Cardano

Cardano je revolučná proof-of-stake blockchainová platforma, ktorej kryptomena sa nazýva ADA. Na vývoji Cardana sa podieľajú poprední svetoví akademici a inžinieri, ktorí sa intenzívne zameriavajú na udržateľnosť, škálovateľnosť a transparentnosť. Cardano je považované za kryptomenu tretej generácie. Cardano (ADA) je verejne dostupná. Jej počiatky siahajú do roku 2015. Staking Cardano je proces, ktorý udržiava vašu kryptomenu ADA v krypto peňaženke na podporu decentralizácie a tvorby blokov na sieti blockchain. Držitelia kryptomeny ADA dostávajú každý deň odmeny vo forme ADA za ukladanie a držanie svojich kryptomien v tzv. stake pool podľa svojich preferencií, zvyčajne v závislosti od miery návratnosti a poplatkov.

Oficiálny web: https://www.cardano.org/en/home

Krypto peňaženka Yoroi

Yoroi je veľmi intuitívna a jednoduchá krypto peňaženka na delegovanie a vkladanie (staking) vašich tokenov ADA (Cardano). Na rozdiel od krypto peňaženky Daedalusu, sa pripája k jej cloudovej verzii na serveri. Je to obdobné ako s peňaženkou Metamask, ktorú sa používa pre kryptomenu Ethereum.

Peňaženka Yoroi sa používa, ako rozšírenie prehľadávača, ktoré je možné nainštalovať do bežných prehľadávačov vrátane Chrome, Edge a Firefox. Ako mobilná aplikácia je k Yoroi k dispozícii pre operačné systémy Android a iOS.

Správnu verziu peňaženky Yoroi si určite stiahnite z oficiálneho webu spoločnosti Yoroi - https://yoroi-wallet.com/#/  Častokrát sa vyskytujú napodobňovacie aplikácie, ktoré sú falošné a sú vytvorené za účelom odcudzenia vašich tokenov ADA, preto vždy dávajte pozor a používajte len oficiálne web adresy.

Ako nainštalovať peňaženku Yoroi pre prehliadač Chrome

Prejdite na oficiálnu webovú stránku Yoroi - https://yoroi-wallet.com/#/ a uistite sa, že ste na správnom, oficiálnom webe. V rozbaľovacej časti menu na webe Yoroi si z ponuky vyberte stiahnutie pre prehliadač Chrome.

Pridanie rozšírenia peňaženky do prehliadača Chrome

Dostanete sa do webového obchodu Chrome. Opäť skontrolujte, či ste v správnej doméne pre Google. Kliknite na „Pridať do Chromu“.

Upozornenie

O rozšírení sa zobrazí varovné hlásenie. Kliknite na položku "Add extension" (pridať rozšírenie).

Potvrdenie o nainštalovaní rozšírenia Yoroi

Uvidíte správu o úspechu s informáciou, že rozšírenie bolo nainštalované. Keďže my používame prehliadač Brave, tak na obrázku je zobrazená informácia o tom, že rozšírenie Yoroi bolo pridané do prehliadača Brave.

Pripnutie Yoroi na lištu rozšírenia

Ikona Yoroi sa vám zobrazí vo vašom prehliadači, v často „rozšírenia“. Kliknutím na rozšírenie rozbalíte ponuku. V rozšírení máte možnosť pripnúť rozšírenie Yoroi na panel prehľadávača, aby ste s Yoroi mohli rýchlo komunikovať a nemuseli odkaz rozšírenia hľadať v ponuke.  Kliknutím na ikonu Yoroi načítate rozšírenie krypto peňaženky.

Základné nastavenie krypto peňaženky Yoroi

Vyberte požadovaný jazyk a stlačte „Continue“ (pokračovať).

Podmienky používania

Prečítajte si podmienky používania a potvrďte ich a kliknite na „Continue“ (pokračovať).

Možnosti výberu

V nasledovnom kroku si môžete vybrať medzi jednoduchými (Simple) a pokročilými možnosťami (Advanced). Ak ste v blockchaine úplne noví a nikdy ste napríklad nepoužívali peňaženky pre Ethereum, ako napríklad My Ether Wallet alebo Metamask, je lepšie zvoliť jednoduchú verziu (Simple).

Platobné URL adresy

Vyberte si, či chcete používať platobné adresy URL alebo nie. K tejto možnosti sa môžete kedykoľvek vrátiť a povoliť ich neskôr. Teraz ich môžete preskočiť (Skip).

Možnosti peňaženky Yoroi

Rozšírenie peňaženky Yoroi pre Chrome je nainštalované a teraz môžete svoju novú krypto peňaženku nastaviť, aby ste  mohli začať delegovať svoje Cardano tokeny ADA na krypto peňaženke Yoroi. Ak máte existujúcu peňaženku, môžete si ju obnoviť pomocou „seed phrase“. Rovnako tak môžete obnoviť aj svoju peňaženku kliknutím na tlačidlo „Restore wallet“, ktorá bola vytvorená v Daedaluse, alebo prepojiť svoju hardvérovú peňaženku s hardwarovým zariadením Trezor, alebo Ledger Nano S (X)  kliknutím na tlačidlo „Connect to hardware wallet“. V tejto časti sa tomu venovať nebudeme.

Vytvorenie novej peňaženky

Na úvodnej obrazovke kliknite na možnosť „Create wallet“ (vytvoriť peňaženku).

Vyberte kryptomenu "Cardano"

Z ponúknutého menu, vyberte „Cardano“.

Svojej krypto peňaženke Dajte peňaženke dajte meno podľa vášho výberu. Meno je len pre vás, aby ste mohli sledovať, ktorá peňaženka je na čo používaná. Podobne, ako môžete mať rôzne bankové účty pre rôzne funkcie, tak obdobne je to aj v Yoroi peňaženke. Následne si vytvorte heslo (spending password) pre svoju Yoroi peňaženku, ktoré budete používať pri manipulácii so svojimi tokenmi ADA. Heslo sa používa na autorizáciu transakcií vo vašich peňaženkách, ako napríklad odosielanie ADA tokenov, delegovanie do „stakingu“ alebo hlasovanie (governance). Je dôležité sa ubezpečiť, že máte svoje heslo bezpečné, to znamená, že má dostatočne dlhý počet znakov, pričom sa používajú veľké aj malé písmená, číslice a symboly. Heslo si nezabudnite niekde bezpečne zapísať. Najlepšie mimo počítača.

Obnovovacie frázy (seed phrase)

Ďalším krokom je vytvorenie a zapísanie si obnovovacích bezpečnostných fráz (seed phrase), ktoré v prípade straty hesla slúžia k obnoveniu vašej peňaženky, alebo na obnovenie vašej peňaženky v inom zariadení. Jedná sa o 15 náhodných slov v presnom poradí. Týchto 15 slov môže ktokoľvek použiť na obnovenie peňaženky a na odoslanie peňazí z vašej peňaženky do inej peňaženky aj bez hesla na odoslanie.

Zapíšte si a bezpečne uložte "seed phrase"

Zapíšte si a uložte „seed phrase“ na bezpečné miesto mimo počítača, tak aby nedošlo k poškodeniu týchto „seed phrase“. Ak stratíte „seed phrase“ a heslo, tak sa k svojej peňaženke už nedostanete. V prípade použitia hardwarového zariadenia Trezor, alebo Ledger Nano S (X), je to zvyčajte 12 alebo 24 slov, ktoré vám vygeneruje vaše hardwarové zariadenie. Zapísanie „seed phrase“ je možne aj na kovové doštičky, ako napríklad Bunkeroid, alebo Cryptotag Thor (https://cryptotag.io/products/)

Na nasledujúcej obrazovke budete požiadaní o opätovné napísanie „seed phrase“ alebo zadaním slov a ich výberom na obrazovke v presnom poradí. Je to kvôli tomu, aby bolo overené, že pri vytvorení peňaženky ste si „seed phrase“ správne zaznamenali.

Potvrdenie "seed phrase"

Po dokončení zaškrtnite obe polia, ktorými potvrdzujete, že ste všetkému porozumeli, „seed phrase“ ste si uložili a následne kliknite na tlačidlo „confirm“. Takto máte peňaženku vytvorenú. Ak si chcete pred odoslaním tokenov ADA správnosť peňaženky overiť, tak to môžete spraviť jednoduchým odstránením peňaženky Yoroi z prehliadača a precvičiť si obnovenie peňaženky pomocou „seed phrase“. Takto budete mať istotu, že je všetko správne nainštalované a zabezpečené.

Zaslanie finančných prostriedkov do peňaženky Yoroi

Vloženie (staking) samozrejme nie je možné spraviť, ak vaša peňaženka neobsahuje žiadne tokeny ADA.  Ďalším krokom je teda zaslanie si prostriedkov – tokenov ADA, do svojej Yoroi peňaženky. Na hornej lište v menu, kliknite na záložku „Receive“. Po kliknutí sa vám vygeneruje adresa vašej peňaženky.

Adresa vašej peňaženky

Túto adresu zadáte, ako adresu príjemcu, keď si z burzy budete zasielať tokeny ADA do svojej Yoroi peňaženky.  Tokeny ADA nakúpite napríklad na kryptoburze Binance, Coinbase, Kraken a pod. Rovnako tak môžete tiež použiť QR kód na vyplnenie reťazca platobnej adresy príjemcu – tj. adresy vašej peňaženky. Pred odoslaním si vždy skontrolujte, či tokeny ADA posielate na správnu adresu. Adresa je vždy jedinečná a musí sa zhodovať s vašou adresou, ktorú používate.  

Staking - delegovanie vkladu tokenov ADA na Yoroi

Teraz, keď máte nainštalované rozšírenie peňaženky Yoroi, môžete teraz vsadiť ADA na Yoroi. S novo vytvorenou peňaženkou a financovanou z ADA ste pripravení delegovať do fondu (pool). Teraz, ak máte na vašej peňaženke Yoroi tokeny ADA, tak ste pripravení delegovať a vložiť ADA tokeny do fondu (angl. pool). Na hornej lište v menu kliknite na záložku „Delegation list“, kde je zoznam všetkých fondov (poolov). Po výbere a kliknutí na tlačidlo „Delegate“ vedľa vybraného fondu (poolu) svoje ADA tokeny delegujete danému fondu. Prehľadávať je možné všetky fondy, ktoré sú v zozname uvedené, ale fond je možné nájsť aj podľa jeho ID alebo názvu tickeru.

Potvrdenie transakcie (vkladu) 

Na ďalšej obrazovke potvrdíte svoj vklad do fondu (poolu).

Údaje o jednotlivých vkladových fondoch (poolov)

Na web stránke https://adapools.org/ je prehľadne možné nájsť aj zoznam všetkých fondov (poolov), vrátane odmien, saturácie fondu, poplatkov, v ktorej epoche sa aktuálne bloky nachádzajú a pod.

Hlavný panel (Dashboard)

Na hlavnom paneli „Dashboard“ je možné nájsť údaje o jednotlivých epochách, fonde do ktorého ste delegovali svoje ADA tokeny a zároveň aj grafické zobrazenie odmien (rewards) v jednotlivých epochách.

Výška odmien zo stakingu Cardano (ADA)

Aktuálnu výšku odmien zo stakingu tokenov ADA je možné nájsť na stránke https://www.stakingrewards.com/ Aktuálna výška odmien je vo výške 7,26% ročne.

Záver

Tokeny Cardano (ADA) je možné kúpiť napríklad na kryptomenových burzách ako sú Binance, Coinbase,Huobi, Kraken. Podľa CoinMarketCap sa Cardano momentálne nachádza na 5 mieste podľa trhovej kapitalizácie. Aktuálna cena tokenu ADA je 1,42 dolára. Doposiaľ najvyššia dosiahnutá hodnota (ATH), tokenu ADA je 2,45 dolára. Cardano patrí medzi top 5 kryptomien s obrovským potenciálom.