Ako sa vyhnúť investícii do podvodných DeFi projektov.

DeFi projekty si získali pomerne veľkú popularitu už roku 2020. Ako uvádza DeFi Pulse, tak celková hodnota uzamknutá v DeFi je viac než 25,47 miliárd dolárov s trhovou dominanciou 18,06%.

Uzavreté tokeny pokrývajú rôzne sektory na trhu a to okrem iného aj pôžičky, výmeny tokenov, trhy s derivátmi, platby, aktíva atď.  Investorom sa otvárajú rôzne možnosti ako zhodnotiť svoj kapitál. Yield farming (farmárčenie) je lukratívnou súčasťou DeFi trhu a ohromne zvýšilo potenciál tohto odvetvia.

Niektoré subjekty však využívajú spôsoby, ako podvádzať a pripravovať ľudí o peniaze, čím znižujú dôveru investorov v takéto projekty. Je preto nevyhnuté dať si pozor na takýto typ podvodníkov.

Mnohí by predpokladali, že vklady v rámci decentralizovaného finančného sektora sú chránené pred akýmikoľvek podvodmi. Avšak profesionáli aj nováčikovia sú náchylní na vstup do podvodných projektov. Samozrejme, že vzhľadom na neustály nárast DeFi projektov, existuje aj množstvo podvodných projektov.

Typy podvodných projektov.

Známou skutočnosťou je, že väčšina projektov pochádza z tzv. projektov ICO (Initial Coin Offering), kde sú dané počiatočné ponuky na nákup mincí na financovanie budúcich projektov. Investori do projektu vložia svoje peniaze s prísľubom úspešného projektu, ktorý by mal v budúcnosti priniesť výnosy. Mnoho „projektov“ však vyberie peniaze a nikdy žiaden projekt nedokončí a ani len nezačne a jednoducho povedané skončia v koši a investor príde o peniaze. Raz za čas, aby takéto projekty zvýšili svoju dôveryhodnosť, tak projekt spustia len na krátky, určitý čas a s peniazmi investorov odchádzajú počas alebo po verejnej ponuke projektu.

Ďalším typom podvodu je „Rug pulls“. Je známy najmä z prostredia autonómnych decentralizovaných búrz, ktoré umožňujú „každému projektu“ spustiť a predávať jeho tokeny. U tohto typu podvodu, skorí investori kupujú veľké množstvo tokenov, aby prilákali čoraz viac ľudí k nákupu tokenov ich „sľubného projektu“. Ak investori nakupujú takéto DeFi tokeny, tak tým zvyšujú jeho likviditu. Akonáhle sa ceny zvýšia, pôvodní (podvodní) investori vyberú svoje zisky, z projektu odídu, projekt zostane mŕtvy a reálnym investorom zostanú oči pre plač.

Toto sú dva najbežnejšie podvody, s ktorými sa väčšina investorov môže stretnúť v DeFi svete na ceste zhodnocovania investícií spôsobom Yield farming.

Prítomné sú však aj mnohé ďalšie typy podvodov, ako napríklad zinscenovanie falošných predpredajov, phishing (https://sk.wikipedia.org/wiki/Phishing), či vydávanie sa za legitímne projekty v sektore DeFi. Niektoré z projektov, kde niektorí investori ľutujú svoje rozhodnutia, obsahujú samozrejme aj už overené platformy SushiSwap, Ether Shrimp Farm,  Yfdexf.Finance atď.

Tieto typy podvodov sa objavujú aj na Uniswap decentralizovanej burze založenej na ETH. Uniswap samozrejme dáva priestor a šancu každému projektu priniesť niečo nové do kryptosveta. Mnoho podvodných projektov zneužíva práve meno, služby a výhody burzy Uniswap. V roku 2020 Google uviedol niekoľko platforiem, ktoré sa vydávali za Uniswap. Tieto „platformy“ sa vydávali za Uniswap, aby zneužili výhody a meno Uniswap a prilákali nevedomých používateľov. Medzi nimi boli napríklad Kyiv Card, Appuniswap.live a uniswap.com. Aj keď je web Uniswap (https://uniswap.org/)  jedným z najdôveryhodnejších DeFi webov na svete, podvodníci si našli cestu, aby prostredníctvom mena Uniswap podviedli mnoho ľudí.

Napriek tomu, že ste si vedomí, že podvody existujú aj v DeFi sektore, tak je niekedy veľmi ťažké ich rozpoznať. Ako teda môže investor investovať do legitímnych projektov DeFi tak, aby včas spozoroval podvodné projekt?

Tu je niekoľko rád.

Vývojový tím.

V kryptosvete je bežné, že zakladajúci tím, ktorý zakladá projekt, je v kryptopriestore anonymný, najmä čo sa týka decentralizácie a ochrany súkromia. Situácia je však zložitá, ak je tento anonymný tím podvodný. V takomto prípade, je namieste veľmi veľká opatrnosť pri akomkoľvek vstupe do projektu. Nie však všetky anonymné vývojové tímy sú podozrivé – viď napríklad zakladateľ Bitcoinu.

Inteligentné zmluvy (smart contracts) a audity kódov.

Všetky projekty, inteligentné zmluvy a kódy by mali prejsť auditom, aby sa zabezpečilo, že v kódoch a zmluvách nebudú chyby alebo iné nezrovnalosti, ktoré môžu používateľom spôsobiť problémy. Je potrebné poznamenať, že audit je finančne nákladný a preto dôveryhodné projekty minú veľa finančných prostriedkov, aby mohli vykonať audity svojich projektov u známych spoločností. Tento proces auditu však podvodníci nespravia, pretože ich konečným cieľom je zbaviť sa svojich tokenov a na tom zarobiť.

Z dlhodobého hľadiska je teda vo vašom osobnom záujme venovať čas a dôkladne si preskúmať daný projekt, audity jeho inteligentných zmlúv a audity kódov, aby ste sa prípadne vyhli problémom s investovaním do takýchto projektov. Vstup do projektov bez auditu je minimálne na zváženie a mali by ste zvýšiť opatrnosť.

Distribúcia tokenov, adresy zmlúv a transakcie.

Každý môže vydať a distribuovať tokeny, a to najmä na autonómnych platformách (burzách). Čo by mal každý v takomto prípade urobiť, je skontrolovať si distribúciu takýchto tokenov a tak isto aj uzamknutú likviditu DeFi tokenu. Niektoré podvodné tímy založia všetky tokeny (uzamknutá likvidita), aby zvýšili cenu tokenu a neskôr vybrali všetky prostriedky tak, aby investorom zostali bezcenné tokeny. Predtým, ako nakupujete tokeny, vždy skontrolujte, či v nich nie je náhodou uzamknutá najvyššia možná hodnota tokenov.

Ďalším aspektom sú adresy zmlúv.

Vyhľadávanie adries konkrétneho projektu na https://etherscan.io/ vám umožní prístup k analytickým informáciám. Môžete skontrolovať rôzne transakcie, napríklad 24-hodinové objemy obchodov, poslednú uzamknutú likviditu, obchodné páry atď. Ak takéto analýzy neexistujú, tak najlepšou voľbou je do takého projektu nevstupovať. Tieto informácie si vždy pozrite na hlavných platformách, ako sú napríklad:

 https://coinmarketcap.com/

https://dappradar.com/ 

https://www.coingecko.com/en

Plány projektov a informovanosť v sociálnych sieťach a médiách.

Každý projekt, ktorý plánuje pokračovať vo svojich činnostiach, zvyčajne zverejní svoju správu. Dokument zvyčajne obsahuje aj problémy, ktoré chce platforma vyriešiť. Celý plán by mal byť jasný a zverejnený vrátane časovej postupnosti, aby bolo  jasne viditeľné, ako tím postupuje v projekte, aby projekt dosiahol úspech. Ak projekt nemá takto zverejnené informácie, tak je potrebné byť veľmi obozretný pri vstupe do takéhoto projektu.

Projekty s jasným plánom majú zvyčajne aktívnu prítomnosť a informovanosť na sociálnych sieťach a používatelia uvádzajú k takýmto projektom recenzie. Je potrebné vyhľadávať projekty s dobrými recenziami. Okrem uvedeného poskytujú zúčastneným stranám príležitosť preskúmať svoje platformy a poukázať na miesta, ktoré je potrebné vylepšiť. Platformy, ktoré tieto prvky neobsahujú, môžu byť podvodmi.

Záver.

V súčasnosti do sveta DeFi prichádza veľa projektov, ktoré vracajú DeFi projektom a investorom dôveru a ich cieľom je zaistiť bezpečnosť finančných prostriedkov investorov. Tieto platformy sa snažia upozorniť na akékoľvek podozrivé projekty, ktoré na platforme spúšťajú predpredaj. Tieto podrobnosti by mali byť k dispozícii pri každom predpredaji uskutočnenom na danej konkrétnej platforme. Podobné riešenie prináša napríklad UniCrypt. Podrobnosti zabezpečenia je možné nájsť u každého z takýchto projektov a platforiem na ich oficiálnych stránkach.

Povedomie a ochranné nástroje voči podvodom v DeFi sektore, ale aj v bežnom živote sa zlepšujú čoraz viac. Ale povedať, že tým podvodné projekty zaniknú, by bolo asi klamstvom. Preto je veľmi dôležité a malo by byť povinnosťou každého jedného investora projekty, do ktorých chce vložiť svoje peniaze,  preskúmať, aby vedel rozlíšiť dobré projekty od podvodných. Dobré projekty vám totiž okrem zapojenia sa do inovatívnych projektov prinášajú zisky. Zlé vám prinesú stratu vašich investícií.