Coinbase - návod ako si založiť účet

Pre vykonanie registrácie na Coinbase je potrebné navštíviť oficiálnu stránku Coinbase.  https://www.coinbase.com/signup

Registrácia

Na začiatok je potrebné sa zaregistrovať. Ak sa chcete registrovať na zmenárni Coinbase tak klinite na hornej lište “Get Started”. Stačí poskytnúť svoje meno, emailovú adresu a heslo.

Výber účtu

Po vyplnení údajov vám do mailu príde zo stránky Coinbase potvrdzovací mail. Po potvrdení budete automaticky presmerovaný na stránku, kde si nastavíte aký druh účtu chcete využívať tj. „individual“ alebo „business“.

Verifikácia

Následne verifikujte svoje telefónne číslo v ďalšom kroku, kde vyberiete krajinu (napríklad Slovakia) a následne doplníte vaše mobilné telefónne číslo. Dôvodom verifikácie je  zaistenie 2FA identifikácie, ktorou zabezpečíte svoj účet. 2FA identifikáciu je následne možné zmeniť v nastaveniach účtu v časti nastavenia „settings“ záložka „security“. Autentifikáciu je možné zmeniť napríklad autentifikáciou cez google autenticator.

Verifikácia mailovej adresy

Následne vám príde do mailu správa na verifikáciu vašej mailovej adresy, ktorú ste zadali. Kliknete na link, ktorý vám prišiel do mailu. Po kliknutí vás to automaticky presmeruje na oficiálnu stránku Coinbase, kde pokračujete v založení účtu.

Platobná metóda

Zmenáreň umožňuje svojim zákazníkom platiť buď bankovým prevodom alebo kreditnou kartou. Ak chcete používať prvú možnosť, tak zmenáreň po vás bude vyžadovať malú transakciu, aby ste potvrdili svoj bankový účet. Ak plánujete používať kreditnú kartu, stačí zaslať screenshot vašej karty. Na Coinbase sú však poplatky sú pri platbe kartou vyššie. Platby prevodom môžu trvať niekoľko pracovných dní. Zvyčajne prevod trvá 1-2 pracovné dni.. Coinbase umožňuje svojim užívateľom prepojiť svoj Paypal účet s ich platformou.

Overenie totožnosti

Svoju totožnosť môžete overiť troma spôsobmi:

  • Passport (pas)
  • Driver`s Licence (vodičský preukaz)
  • Photo ID (občiansky preukaz)

Vyberte si jednu z možností a kliknite na vybratú možnosť. 

Následne si vyberte spôsob nahratia dokumentu. Nahratie dokumentu je možné nasledovne:

  • Mobile Camera – pri tejto možnosti overenia vám príde sms správa s URL adresou stránky Coinbase, na ktorú kliknete a následne prostredníctvom fotoaparátu v mobile odfotíte dokument, ktorý sa následne nahrá automaticky do aplikácie Coinbase
  • Webcam – kde svoj doklad totožnosti nasnímate prostredníctvom web kamery v PC, notebooku, alebo smartfóne

Potvrdenie overenia totožnosti je možné skontrolovať vo svojom účte Coinbase v záložke „Settings“ (nastavenia).

Prevod fiat meny (napr. EUR) na Coinbase účet za účelom nákupu kryptomeny

Kliknete na fiat menu – napríklad EUR. Následne zadáte údaje svojho bankového účtu (meno svojej banky, IBAN a BIC) a kliknete na tlačítko Verify Your Account. V budúcnosti už bude stačiť v prípade vkladu kliknúť na danú fiat menu (v našom prípade EUR), potom na „Depozit“ a vyplniť údaje.Teraz musíte zaslať na účet Coinbase nejakú malú čiastku (napríklad 1až 2 EUR). Po kliknutí na tlačítko Verify Now sa zobrazia platobné údaje banky Coinbase a referenčné číslo (Reference Number), ktoré je dôležité a slúži pre spárovanie platby s vaším účtom na Coinbase. Toto číslo zadávate vo svojej banke (v zahraničnom príkaze ako referencia alebo referenčné číslo). Tieto údaje si skopírujete a zadáte vo svojom bankovom prevode (napríklad internet banking)  a odošlete ako SEPA EURO platbu. (Nezabudnite vyplniť Referenčné číslo !!) SEPA platba trvá cca 1-2 dny. O úspešnom vklade budete informovaný mailom do vašej mailovej schránky zo strany Coinbase.  Danú sumu, ktorú ste zaslali na účet uvidíte v zostatku danej fiat meny (EUR). Teraz už môžete svoj bankový účet používať ako pre vklady, tak aj pre výplaty bezpečne z EUR / do EUR. Prevod (výplata) z Coinbase na váš účet tiež trvá cca 1-2 pracovné dni.  

Nákup a odoslanie kryptomeny

V hornom menu zvolíte Buy/Sell a v záložke Buy vyberiete kryptomenu, ktorú chcete nakupovať. Aktuálne kurzy sú vedľa danej kryptomeny prehľadne zobrazené.

Následne si zvolíte platobnú metódu a v dolnej časti určíte čiastku – buď počet EUR, za ktoré chcete nakupovať alebo počet danej kryptomeny (napríklad BTC). Vpravo hneď uvidíte poplatky a celkovú cenu. Po kliknutí na modré tlačítko "Buy"  v dolnej časti musíte platbu potvrdiť a v ďalšom kroku kliknutím na tlačítko Confirm Buy  ešte raz potvrdíte platbu.

Po vykonaní transakcie je daná čiastka okamžite pripísaná do vašej internej Coinbase peňaženky, ktorá je prístupná z hlavného menu pod záložkou Accounts. Podľa vlastného uváženia môžete krytpomeny ponechať v tejto peňaženke, alebo si poslať zakúpenú kryptomenu na svoju súkromnú bezpečnú krypto peňaženku. K tomuto doporučujeme hardwarovú peňaženku TREZOR alebo LEDGER.

Na vykonanie prevodu kryptomeny z Coinbase penaženky je potrebné kliknúť na tlačítko "Send" u danej meny a následne vyplniť čiastku a adresu svojej krypto peňaženky, na ktorú kryptomeny posielate – alebo prípadne krypto peňaženky príjemcu, ktorému zakúpené kryptomeny chcete poslať.

Dôležité je skontrolovať správne číslo účtu a skontrolovať si poplatok, ktorý vám pri prevode bude odčítaný od vašej sumy.

Transakciu je následne potrebné ešte potvrdiť dvojfaktorovým potvrdením a to buď kódom, ktorý vám príde ako sms (ak máte dvojfaktorovú autentifikáciu nastavenú cez svoje mobilné číslo), alebo kódom napr. s google autentifikátora, ktorý ste si spárovali vo svojom mobilnom telefóne so svojim účtom na Coinbase.

Odhlásenie a opätovné prihlásenie

Z účtu Coinbase sa odhlásite kliknutím na svoje meno vpravo hore. Následne pri opätovnom prihlásení zadáte svoju overenú mailovú adresu, heslo a druhý verifikačný kód (ten, ktorý vám príde prostredníctvom sms, alebo sa zobrazí vo vašom mobilnom zariadení prostredníctvom google autenticator). Ak sa dlhšiu dobu neprihlásite, tak vám ešte príde do vašej mailovej schránky e-mail na autorizáciu prístupu zo zariadenia, prostredníctvom ktorého sa prihlasujete.

Záver

Nákup kryptomien je spojený ako aj u iných investícií s rizikom. Vždy je potrebné zvážiť, akú sumu chcete investovať a je to vždy na individuálnom rozhodnutí.