Ako si vybrať správnu kryptomenu na staking.

Pri výbere kryptomien pre získavanie odmien zo stakingu je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, aby ste maximalizovali svoje potenciálne odmeny. Pozrime sa teda na najdôležitejšie faktory, ktoré vplývajú na správny výber takýchto kryptomien.

Trhová kapitalizácia. Projekty s väčšou trhovou kapitalizáciou zvyčajne ponúkajú vyššiu stabilitu a nižšie riziko. Top 10 najväčších kryptomien sa však nedokáže zhodnotiť tak rýchlo ako nízkokapitalizované kryptomeny. Samotné zhodnotenie cien top 10 krytomien už bohužiaľ nastalo, hoci v súčasnej dobe po prepadoch ich je možné stále nakúpiť „v zľave“. Veľmi dobrým zdrojom pre zistenie trhovej kapitalizácie kryptomien je Coingecko, alebo CoinMarketCap, kde sú kryptomeny zoradené podľa trhovej kapitalizácie.

Kolísavosť ceny tokenu. Kolísavosť ceny musíte zvážiť pri tom, ako chcete zariskovať a začať stakovať kryptomeny a získavať z nich odmeny. Jednoducho volatilita kryptomien je veľká a kľudne sa môže stať, že cena vami vybratej kryptomeny môže z noci do rána klesnúť aj  o 50%. Tento fakt môže viesť k vašej „panike“. Dobrou správou je, že výnos zo stakingu rastie, aj keď môžete byť v panike zo svojich nakúpených pozícií a vložených do stakingu. Miera inflácie kryptomien je vo všeobecnosti pevná. Fakt je ten, že keď menej ľudí vkladá svoje kryptomeny do stakingu, tak výnos je vyšší. Platí to aj naopak. Keď vkladá viac ľudí, tak výnos je nižší. Medvedie trhy sú zvyčajne pre trpezlivých investorov vynikajúcou príležitosťou na hromadenie tokenov zo stakingu.

Prípad použitia a dlhodobá životaschopnosť projektu. Na začiatok si musíte odpovedať, či vami vybratý projekt rieši nejaký skutočný problém, či niečo zaujímavé reálne ponúka? Zároveň si musíte odpovedať, či rastie v u daného projektu a v jeho sieti počet používateľov a či rastie objem transakcií v sieti.

Skúsenosti, odbornosť a vízia tímu.  Pred rozhodnutím o vašom vklade do stakingu kryptomeny si preverte, či náhodou nie je vývojársky tím (z výnimkou Bitcoinu) anonymný, alebo či si viete nájsť a preskúmať zakladateľov vami vybratej kryptomeny a ich dôveryhodnosť. Preverte si napríklad aj ich históriu aké sú s nimi skúsenosti z minulosti a či u vami vybratého projektu existuje dlhodobý plán rozvoja projektu, prípadne ako tento plán daný tím plní.  Rovnako tak si preverte, či tím používa sociálne kanály na zverejňovanie aktualizácií a informuje svoju komunitu o prebiehajúcom vývoji.

Požiadavky na staking, doba blokovania a výška odmeny. Vyššie ročné percentuálne výnosy (APY) môžu viesť k zaujímavým výnosom. Novšie projekty s menšou trhovou kapitalizáciou majú vo všeobecnosti oveľa vyššie odmeny zo stakingu ako vyspelé projekty s top 10 alebo top 20. Novšie projekty majú vo všeobecnosti vysokú infláciu, aby prilákali validátorov do siete, vývojárov a používateľov. Postupne však táto inflácia musí klesnúť a sieťové poplatky musia podporiť rast a vývoj blockchainového reťazeca. Napríklad kryptomena Polkadot v súčasnosti požaduje na účasť v stakingu minimálne 250 DOT tokenov. Niektoré kryptomeny toto obmedzenie nemajú. Odblokovanie vkladov môže byť u kryptomien rôzne, u niektorých viazanosť nie je žiadna, ako napríklad u Cardano a inde je viazanosť napríklad 2 dni ako u kryptomeny Polygon MATIC, 21 dní napríklad u kryptomeny Cosmos, alebo 28 dní u kryptomeny Polkadot. Výšku momentálnej odmeny môžete nájsť na oficiálnych stránkach projektu, alebo su ju môžete skontrolovať aj prostredníctvom stránky https://www.stakingrewards.com/

Spôsob stakingu. Vyhodnoťte jednoduchosť stakingu prostredníctvom peňaženiek, búrz alebo staking poolov. Najbezpečnejší staking je vykonávať prostredníctvom hardvérovej peňaženky, ako je napríklad Ledger, alebo Trezor a prostredníctvom týchto peňaženiek vykonávať vlastnú správu vkladov, výberov, stakingu, výberu validátorov, staking poolov a pod.

Tokenomika. Pri výbere kryptomeny pre staking si vyhodnoťte, či je token inflačný alebo deflačný. Novšie projekty budú takmer určite inflačné. Takto podnecujú účasť v novovzniknutom ekosystéme. Nie je zriedkavé, že pri vzniku, alebo hneď po vzniku tieto projekty rozdávajú novo vzniknuté tokeny prvým používateľom. Deflačné tokeny, ako je napríklad Ethereum (ETH), sú výborné na staking, pretože budete ako odmeny síce dostávať malé percento avšak „koláč, ktorý je k dispozícii sa neustále zmenšuje. Za predpokladu, že dopyt zostane konštantný alebo sa zvýši, tak cena tokenu ETH by mala do budúcna rásť.

Sila a bezpečnosť siete. Zistite si koľko percent tokenov je vložených do stakingu. Položte si otázku, či existuje v danej sieti aspoň 100 validátorov, a či náhodou nepochádzajú všetky z jednej krajiny. Takto si overíte decentralizáciu a bezpečnosť siete. Napríklad veľkou decentralizáciou sa môže pochváliť Cardano, ale aj Cosmos, Polkadot, či viaceré iné projekty.

Komunitná aktivita. Silná komunita a aktívny vývojársky tím sú indikátormi rastového potenciálu projektu. Živé a veľké komunity na Twitteri, Discorde, Telegrame a Reddite sú z tohto pohľadu veľmi dôležité a je užitočné ich sledovať. Ak má projekt silnú a rastúcu komunitu, tak jeho šance na úspech sa výrazne zvyšujú.

Záver. Dôkladná analýza je dôležitá pre strategické rozhodnutie a výber konkrétneho projektu a kryptomeny pre získavanie odmien zo stakingu. Staking poskytuje vynikajúcu príležitosť na diverzifikáciu vašich investícií, zarábanie na raste inovatívnych blockchainových projektov a na vytvorenie si udržateľného a kombinovaného zdroja pasívneho príjmu. Starostlivým výberom kryptomien na staking, zhodnotením potenciálnych odmien, dlhodobej životaschopnosti projektu, pochopením požiadaviek stakingu a diverzifikáciou svojho portfólia môžete maximalizovať svoje výnosy a minimalizovať prípadné riziko.


Nákup a obchodovanie s kryptomenami je spojené, ako aj u iných investícií, s rizikom. Vždy je potrebné zvážiť, akú sumu chcete investovať a je to vždy na individuálnom rozhodnutí. Názory a popisy v článku nie sú finančnou radou ani poradenstvom.