cenu upraviť tak, aby našiel vhodnejšiu cenu poplatku „Gas“. Používateľ môže doporučenú výšku poplatkov nájsť na rôznych webových stránkach ako napríklad na https://etherscan.io/gastracker

Odhlásenie a prihlásenie z aplikácie MetaMask

Ak sa chce používateľ odhlásiť zo svojho účtu, tak stačí kliknúť na tlačidlo MetaMask vpravo hore paneli s adresou URL. Rovnako po kliknutí na panel MetaMask sa môže používateľ znova prihlásiť.

MetaMask a decentralizované aplikácie (dApps)

Jednou z vynikajúcich vecí na MetaMask je tá, že vám umožňuje pripojiť vašu peňaženku k rôznym decentralizovaným aplikáciám (dApps). Tento sektor kryptomien neustále rastie a vyvíja sa, čo znamená, že sa rozširujú aj funkcionality týchto aplikácií. Znamená to, že s pomocou MetaMask sa môžete stať súčasťou tohto rastúceho ekosystému aplikácií a napríklad sa zapojiť do predpredaja rôznych tokenov v ich začiatkoch.

Ak chce používateľ pracovať s inteligentnými zmluvami (smart contracts) alebo decentralizovanými aplikáciami (dApps), tak musí k týmto aplikáciám pripojiť svoju peňaženku MetaMask. Spravidla sa to dá urobiť pomocou tlačidla „Connect wallet“ (pripojiť peňaženku).

Na ilustráciu použijeme napríklad zmenáreň Uniswap.

Najskôr používateľ na oficiálnu webovú stránku Uniswap (https://uniswap.org/) a klikne na tlačidlo „Use Uniswap“ (použiť Uniswap) vpravo hore v prehliadači.


Pripojenie peňaženky MetaMask k Uniswap

Webová stránka vás potom presmeruje na novú stránku, kde môžete zadať tokeny, ktoré chcete zmeniť. Pod týmto tlačidlom nájdete tlačidlo „Connect to a wallet“ (Pripojiť peňaženku). Po kliknutí na toto tlačidlo sa zobrazí ponuka s niekoľkými rôznymi možnosťami pripojenia. Ak máte MetaMask, môžete jednoducho kliknúť na MetaMask a objaví sa vyskakovacie okno. Potom môžete zvoliť účet, ktorý chcete pripojiť k Uniswap, kliknúť na „Next“ (ďalej) a potom dokončiť proces kliknutím na tlačidlo „Connect“ (pripojiť).

Pripojené

To je všetko, čo je potrebné na pripojenie vašej peňaženky MetaMask k Uniswap. Toto je však iba príklad pripojenia vašej peňaženky k Uniswap. Proces pripojenia väčšiny ostatných decentralizovaných aplikácií je dosť podobný.

Pripojenie vašej peňaženky k decentralizovanej aplikácii, ako je Uniswap, umožňuje aplikácii iba vidieť adresu používateľa. To znamená, že bez súhlasu používateľa nemôžu mať priamy prístup k finančným prostriedkom používateľa. Ak akcia v aplikácii vyžaduje finančné prostriedky, zobrazí sa vyskakovacie okno s výzvou na potvrdenie transakcie z účtu MetaMask.

Záver

MetaMask je rozšírenie pre niekoľko prehľadávačov a môže používateľom pomôcť získať prístup k decentralizovanému webu. Jedná sa o ľahko použiteľné rozšírenie. MetaMask je jednoduchý na používanie, je veľmi často používaný pre rôzne decentralizované aplikácie, čo znamená, že je integrovaný do mnohých rôznych dApps na internete.

MetaMask je preto vynikajúcou bránou do sveta decentralizovaných aplikácií, ku ktorým má prístup každý. Nezáleží na tom, či ste doma pri počítači alebo používate novo spustenú aplikáciu v telefóne. Napriek tomu máte prístup ku všetkým funkciám, ktoré poskytuje MetaMask. Peňaženku MetaMask, ktorú používateľ používa rozšírením prehliadača v počítači je možné samozrejme zosynchronizovať s mobilnou aplikáciou MetaMask používateľa v mobilnom zariadení pomocou ostatých nastavení. MetaMask je možné spojiť a používať spolu s HW peňaženkou Ledger.