Astar - dApp staking

Astar, parachain siete Polkadot spustil dApp staking.

Astar Network je škálovateľná a interoperabilná infraštruktúra pre Web3.0. Sieť Astar je postavená na systéme Parity's Substrate a stala sa parachainom blockchainovej platformy Polkadot.

Astar spúšťa na svojej platforme takzvaný dApp staking. Čo znamená dApp staking? Ak by sme koncept porovnali s konceptom „klasického stakingu“ prostredníctvom validátorov, tak namiesto tohto typu stakingu prostredníctvom validátorov, sieť Astar umožní používateľom rozhodnúť sa a umožní im nominovať svoje Astar tokeny (na sieti Polkadot) alebo Shiden tokeny (na sieti Kusama) priamo do projektu, ktorý chcú podporiť.  Používatelia sú definovaní, ako nominátori. Odmena za staking sa v tomto prípade delí v pomere 50/50 medzi operátorov (vývojárov) a nominátorov.

Pre vývojárov decentralizovaných aplikácií (dApps) sú teda odmeny za bloky obrovskou motiváciou, aby budovali ekosystém Astar. V iných blockchainoch, ako je napríklad Ethereum, musia vývojári dApps napríklad žiadať o grantové programy, fundraising, či odmenu zo siete vo forme tokenov a pod., aby zarobili peniaze za svoju prácu. V ekosystéme Astar, pokiaľ bude daná dApp nominovaná, tak tvorcovia budú dostávať povedzme základný príjem, aby mohli aplikácie ďalej budovať. S rastom popularity danej decentralizovanej aplikácie, rastie aj jej popularita a čoraz viac členov komunity bude chcieť nominovať svoje vklady do takýchto aplikácií, čo bude znamenať väčšie množstvo odmien za nomináciu a zároveň aj väčšiu odmenu pre vývojárov.

Ako vložiť tokeny do dApp staking

Aktuálne (20.1.2022) bol spustený Astar Staking Festival, kde pomer odmien je nastavený na 99:1 (staker : pool), čo umožňuje každému získať vysoké APY (ročný percentuálny výnos) za vložené tokeny od prvého momentu. Staking Festival bude prebiehať do doby, kým nebude dApp staking plne pripravený na nasadenie v sieti Astar. Každý „pool“ má aktuálne maximálne 512 nominantov. Minimálna výška vkladu je 500 ASTR, čo bola základná odmena za 5 vložených tokenov DOT počas crowdloanu.

Ak sa chce používateľ pripojiť, tak stačí prejsť na portál: https://portal.astar.network/  a pripojiť svoju peňaženku k sieti Astar. Potom kliknite na „dApp Staking“ a vyberte si „pool“, ktorému chcete svoj vklad delegovať. Kliknutím na názov sa vám zobrazia ďalšie informácie o danom „poole“. Ak chcete sumu vložiť, tak stačí kliknúť na tlačidlo „stake“ (vklad) vo vami vybratom „pool-e“. Vklad je možné vykonať napríklad prostredníctvom natívnej „substrat“ peňaženky „polkadot.js“, prostredníctvom ktore svoj vklad podpíšete.

Nárokovanie odmien

Nárokovať odmeny si môžete v ktoromkoľvek období, pričom nárok na odmeny nemusíte spraviť vy. Ak  vlastník „pool-u“, alebo ktokoľvek iný z „pool-u“ stlačí tlačidlo „Claim“ (nárok), tak získate aj vy svoje odmeny za dané obdobie. Ak nemôžete kliknúť na nárok, nemusíte robiť nič.

Každý deň budete dostávať odmeny za vklad do „stakingu“ do svojej peňaženky. Svoje odmeny si môžete skontrolovať na Subscan https://astar.subscan.io/

Zrušenie stakingu

Ak chcete zrušiť svoj vklad, musíte nájsť a skontrolovať „pool“, do ktorého ste vkladali svoje Astar / Shiden tokeny, a kliknúť na „Unstake“. Následne vyberiete požadovanú sumu, ktorú chcete presunúť z „pool-u“, a podpíšte transakciu prostredníctvom svojej peňaženky.

Záver

dApp Staking je jedinečný typ stakingu, ktorý má v ekosystéme Polkadot iba Astar / Shiden. Vývojári si preto veľmi jednoducho môžu vybrať túto platformu, preto, lebo môžu jednoducho zarábať tokeny pri vytváraní decentralizovaných aplikácií, alebo celej infraštruktúry. Tento typ ekonomiky umožňuje vývojárov oceniť tak, aby sami dokázali zvyšovali svoju hodnotu a hodnotu decentralizovaných aplikácií.

Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke Astar: https://docs.astar.network/

Zdroj: Astar Network

Upozornenie

Nákup kryptomien je spojený, ako aj u iných investícií, s rizikom. Vždy je potrebné zvážiť, akú sumu chcete investovať a je to vždy na individuálnom rozhodnutí.