Je Bitcoin Ponziho schémou?

Ponziho schéma, alebo tiež pyramídová hra je podľa wikipédie druh podvodnej investorskej operácie, ktorá sľubuje investorom neuveriteľne vysoké výnosy v krátkej dobe. Výnosy nie sú vytvárané reálnymi finančnými operáciami, ale sú vyplácané z vkladov neskorších investorov. Ponziho schéma je pomenovaná podľa talianskeho emigranta Carla Ponziho, ktorý touto technikou v rokoch 1919 – 1920 v USA vylákal od približne 40.000 investorov sumu 15 miliónov dolárov. V Ponziho schéme investori dávajú svoje peniaze prevádzkovateľovi s cieľom ich ďalšieho zhodnotenia. Prevádzkovateľ vypláca výnosy z vkladov neskorších investorov a obvykle sa pri tom snaží vzbudiť dojem, že ide o zisky z finančných operácií. Tak tomu bolo aj v prípade pôvodnej Ponziho schémy, kedy Carlo Ponzi tvrdil, že výnosy budú financované zo špekulácii s medzinárodnými poštovými kupónmi. Jeho schéma však krachla, keď prestali pribúdať noví, ďalší investori. Ponziho schéma je v mnohých vyspelých krajinách nelegálna. Častokrát sa kryptomenový priemysel spája s prekvitaním a špekuláciami okolo decentralizovaných financií (DeFi), nezastupiteľných tokenov (NFT), Metaverse, či spustením rôznych tokenov na blockchainových sieťach. Určite existuje niekoľko projektov, alebo pochybných ekonomických hier, kde sa prevádzkovatelia snažia pod rúškom inteligentných zmlúv zakryť svoj nekalý zámer. Aj v bežnom živote sa stretávame s podvodníkmi. Preto je pred každou investíciou dôležité urobiť si vlastný prieskum a prehľad o spoločnosti, alebo projekte, do ktorého chceme investovať. Poďme sa teda pozrieť, či Bitcoin spĺňa parametre Ponziho schémy. Aby bol Bitcoin Ponziho schémou, tak by podľa amerického regulátora SEC musel spĺňať nasledovné signály:

1.       Vysoké výnosy s malým, alebo žiadnym rizikom

2.       Dlhé konzistentné výnosy

3.       Neregistrované investície

4.       Nelicencovaný predaj

5.       Tajomné a zahmlené stratégie

6.       Problém s overením investície

7.       Problém s prijímaním platieb

Ako to teda s Bitcoinom je? Zakladateľ Bitcoinu, Satoshi Nakamoto, nikdy nesľuboval žiadne výnosy s investícií do Bitcoinu. Stačí si pozrieť Bitcoinový White Paper. Bitcoin má aktuálne z krátkodobého hľadiska vysokú volatilitu a je považovaný za investíciu s vysokým rizikom. V dlhodobom horizonte však dokáže generovať výnosy, ktoré sú neporovnateľne vyššie oproti tradičným trhom. Takže výnosy spojené s investíciou do Bitcoinu nie sú spojené so sľubmi o vysokých výnosoch zakladateľa, alebo správcu, ale volatilitou trhu a investormi. Z uvedeného dôvodu, teda Bitcoin nespĺňa prvé dva základne body Ponziho schémy, tj. že sa jedná o vysoké, dlhodobé a konzistentné výnosy s malým, alebo žiadnym rizikom. Keďže Bitcoin je americkými autoritami považovaný za majetok, alebo komoditu, zo zisku ktorej sa platia dane, tak neplatí ani bod číslo tri, ktorý vraví o neregistrovaných investíciách. Väčšina kryptomenových búrz musí používať KYC a AML, čo znamená registráciu a pravidlá všetkými smermi. Bitcoin už ponúkajú aj mnohé tradičné investičné a bankové spoločnosti. Bitcoin pracuje zároveň s otvoreným zdrojovým kódom, kde je tento kód možné kýmkoľvek a kedykoľvek overiť, takže Bitcoin v žiadnom prípade nemôže byť považovaný už od svojej podstaty za tajomný. Tajomný je len jeho zakladateľ, Satoshi Nakamoto, ale nie Bitcoin. Bitcoin zároveň nikomu nepatrí, nie je nikým vlastnený, je decentralizovaný, má obmedzené množstvo, takže nemôže dochádzať k machináciám, ktoré sú typické pre Ponziho schému.  Počet Bitcoinov je pevne daný (21 miliónov), takže je logické, že záujem o túto kryptomenu zvyšuje aj jej hodnotu. Bitcoin sa obchoduje na mnohých burzách a zmenárňach pričom je vysoko likvidným aktívom. Transakcia Bitcoinu je medzi dvoma osobami, bez sprostredkovateľa a môže byť veľmi rýchlo vykonaná v ktorýkoľvek deň v roku a v ktorúkoľvek hodinu. Rovnako tak aj zmena Bitcoinu na USD, EUR alebo iné fiat meny, či kryptomeny,  môže byť vykonaná veľmi rýchlo, a to bez ohľadu, nato, že kde sa príjemca a odosielateľ nachádza.

Akokoľvek sa teda na Bitcoin pozrieme, tak ani v jednom bode nespĺňa predpoklad Ponziho schémy a definíciu pyramídovej hry.