Cardano – zmena hry v stakingu

Staking sa stal kľúčovou súčasťou decentralizácie v kryptosfére a projekt Cardano sa ukazuje ako jeden z najväčších priekopníkov v oblasti blockchainu typu Proof of Stake. Cardano sa môže pochváliť s číslom viac než 1,3 milión delegujúcich v stakingu. Sieť sa neustále inovuje a prináša stále viac noviniek pre svojich priaznivcov. Poslednou správou, ktorá môže zmeniť „hru“ v oblasti stakingu je  prístupnejší a decentralizovanejší staking, ktorý umožní používateľom diverzifikovať svoje vklady do stakingu prostredníctvom najnovšej funkcie kryptopeňaženky „Lace Wallet“, ktorá umožňuje jednoduchým spôsobom delegovať finančné prostriedky do viacerých vybraných staking poolov.

Lace Wallet (https://www.lace.io/) na základe spätnej väzby od komunity vydala beta verziu svojej prelomovej funkcie delegovania do viacerých staking poolov. Pomocou jedinečnej stratégie Lace Wallet generuje niekoľko kľúčov na staking z toho istého účtu, čím efektívne vytvára novú adresu pre každý staking pool s nastavenou sumou ADA, ktorú chce používateľ vložiť. Pomocou tohto mechanizmu môžu držitelia ADA teraz súčasne vkladať svoje tokeny až do piatich jedinečných poolov, čím diverzifikujú svoj vklad v rámci celého radu prevádzkovateľov staking poolov (SPO) v sieti Cardano. 

Z pohľadu staking poolov nová funkcia Lace umožní SPO prilákať viac používateľov, pretože už nebudú obmedzení iba na podporu jedného vybraného staking poolu. Na začiatku si používatelia môžu zvoliť pevný pomer pre rozdelenie svojich vkladov medzi vybraných päť SPO. Lace Wallet vo svojom vyhlasení uvádza, že pomer vkladov sa v budúcich aktualizáciách môže zmeniť.

Nová funkcia delegovania do viacerých staking poolov a umožnenie držiteľom ADA vkladať svoje tokeny do viacerých SPO zabraňuje celkovej centralizácii a podporuje tak distribuovanejšiu sieť, ktorá je v súlade s hlavnou víziou Cardano.