Bezplatný softvér pre zdaňovanie a sledovanie kryptomenových transakcií

Či sa už nachádzate v niektorej s európskych krajín, v USA, Veľkej Británii, Japonsku, Kanade alebo v Austrálii tak zdanenie kryptomien je niečo, čo musíte brať vážne, keďže tieto krajiny očakávajú, že občania budú platiť dane v zmysle zavedených daňových predpisov.

Mnohé z týchto krajín vzájomne spolupracujú s burzami a spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú analýzou blockchaniových reťazcov, aby mohli sledovať transakcie občanov pre prípadné daňové úniky. Ak kupujete alebo predávate kryptomeny na veľkej burze, je dobré predpokladať, že vaša vláda o tom bude pravdepodobne vedieť. „Veľký brat sa vždy pozerá.“

Existuje mnoho užitočných nástrojov na výpočet zdanenia kryptomien bez ohľadu nato, v akej krajine sa nachádzate. Tieto nástroje vám môžu pomôcť zjednodušiť proces výpočtu a podávania daňových priznaní. Kryptomeny môžu byť zdanené napríklad formou dane z kapitálových výnosov pri predaji kryptomien, alebo ako príjem fyzickej osoby, či príjem z podnikania. Rovnako tak budete spadať do skupiny, ktorá by mala zdaniť výnosy z krypta aj v prípade, ak aktívne obchodujete, stakujete, prijímate airdropy, obchodujete s NFT, poskytujete pôžičky, alebo zabezpečujete sieť kolaterálom a zato dostávate odmeny.

Existuje mnoho spôsobov, ako zarobiť a mať príjem z krypta. Mnohé zdaňovania sú odlišné, a preto môže dobrým nápadom požiadať daňových odborníkov o pomoc, a to najmä vzhľadom na rôznu geografickú polohu konkrétnej krajiny a jej daňových zákonov.

Medzi základné spôsoby príjmov, ktoré do zdaňovacieho procesu patria sú:

 • Predaj krypta do fiatu so ziskom alebo stratou (pri strate je možné využiť výhody odpisovania kapitálových strát, alebo je možné ich započítať do dane zaplatenej zo zisku).
 • Výmena digitálnych aktív jedno za druhé na decentralizovanej burze (DEX) alebo centralizovanej burze (CEX). Napríklad výmena altcoinu za bitcoin a naspäť môže spustiť v niektorých krajinách zdaňovaciu udalosť, keďže dochádza k zmenám kurzov jednotlivých aktív, čo môže znamenať zisk, teda príjem
 • Prijem z airdropov, keď sa projekt rozhodne za istý druh podpory odmeniť používateľov vo forme novo vyrazených tokenov.
 • Predaj NFT môže znamenať kapitálové zisky alebo daň z príjmu v závislosti od povahy príjmu.
 • Zárobok z blockchainových hier P2E (Play-to-Earn).
 • Príjem zo stakingu (zabezpečovania siete vkladom, za ktorý účastník dostáva odmenu)
 • Príjem z poskytovania likvidity alebo z výnosov yieald farming (výnosového poľnohospodárstva).
 • Príjem z využívania platforiem CeFi (centralizovaného financovania), ako je napr. burza Nexo, alebo protokolov požičiavania DeFi (decentralizovaného financovania), ako je napr. Compound alebo Aave.
 • Ťažba kryptomien.
 • Používanie krypto debetných kariet s odmenami za používanie a pod.
 • Zarábanie príjmov z reklamy v digitálnom svete
 • Poskytovanie služieb a prijímanie platieb v kryptomenách.

Mnohé aplikačné sw poskytujú rôzne služby, kde si používatelia môžu napríklad importovať dáta z kryptografických búrz alebo synchronizovať softvér priamo so svojimi burzami, peňaženkami, DEX a DeFi protokolmi pre zautomatizovanú jednoduchosť. Lepšie daňové softvéry môžu tiež automaticky vyplniť informácie a vyplniť príslušné daňové formuláre. Podklady následne stačí odovzdať vášmu účtovníkovi, ktorý podá daňové priznanie vo vašom mene, alebo si ho jednoducho spravíte a podáte sami.

Pri vypĺňaní daňových priznaní je potrebné dať pozor, pretože niektoré transakcie v niektorých krajinách nemusia podliehať zdaneniu, ako príklad môže byť charitatívny dar, prevod kryptomien medzi peňaženkami a pod.

Momentálne pravdepodobne medzi najlepšie bezplatné, alebo čiastočne platené krypto daňové softvéry a nástroje patria:

Daňové softvéry dokážu identifikovať, ktoré transakcie sú zdaniteľné a ktoré nie, čím vás ušetria od rozhodovania. Robia tak napríklad prostredníctvom série otázok a analýzou krypto transakcií. Daňové nástroje sa môžu pokúsiť znížiť vašu daň napr. pomocou odpočtu kapitálových strát a pod. Rôzne softvérové nástroje a platformy však môžu mať rôzne silné a rôzne slabšie stránky.   

2png

CoinLedger https://coinledger.io/

CoinLedger má výbornú povesť a je to vynikajúca platforma. Zatiaľ čo niektoré kryptografické daňové softvéry uvedené nižšie v tomto článku sa môžu zdať trochu komplikované, tak v prípade CoinLedger to tak nie je. Podľa webovej stránky vám CoinLedger umožní dokončiť výpočet dane z kryptomien „v priebehu niekoľkých minút“. Tento nástroj podporuje integrácie a importy z viac ako 350 rôznych búrz, 181 DeFi platforiem, deviatich peňaženiek vrátane MetaMask, Trust Wallet a Exodus a pokrýva kryptomeny a NFT. Vďaka tomu je jednoduché importovať vaše obchody a jednoducho vypočítať zisky a straty za celý rok, pričom softvér pokryje transfery ako sú napríklad jednoduché swapy (zmeny jedného krypta na druhé) a akcie vykonávané na podporovaných DeFi protokoloch, ako sú Aave, Uniswap, Compound, Pancake Swap a ďalšie.

Platforma obsahuje množstvo ďalších užitočných funkcií, vďaka ktorým si každý môže vypočítať svoju daňovú povinnosť zo svojich aktivít v oblasti kryptomien veľmi jednoduchou metódou. Jednou z týchto funkcií je automatizácia všetkých kryptografických daňových správ a formulárov potrebných pri podávaní. Používaním CoinLedger počas celého roka môžu obchodníci sledovať svoje zisky a straty a svoju daňovú povinnosť.

Ak chcete návod, tak tím CoinLedger zverejnil jednoduché inštruktážne video na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=PlWhsQe-tDo&t=3s

Obchodníci môžu začať platformu využívať bezplatne. Bezplatná verzia umožňuje používateľom importovať celú svoju históriu transakcií, prezerať si svoje čisté kapitálové zisky a straty pomocou kalkulačky dane z kryptomien a sledovať svoje portfólio. Platba sa vyžaduje iba vtedy, keď si používatelia chcú stiahnuť a zobraziť svoju úplnú daňovú správu o kryptomenách. CoinLedger je tiež v procese spustenia nástroja na sledovanie portfólia, aby používatelia mohli sledovať zisky a straty, dobu držby digitálnych aktív a oveľa viac.

 3png

Poplatky za platené verzie sa momentálne hýbu nasledovne:

 • ver. Free (do 100 transakcií) bezplatne
 • ver. Hobbyist (nad 100 transakcií) 49 USD
 • ver. Investor (nad 100 transakcií) 99 USD
 • ver. Pro (3000 transakcií a viac) 199 USD

Platené verzie zahŕňajú integráciu s nasledujúcim daňovým softvérom:

 • TurboTax Online a Desktop
 • TaxACT
 • H&R Block Desktop
 • TaxSlayer
 • Daňové prehľady, ktoré je možné generovať, sú nasledovné:
 • Formulár IRS 8949 (v USA)
 • Medzinárodné daňové správy
 • Správa o príjme
 • Správa o kapitálových ziskoch
 • Správa o audite
 • Zber daňových strát

CoinLedger podporuje daňové vykazovanie pre niekoľko krajín vrátane USA, Kanady, Nového Zélandu, Nemecka, Japonska a Austrálie. Chýba Spojené kráľovstvo.

4png

CoinTracking https://cointracking.info/

CoinTracking sa označuje za lídra v oblasti reportovania a sledovania kryptomien a s viac ako 1,4 miliónmi klientov, vrátane viac ako 25000 firemných klientov k tomuto tvrdeniu môžu byť blízko. CoinTracking je robustný a komplexný daňový nástroj a to je aj dôvod prečo mu dôveruje toľko daňových profesionálov, firiem a maloobchodných používateľov.

CoinTracking je obzvlášť podrobný a používatelia budú presne vedieť, ako sa darí ich portfóliu, ako je ich portfólio diverzifikované a aké bude ich daňové zaťaženie počas celého roka. CoinTracking je skvelý daňový nástroj a ponúka aj jeden z najvýkonnejších nástrojov na sledovanie portfólia.

CoinTracking má webové riešenie, ktoré umožňuje jednoduché pripojenie k burzám prostredníctvom rozhrania API alebo súborov CSV. To umožňuje CoinTrackingu zobraziť kompletnú obchodnú históriu používateľa a určiť zisky, straty a dane v reálnom čase. Záverečné správy možno generovať v mnohých formátoch vrátane CSV, PDF, XLS, XML a JSON. Platforma zhromažďuje všetky transakcie uskutočnené prostredníctvom prepojených účtov, pričom zobrazuje presne to, čo bolo odoslané alebo prijaté, a presné obchody uskutočnené v priebehu roka.

Medzi zaujímavé nástroje CoinTracking patria:

 • Osobná analýza, čiže 25 prispôsobiteľných kryptografických správ na zobrazenie vecí údajov ako sú zisk/strata, audítorské správy, realizované/nerealizované zisky atď.
 • Jednoduché importy z viac ako 110 búrz, automatický import a priame synchronizácie.
 • Podporované daňové priznanie pre viac ako 100 krajín najmä pri podávaní daňového priznania z kapitálových ziskov, príjmov, ťažby kryptomien, dane z obchodných operácií a ďalších.
 • Daňové poradenstvo, kde tím daňových poradcov pomáha s daňovými otázkami a vykonáva daňové kontroly. Má najrozsiahlejšiu sieť daňových profesionálov dostupných v 75 krajinách, ktorých je možné kontaktovať.
 • Platforma tiež zobrazuje historické ceny kryptomien v čase, keď sa obchody uskutočnili, a má viac ako 12-ročné údaje o viac ako 26000 kryptomenách.

5png

CoinTracking je vhodný ako pre individuálnych obchodníkov, retailových obchodníkov, inštitúcie a spoločnosti. Používatelia môžu obmedzené funkcie využívať zadarmo alebo si môžu vybrať jeden z platených plánov.

Poplatky za platené verzie sa momentálne hýbu nasledovne:

 • ver. Free (do 200 transakcií) bezplatne
 • ver. Pro (do 3500 transakcií) 9,99 EUR / mesiac
 • ver. Expert (20000 transakcií) 16,99 EUR / mesiac
 • ver. Unlimited (neobmedzený počet transakcií) 59,99 EUR/mesiac

CoinTracking ponúka najväčšiu rozsah v porovnaní s konkurenciou za svoj bezplatný balík a najlepšiu možnosť pre používateľov s 1000 až 3500 transakciami. CoinTracking má výborné recenzie napríklad od Forbes, Nasdaq, CNN, Bitcoin.com, CNBC.

6png

Koinly https://koinly.io/

Koinly kombinuje krypto účtovníctvo a dane v jednom softvérovom balíku. Podporuje daňové vykazovanie pre viac ako 20 krajín sveta vrátane USA, Austrálie a Kanady.

​ Koinly bol vyvinutý v úzkej spolupráci s daňovými spoločnosťami po celom svete a je dôveryhodný daňový softvér po celom svete. Platforma poskytuje správy a formuláre vo formáte pdf, ktoré môžu používatelia odoslať priamo svojim daňovým úradom.

Koinly podporuje:

 • viac ako 23 000 kryptomien
 • viac ako 170 blockchainov
 • viac ako 400 výmen
 • viac ako 100 peňaženiek
 • viac ako 30 krypto služieb

Používatelia môžu Koinly využiť tiež na sledovanie svojho krypto portfólia, sledovanie toho, ako sa ich portfólio v čase mení alebo na vytváranie grafov, aby presne vedeli, ako sa ich krypto portfóliu darí. Výhodou Koinly je to, že ponúka sledovanie portfólia vrátane nástrojov na monitorovanie a znižovanie daní. Koinly má funkciu, ktorá spája prevody medzi burzami a vašimi vlastnými peňaženkami, čo pomáha vyhnúť sa zbytočným daniam. Má tiež inteligentný systém na odstraňovanie chýb, ktorý upozorní na nezrovnalosti v údajoch alebo na nepresnosti v daňovom priznaní. Koinly tiež obsahuje kryptodaňového sprievodcu, ktorý pomáha používateľom vyťažiť z platformy maximum.

7png

Poplatky za platené verzie sa momentálne líšia od funkcií, ktoré chce používateľ využívať. Koinly vo svojej bezplatnej verzii ponúka používateľom zaujímavý rozsah služieb, pričom najrozsiahlejší a najdrahší ponukovaný balík je Trader v cene 169 EUR/rok.

8png

Crypto Tax Calculator https://cryptotaxcalculator.io/

Crypto Tax Calculator je ďalší daňový softvérový nástroj, ktorý ihneď zapôsobí svojim dizajnom a rozložením nástrojov.  Rozhodne sa nejedná o nudný daňový nástroj, ale ide o dobre navrhnutý a ľahko sa používateľný a efektívny nástroj. Kryptomenná daňová kalkulačka je nielen najjednoduchšia, ale patrí medzi najrýchlejšie na import dát, triedenie a zrovnávanie vašich transakcií.

To, čo robí tento nástroj tak výkonným, pokiaľ ide o rýchlosť a efektivitu, je umelá inteligencia, ktorá pomáha automaticky triediť a kategorizovať všetky transakcie. Ďalším plusom je, že podporuje hromadný import a úpravy v rámci platformy, na rozdiel od niektorých nástrojov, ktoré vyžadujú export histórie transakcií cez tabuľky, úpravu a opätovný import, čo môže byť pre mnohých používateľov problémom. Tento nástroj môže pomôcť ušetriť hodiny sedenia nad sw, pretože počas procesu importu dát automaticky zisťuje ďalšie blockchainy, ktoré sú spojené s peňaženkami používateľa, takže používatelia nemusia kroky opätovne opakovať. Platforma obsahuje aj sledovač portfólia a má dobrú zákaznícku podporu.

Crypto Tax Calculator štandardne ponúka nasledovné služby:

 • Masová podpora pre burzy, peňaženky, blockchainy, DeFi a NFT
 • Inteligentná kategorizácia, detekcia spamu a importovanie pomocou AI môže byť automatické
 • Daňová zhoda vo viacerých jurisdikciách
 • Podpora viacerých jazykov
 • Žiadne dodatočné poplatky za predchádzajúce daňové roky
 • Vhodné pre daňových profesionálov so špecializovaným klientskym portálom

Crypto Tax Calculator urobil dojem aj na veľkých hráčov, keďže si ho ako partnera vybrala platforma Coinbase. Pokiaľ ide o ceny, najnižšia cena začína na 49 dolároch za nováčikovský plán, ktorý podporuje až 100 transakcií a následne sa škáluje podľa požiadavky.

9png

TokenTax https://tokentax.co/

TokexTax sa účtuje ako kryptografický daňový softvér a účtovná firma s kompletnými službami. Prvú iteráciu TokenTax vytvoril spoluzakladateľ Alex Miles v roku 2017. V začiatkoch boli údaje importované z Coinbase. V súčasnosti TokenTax počíta dane z kryptomien a poskytuje daňové a účtovné služby pre tisíce krypto investorov. TokenTax sa synchronizuje so všetkými vašimi peňaženkami a účtami, čím eliminuje manuálne zadávanie údajov a umožňuje vám vidieť a analyzovať všetky vaše údaje na jednom mieste. Má podporu pre DeFi a NFT, ako aj obchodovanie s maržami a futures.

Daňové reporty zahŕňajú:

 • Výpočty FIFO (metóda oceňovania zásob, pričom skratka pochádza z anglického „first in – first out“ – tj. najprv sa predávajú a uvoľňujú zásoby, ktoré boli zakúpené alebo zriadené ako prvé)
 • Výpočty LIFO (obdobne ako FIFO, ale ako prvé sa uvoľňujú posledne zaobstarané – teda z anglickej skratky „last in – first out“)
 • Minimalizácie nákladov daňovej povinnosti
 • Panel zberu daňových strát
 • Prehľady o príjmoch z ťažby kryptomien a stakingu
 • Správy o poplatkoch v sieti Ethereum
 • Vlastné podnikové správy
 • Sú tam aj všetky daňové formuláre, na ktoré si spomeniete.

S TokenTax si môžete vybrať, či si budete daňové priznanie podávať sami, ale ho spoločnosť s pokročilými službami spraví za vás prostredníctvom odborníkov na dane, ktorí sú znalí v oblasti kryptomien.

Na výber sú štyri cenové balíky.  

 • ver. Basic  - je základná úroveň podporuje až 500 transakcií a iba Coinbase a Coinbase Pro v cene 65 USD/rok
 • ver. Premium - balík podporuje 5000 transakcií, DeFi a NFT a všetky centralizované burzy v cene 199 USD/rok.
 • ver. Pro – je určená pre investorov s vysokým objemom obchodov na burzách a platformách (do 20000 transakcií). Jeho cena je 1599 USD/rok.
 • ver. VIP -  najdrahšia úroveň, ktorá je zameraná na pokročilých investorov, ktorí chcú mať odborne pripravené daňové priznania. Táto úroveň zahŕňa aj dve 30-minútové konzultácie s daňovými odborníkmi, ako aj preskúmanie akýchkoľvek otázok IRS. Jeho cena je však až 2999 USD/rok.

10png

Accointing https://www.blockpit.io/lp/accointing  

Accointing je populárne riešenie daňového účtovníctva, ktoré v roku 2022 kúpila spoločnosť Glassnode, aby ho následne predala v roku 2023 spoločnosti Blockpit. Spoločnosť Accointing tvrdí, že ide o riešenie typu všetko v jednom, ktoré pokrýva všetko súvisiace s kryptomenami a daňami, od bitcoinov po DeFi a NFT. Má užívateľsky prívetivé rozhranie a v mnohých prípadoch budete môcť získať svoje krypto-daňové informácie hneď po niekoľkých kliknutiach myšou. Jednou z najvýkonnejších funkcií je nástroj na správu portfólia, ktorý je súčasťou služby Accointing. Používatelia môžu ísť do hĺbky a zobraziť stav svojho portfólia v konkrétnom časovom rámci, históriu alebo aktuálnu výkonnosť portfólia. S tým súvisí aj informačný panel Holding Period Assistant, ktorý sa pozrie na to, kedy ste do svojho portfólia pridali kryptomeny a následne vám dá odporúčania týkajúce sa daňovej stratégie.

Pomocou funkcie Tax Review automaticky prejdete všetkými krokmi potrebnými na presný výpočet daňového zaťaženia. Aplikačný softvér umožňuje vygenerovať reporty založené na rôznych metódach účtovania nákladov, čo používateľovi umožní zvoliť najlepšie riešenie v danej situácii.  Používateľom tiež umožňuje označiť transakcie ako airdrop, hard fork, dar alebo platbu, aby sa zabezpečilo, že transakcie budú správne zdanené. Softvér na import údajov, ktorý je súčasťou balíka Accointing, uľahčuje nahrávanie potrebných údajov od peňaženiek a búrz prostredníctvom integrácie CSV alebo API.

Rozhranie API Accointing v súčasnosti podporuje:

 • 27 búrz
 • 38 peňaženiek
 • 31 blockchainov
 • Ponúka tiež manuálnu podporu pre niekoľko ďalších búrz a peňaženiek.

Používatelia s 50 transakciami ročne získajú prístup k platforme zadarmo. Ak však máte viac ako 50 transakcií, tak si budete musieť kúpiť jeden z nasledujúcich balíkov.

11png

Accointing je veľmi výkonný a užívateľsky prívetivý nástroj na sledovanie vášho portfólia a generovanie daňových reportov. Obe funkcie vám určite ušetria čas a možno aj časť peňazí za daňového poradcu. Accointing má mnoho veľmi dobrých recenzií ako napríklad z Yahoo Finance, Bloombergu alebo Seeking Alpha. 

Záver:

Prostredie okolo zdaňovania kryptomien sa neustále mení a nové daňové zákony vznikajú a zanikajú rýchlejšie, ako by to bolo vhodné. Preto je nevyhnutné tento vývoj sledovať, aby sa používatelia kryptomien nedostali  zbytočne do problémov so svojimi vládami a ich daňovými orgánmi. Použitie jedného z vyššie uvedených vyššie zabezpečí zhromažďovanie správnych dát a vytvorenie požadovaných reportov  pre daňové úrady a používateľom môže pomôcť vyhnúť sa sankciám a pokutám. Sledovanie daňových noviniek ohľadom digitálnych aktív môže byť náročné, ale vďaka týmto daňovým nástrojom je to oveľa jednoduchšie.